arrow-up arrow-right arrow-left arrow-down basket linkedin search phone youtube google-plus instagram twitter facebook calculator

Pregled izdanja

Financije, pravo i porezi 1/2025

Sadržaj članaka dostupan je pretplatnicima na on-line izdanje. Molimo prijavite se kako biste pristupili sadržaju on-line izdanja.

Uvodnik

  • Domagoj Zaloker: Priča o jednom 75-godišnjaku

Aktualno

  • Lidija Cvitić, Štefica Oštrec Čunčić: Promjene u Zakonu o porezu na dodanu vrijednost - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Aktualno

    Lidija Cvitić, Štefica Oštrec Čunčić: Promjene u Zakonu o porezu na dodanu vrijednost

    Posljednjim izmjenama Zakona o porezu na dodanu vrijednost provedeno je usklađenje s EU Direktivama, te se od 1.1.2025. primjenjuju nove odredbe posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike. Nadalje, izmjenama Zakona o PDV povećava se prag za upis u registar obveznika PDV-a s 40.000,00 eura na 60.000,00 eura. Također, ukida se uvjet uzajamnosti pri povratu PDV-a poreznim obveznicima koji nemaju sjedište na području EU-a, te se omogućava odbitak pretporeza temeljem rješenja s ciljem postizanja neutralnosti PDV-a za porezne obveznike.

  • mr. sc. Ida Dojčić: Izmjene Zakona o lokalnim porezima od 1.1.2025. - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Aktualno

    mr. sc. Ida Dojčić: Izmjene Zakona o lokalnim porezima od 1.1.2025.

    U okviru aktualne porezne reforme u porezni sustav RH uveden je porez na nekretnine. Izmjenama  Zakona o lokalnim porezima dosadašnji porez na kuće za odmor transformiran je u porez na nekretnine, te se osim izmjena u nazivu poreza, novim odredbama preciznije definira pojam nekretnine te predmeta oporezivanja porezom na nekretnine.

  • Sandra Pezo: Izmjene propisa vezanih za doprinose i porez na dohodak od 1.1.2025. - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Aktualno

    Sandra Pezo: Izmjene propisa vezanih za doprinose i porez na dohodak od 1.1.2025.

    Od 1. siječnja 2025. godine u primjeni su izmijenjene odredbe Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak. Što donose nove odredbe tih Zakona, pojašnjava se u članku.

  • Danka Mihaljević: Zakon o izvršavanju Državnog proračuna RH za 2025. - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Aktualno

    Danka Mihaljević: Zakon o izvršavanju Državnog proračuna RH za 2025.

    U skladu s čl. 18. Zakona o proračunu (Nar. nov., br. 144/21) Hrvatski sabor je na sjednici održanoj 6. prosinca 2024. donio Državni proračun RH za 2025. i projekcije za 2026. i 2027. godinu te Zakon o izvršavanju Državnog proračuna RH za 2025. (u nastavku: Zakon) koji stupa na snagu 1. siječnja 2025. Odredbe Zakona prvenstveno se odnose na proračunske korisnike državnog proračuna, ali je dio odredbi vezan uz prava i obveze izvanproračunskih korisnika državnog proračuna te JLP(R)S-a.

    Zakonom je proračunskim korisnicima državnog proračuna propisana obveza dostave mjesečnog plana plaćanja rashoda i izdataka te je utvrđena modificirana odredba vezana uz planiranje i izvršavanje rashoda financiranih iz namjenskog zajma koji RH ostvaruje od EU u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. Nadalje, mijenjaju se iznosi i rokovi povrata beskamatnih zajmova isplaćenih JLP(R)S-ima i HZZO-u u razdoblju 2020.-2022. za ublažavanje posljedica krize uzrokovane epidemijom koronavirusa te za sanaciju dijela šteta od potresa.

    Kao i prethodne godine, utvrđeno je da se može plaćati predujmom bez prethodne suglasnosti ministra financija do pojedinačnog iznosa od 10.000,00 eura, a proračunska osnovica iznosit će 441,44 eura.

