FOTO: EU_Taxud
Tuzemni propisi o PDV-u usklađeni su s odredbama Direktive Vijeća (EU) 2020/285 od 18. veljače 2020. o izmjeni Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost u pogledu posebne odredbe za mala poduzeća i Uredbe (EU) br. 904/2010 u pogledu administrativne suradnje i razmjene informacija u svrhe praćenja ispravne primjene posebne odredbe za mala poduzeća, koje su stupile na snagu 1. siječnja 2025. Naime, do 31.12.2024. odredbe o oslobođenju od plaćanja PDV-a za male porezne obveznike mogle su se primjenjivati isključivo u državi članici sjedišta poreznog obveznika. Od 1.1.2025. mali porezni obveznici mogu oslobođenje od plaćanja PDV-a primjenjivati i u državama članicama EU-a u kojima nemaju sjedište, a u tim državama obavljaju oporezive transakcije.
Posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike je opcionalan za države članice, ali i za male porezne obveznike, pa države članice mogu odlučiti hoće li ga prenijeti u svoje nacionalno zakonodavstvo o PDV-u, a mali porezni obveznici mogu odlučiti hoće li ga primijeniti ili ne. Međutim, države članice koje odluče primjenjivati oslobođenje za male porezne obveznike moraju to oslobođenje, pod istim uvjetima kao za domaće obveznike, omogućiti i drugim poreznim obveznicima sa sjedištem u EU, koji na njihovom području obavljaju isporuke.
Primjena posebnog postupka za male porezne obveznike
Od 1. siječnja 2025. posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike primjenjuje se za domaće transakcije (tzv. domaća shema) ili za prekogranične transakcije (tzv. prekogranična shema) ili oboje. Porezni obveznici mogu odlučiti koju shemu će primjenjivati te su moguće sljedeće situacije:
- porezni obveznik se odlučio samo za primjenu domaće sheme (primjenjuje posebni postupak samo u državi članici sjedišta)
- porezni obveznik se odlučio za primjenu prekogranične sheme:
- primjenjuje redovni postupak oporezivanja u državi članici sjedišta (RH) i posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike, po vlastitom izboru, u drugim državama članicama u kojima postoji obveza plaćanja PDV-a (ne nužno u svim državama članicama u kojima obavlja oporezive transakcije);
- primjenjuje posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike u državi članici sjedišta (RH) i u drugim državama članicama (po vlastitom izboru i to ne nužno u svim državama članicama u kojima obavlja oporezive transakcije).
- primjenjuje redovni postupak oporezivanja u državi članici sjedišta (RH) i posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike, po vlastitom izboru, u drugim državama članicama u kojima postoji obveza plaćanja PDV-a (ne nužno u svim državama članicama u kojima obavlja oporezive transakcije);
Registracija poreznog obveznika sa sjedištem u RH za prekograničnu shemu
Porezni obveznik sa sjedištem u RH, koji želi ostvariti pravo na primjenu posebnog postupka u drugoj državi članici, odnosno oslobođenje od PDV-a u državi članici u kojoj nema sjedište, obvezan je Poreznoj upravi RH dostaviti prethodnu obavijest.
Kako bi primjenjivao prekograničnu shemu, porezni obveznik mora ispunjavati sljedeće uvjete:
- ima sjedište u državi članici EU-a (u RH);
- njegov godišnji promet u Uniji ne prelazi 100.000,00 eura u tekućoj ili u prethodnoj kalendarskoj godini, i
- njegov godišnji promet u državama članicama u kojima želi primjenjivati posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike ne prelazi nacionalni prag koji je odredila pojedina država, bilo u tekućoj ili u prethodnoj kalendarskoj godini.
Porezna uprava RH nakon primitka prethodne obavijesti provjerava ispunjava li tuzemni porezni obveznik uvjete za primjenu prekograničnog programa, odnosno je li njegov godišnji promet u Uniji veći od 100.000,00 eura. Ako Porezna uprava utvrdi da je godišnji promet u Uniji veći od 100.000,00 eura, primljene informacije neće biti proslijeđene državama članicama u kojima porezni obveznik želi primjenu posebnog postupka. Međutim, ako Porezna uprava utvrdi da je porezni obveznik koji je poslao prethodnu obavijest obavio isporuke na području svih država članica EU-a, uključujući i RH, u iznosu do 100.000,00 eura, proslijedit će primljene informacije državama članicama u kojima porezni obveznik želi primijeniti posebni postupak. U tom slučaju država članica u kojoj hrvatski porezni obveznik želi primijeniti posebni postupak provjerava uvjet je li porezni obveznik iz RH obavio isporuke u vrijednost većoj od njenog nacionalnog godišnjeg praga za upis u registar obveznika PDV-a. Ako utvrdi da nacionalni godišnji prag nije prijeđen, država članica u kojoj hrvatski porezni obveznik želi primijeniti posebni postupak u roku od 15 radnih dana nakon primitka informacija iz prethodne obavijesti, o tome obavještava Poreznu upravu RH.
Nakon primitka obavijesti o odobrenju primjene posebnog postupka od pojedine države članice, Porezna uprava RH za primjenu oslobođenja od PDV-a dodjeljuje poreznom obvezniku individualni identifikacijski broj za oslobođenje.
Individualni identifikacijski broj za oslobođenje je osobni identifikacijski broj (OIB) kojemu se dodaje nastavak „EX”.
Porezna uprava RH će obavijestiti poreznog obveznika o dodijeljenom individualnom identifikacijskom broju, najkasnije u roku od 35 radnih dana nakon primitka prethodne obavijesti.
Mali porezni obveznik sa sjedištem u RH koji prijeđe prag Unije od 100.000,00 eura, bit će odmah isključen iz prekogranične sheme u svim državama članicama, a Porezna uprava RH mu bez odgode deaktivira individualni identifikacijski broj. Međutim, može nastaviti primjenjivati posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike u RH sve dok njegov godišnji promet ne prijeđe 60.000,00 eura. Detaljnije o novim odredbama u oporezivanju PDV-om od 1.1.2025. pisali smo u FIP-u br. 01/25.
----------
Osigurajte jednostavnu, brzu i praktičnu primjenu računovodstvenih, poreznih i ostalih propisa u praksi kroz neograničeno telefonsko savjetovanje, popuste na TEB-ovim seminarima i webinarima, stručne, aktualne i praktične članke, jedno pisano mišljenje i ostale pogodnosti. Detaljne informacije o svim pogodnostima koje ostvarujete odabirom TEB-ovog sustava usluga i pretplatom na časopis „Financije, pravo i porezi“ pogledajte na:
Natrag