  • Mladenka Karačić: Izmjene i dopune Pravilnika o proračunskom računovodstvu i Računskom planu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Aktualno

    Mladenka Karačić: Izmjene i dopune Pravilnika o proračunskom računovodstvu i Računskom planu

    Ministarstvo financija je 10. prosinca 2024. u e-Savjetovanju objavilo Prijedlog Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o proračunskom računovodstvu i Računskom planu (u nastavku: Prijedlog izmjena i dopuna). Predviđeni datum zatvaranja savjetovanja je 24. prosinca 2024., a stupanje na snagu prvog dana od dana objave u Narodnim novinama.[1]

    Najveći dio izmjena i dopuna odnosi se na ispravljanje tiskarskih pogrešaka u tekstu Pravilnika te u nazivima skupina, podskupina, odjeljaka i osnovnih računa.

    Od značajnijih izmjena u Računskom planu izdvajamo novi osnovni račun 61316 Porez na nekretnine, brisanje podskupine 387 Rashodi za povrat više uplaćenih poreza, carina, pristojbi, naknada i doprinosa proračuna s pripadajućim odjeljcima i osnovnim računima te vraćanje računa s pripadajućim odjeljcima koji su bili propisani ranijim Računskim planom: 61171 Povrat poreza na dohodak po godišnjoj prijavi, 61191 Povrat više ostvarenog poreza na dohodak za decentralizirane funkcije i 61251 Povrat poreza na dobit po godišnjoj prijavi.

    [1] Do dana zaključenja ovoga broja časopisa u Narodnim novinama nije objavljen Pravilnik o izmjenama i dopunama.

  • Vedran Jelinović: Zakon o dostavi sudskih pismena - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Aktualno

    Vedran Jelinović: Zakon o dostavi sudskih pismena

    Novim Zakonom o dostavi sudskih pismena uređuju se pravila dostave sudskih pismena u svim sudskim postupcima (parničnom, kaznenom i prekršajnom postupku kao i upravnom sporu), osim ako je odredbama posebnih zakona drukčije propisano. Iako Zakon formalno stupa na snagu 1.1.2025. godine, postupci dostave sudskih pismena provoditi će se sukladno odredbama dosadašnjih posebnih zakona, sve dok se ti posebni zakoni ne usklade s njegovim odredbama. Zakonom je poseban naglasak stavljen na elektroničku dostavu u cilju što opsežnije digitalizacije usluga i procesa u pravosudnom sustavu. Informirajte se o tome tko su obveznici elektroničke dostave i koje su posljedice za slučaj ako ne aktiviraju takav način dostave, kako se vrši dostava građanima i koji su uvjeti za elektroničku dostavu pismena građanima, kada se pismeno po novome Zakonu smatra dostavljenim i druge važne informacije u vezi primjene novoga Zakona.

Financije i računovodstvo

  • Jasminka Rakijašić: Rokovi podnošenja godišnjih financijskih i drugih izvještaja za 2024. godinu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Financije i računovodstvo

    Jasminka Rakijašić: Rokovi podnošenja godišnjih financijskih i drugih izvještaja za 2024. godinu

    U članku, u obliku tablice, navode se rokovi za predaju godišnjih financijskih izvještaja i ostale dokumentacije za 2024. godinu nadležnim institucijama. Poduzetnici godišnje financijske izvještaje Fini podnose u rokovima propisanim čl. 47. i 50. Zakona o računovodstvu, odnosno u istim rokovima kao i za proteklu godinu.

  • mr. sc. Mladen Štahan: Financijski i drugi izvještaji poduzetnika za 2024. godinu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Financije i računovodstvo

    mr. sc. Mladen Štahan: Financijski i drugi izvještaji poduzetnika za 2024. godinu

    Svi poduzetnici sa sjedištem u Hrvatskoj dužni sastaviti godišnje financijske i druge izvještaje u skladu sa Zakonom o računovodstvu i predočiti ih institucijama, javnosti i članovima trgovačkog društva. Financijskim izvještavanjem i računovodstvenim pitanjima bavi se i Zakon o trgovačkim društvima te brojni pravilnici, porezni i drugi propisi.

    Uz već „uobičajene“ financijske izvještaje, među koje se ubrajaju račun dobiti i gubitka, bilanca i  bilješke uz financijske izvještaje, ali i izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti, izvještaj o novčanim tokovima i izvještaj o promjenama kapitala, za 2024. godinu pojedini poduzetnici prvi put će sastavljati izvještaj o informacijama o porezu na dobit i izvještaj o održivosti. Uz to, svi poduzetnici satavljat će financijske podatke za statističke i druge potrebe, a pojedini i izvještaj o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja, izvještaj o plaćanjima u javnom sektoru i izvještaj poslovodstva.  

    Matice grupa koje provode konsolidaciju dužne su sastaviti financijske i druge izvještaje (osim dodatnih podataka za statističke i druge potrebe) i na konsolidiranoj osnovi.

    U 2024. godini stupio je na snagu novi Zakon o računovodstvu, dva puta je mijenjan Zakon o reviziji, u pripremi su nove izmjene i dopune Zakona o trgovačkim društvima i dr., a u tijeku je i donošenje izmjena i dopuna svih ovih propisa. Osim toga, vezano za financijsko izvještavanje izmijenjeni su mnogi podzakonski akti - pravilnici, a višekratno su mijenjani porezni i drugi propisi.

    O novim obvezama, obveznicima, vrstama, rokovima, načinu sastavljanja, reviziji, novim financijskim i drugim izvještajima, te o njihovoj javnoj objavi i predočavanju skupštini, odgovornostima i nadzoru, pišemo u članku.

  • mr. sc. Mladen Štahan: Radnje i aktivnosti kod sastavljanja i utvrđivanja financijskih izvještaja za 2024. - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Financije i računovodstvo

    mr. sc. Mladen Štahan: Radnje i aktivnosti kod sastavljanja i utvrđivanja financijskih izvještaja za 2024.

    Prije izrade godišnjih financijskih izvještaja računovođe trebaju provesti brojne pripremne radnje i aktivnosti, kako bi GFI bili sastavljeni na vrijeme i u skladu s propisima. U članku obrazlažemo redoslijed i vrste radnji pri sastavljanju financijskih izvještaja, a dani su i primjeri knjiženja prijenosa troškova na imovinu i rashode, zatvaranja razreda 4, primjer utvrđivanja rezultata poslovanja i zatvaranja razreda 7 i 8, te knjiženja konačne porezne obveze. Dan je i primjer knjiženja gubitka do i iznad visine kapitala i obrazložen propisani postupak utvrđivanja GFI.

  • mr. sc. Mladen Štahan, Irena Slovinac: Sastavljanje računa dobiti i gubitka za 2024. - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Financije i računovodstvo

    mr. sc. Mladen Štahan, Irena Slovinac: Sastavljanje računa dobiti i gubitka za 2024.

    Račun dobiti i gubitka prikazuje prihode i rashode te dobit ili gubitak ostvaren u određenom obračunskom razdoblju. Dužni su ga sastavljati svi poduzetnici, neovisno o veličini. Račun dobiti i gubitka sastavlja se na propisanom obrascu, pri čemu treba voditi računa o temeljnom načelu sučeljavanja prihoda i rashoda. Prihodi i rashodi u računu dobiti i gubitka moraju biti iskazani su skladu sa Hrvatskim standardima financijskog izvještavanja odnosno Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja.

  • mr. sc. Mladen Štahan, Irena Slovinac: Sastavljanje bilance za 2024. - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Financije i računovodstvo

    mr. sc. Mladen Štahan, Irena Slovinac: Sastavljanje bilance za 2024.

    Bilanca je sustavni pregled imovine, obveza i kapitala na određeni datum. Dužni su ju sastavljati svi poduzetnici, neovisno o veličini. Sastavlja se na propisanom obrascu primjenom HSFI-a odnosno MSFI-a.

  • Irena Slovinac: Bilješke uz financijske izvještaje za 2024. za obveznike HSFI-a - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Financije i računovodstvo

    Irena Slovinac: Bilješke uz financijske izvještaje za 2024. za obveznike HSFI-a

    Bilješke uz financijske izvještaje dio su cjelovitog seta godišnjih financijskih izvještaja i obvezno ih sastavljaju  mikro, mali, srednji i veliki poduzetnici.  Bilješke uz financijske izvještaje sadrže dodatne i dopunske informacije koje nisu prezentirane u bilanci, računu dobiti i gubitka, izvještaju o promjenama kapitala i izvještaju o novčanom toku.

    Podatke koje obveznici HSFI-a moraju objaviti u bilješkama propisani su toč. 1.42. do 1.46. HSFI-a 1 te drugim HSFI-ima. Mikro i mali poduzetnici bilješke mogu sastaviti prema instrukcijskom materijalu koji je pripremio OSFI, a koji sadrži minimum propisanih obveznih podataka i upute za popunjavanje. Korištenje ovog materijala nije obvezno.

  • Domagoj Zaloker: Izvještaj o novčanim tokovima za 2024. - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Financije i računovodstvo

    Domagoj Zaloker: Izvještaj o novčanim tokovima za 2024.

    Izvještaj o novčanim tokovima obvezno sastavljaju poduzetnici koji su prema Zakonu o računovodstvu klasificirani kao srednji i veliki poduzetnici. Struktura i sadržaj izvještaja o novčanim tokovima propisana je Pravilnikom o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja. Izvještaj o novčanim tokovima za 2024. sastavlja se prema istoj strukturi i sadržaju kao i za 2023. godinu. Radi kvalitetnijeg izvještavanja, pri sastavljanju izvještaja o novčanim tokovima, obveznici HSFI-a slobodno primjenjuju odnosne zahtjeve MRS-a 7 – Izvještaj o novčanim tokovima radi činjenice da su zahtjevi  HSFI-a 1 – Financijski izvještaji u svezi postupaka i načina izrade vrlo šturi, dok je zahtjevima MRS-a 7 navedeno detaljnije određeno. Sposobnost društva da stvara i koristi novac i njegove ekvivalente trebala bi biti od iznimnog značaja za korisnike financijskih izvještaja, kako one unutarnje tako i one vanjske. Izvještaj o novčanim tokovima prikazuje novčane tokove, tj. priljev i odljev novca i novčanih ekvivalenata u određenom obračunskom razdoblju. Na temelju izvještaja o novčanim tokovima moguće je ocijeniti likvidnost pojedinog društva, za razliku od npr. računa dobiti i gubitka koji pokazuje njegovu uspješnost. Naime, društvo može poslovati uspješno odnosno iskazivati dobit u računu dobiti i gubitka, dok istovremeno može biti nelikvidno i nesolventno odnosno nesposobno podmirivati svoje obveze u ugovorenim ili propisanim rokovima. Jedan od najznačajnijih preduvjeta za nesmetano odvijanje poslovanja, ostvarivanje kontinuiranih dobitaka, osiguravanje povrata ulaganja vlasnicima te povećanje realne vrijednosti kapitala je razina likvidnosti pojedinog društva. Neosiguravanje adekvatne razine likvidnosti društva rezultira prvenstveno poremećajima nesmetanog odvijanja poslovanja koje u konačnici može rezultirati stečajem odnosno likvidacijom društva. Takvi poremećaji mogu biti odnosno jesu: tužbe/ovrhe od strane poslovnih partnera ili zakonodavca, odustajanje dobavljača i kupaca od planiranih i budućih isporuka, odljev radne snage, smanjenje tržišnog udjela i sl. Iz izvještaja o novčanim tokovima korisnici financijskih izvještaja se informiraju o tome kako društvo stječe te koristi novac, što pomaže kod razumijevanja poslovne uspješnosti različitih društava budući da se eliminiraju učinci različitih računovodstvenih postupaka za iste transakcije i poslovne događaje. To znači da će izvještaj o novčanim tokovima, bez obzira na primijenjene računovodstvene politike, uvijek prikazivati iste promete i stanja odnosno priljeve i odljeve koji su se doista i dogodili.

  • Jasminka Rakijašić: Izvještaj o promjenama kapitala za 2024. godinu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Financije i računovodstvo

    Jasminka Rakijašić: Izvještaj o promjenama kapitala za 2024. godinu

    Izvještaj o promjenama kapitala obvezni su sastaviti veliki i srednji poduzetnici te subjekti od javnog interesa, dok mikro i mali poduzetnici nemaju tu obvezu. U članku da dan primjer sastavljanja tog izvještaja za obveznike HSFI-a.

  • Domagoj Zaloker : Izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti za 2024. - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Financije i računovodstvo

    Domagoj Zaloker : Izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti za 2024.

    Jedan od temeljnih zahtjeva MRS-a 1 je da se promjene koje se događaju unutar kapitala prikazuju odvojeno, i to na slijedeći način: promjene u kapitalu povezane s transakcijama u koje nisu uključeni vlasnici, prezentiraju se u okviru izvještaja o sveobuhvatnoj dobiti, a promjene u kapitalu u koje su uključeni vlasnici, prezentiraju se u okviru izvještaja o promjenama kapitala. Ukupna sveobuhvatna dobit obuhvaća sve elemente dobiti i gubitka i ostale sveobuhvatne dobiti. Pod promjenama u kapitalu u koje nisu uključeni vlasnici, podrazumijevaju se one stavke prihoda i rashoda koje se ne priznaju u dobit ili gubitak ("nerealizirani" prihodi i rashodi), a prema zahtjevima MRS-a 1 one se prezentiraju u okviru ostale sveobuhvatne dobiti. Neki od primjera takvih stavaka su revalorizacijski viškovi dugotrajne imovine, dobici ili gubici koji nastaju preračunavanjem financijskih izvještaja inozemnog poslovanja te dobici ili gubici nastali ponovnim mjerenjem financijske imovine koja se mjeri po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit. Izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti propisan Pravilnikom o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja dio je standardne dokumentacije (obrazac GFI-POD) koju su obveznici MSFI-a dužni u propisanim rokovima dostaviti Fini za potrebe javne objave godišnjih financijskih izvještaja. Uz standardnu dokumentaciju, obveznici MSFI-a, dužni su za potrebe javne objave Fini dostaviti i nestandardnu dokumentaciju odnosno, u okviru godišnjih financijskih izvještaja, prezentirati stavke ostale sveobuhvatne dobiti prema zahtjevima MSFI-a. Struktura i sadržaj izvještaja o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti za 2024. promijenjena je u odnosu na strukturu i sadržaj izvještaja za 2023. godinu.[1] Naime, u izvještaj je dodana nova pozicija (IV.7. Tečajne razlike zbog preračuna u prezentacijsku valutu) u okviru stavaka ostale sveobuhvatne dobiti koje je moguće reklasificirati u dobit ili gubitak. Drugih izmjena u strukturi i sadržaju izvještaja o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti nije bilo. Prema tome, kao i za 2023., izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti, kao dio standardne dokumentacije obveznika MSFI-a, sastavljati će se u posebnom izvještaju o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti odvojenom od računa dobiti i gubitka. To znači da će obveznici račun dobiti i gubitka u kojem prezentiraju realizirane prihode i rashode sastavljati odvojeno od izvještaja o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti u kojem prezentiraju stavke prihoda i rashoda koje se ne priznaju u računu dobiti i gubitka.

     

    [1] Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja (Nar. nov., br. 158/23)

  • Dinko Lukač: Godišnji obračun članarine turističkoj zajednici, spomeničke rente, komorskih doprinosa i OKFŠ za 2024. godinu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Financije i računovodstvo

    Dinko Lukač: Godišnji obračun članarine turističkoj zajednici, spomeničke rente, komorskih doprinosa i OKFŠ za 2024. godinu

    Pravne osobe i fizičke osobe koje obavljaju propisanu gospodarsku djelatnost obvezne su plaćati i članarinu turističkoj zajednici, spomeničku rentu, naknadu za općekorisnu funkciju šuma (OKFŠ) i komorske doprinose. Obvezu za propisanu naknadu za 2024. godinu poduzetnici utvrđuju putem propisanog obrasca, a isti podnose uz godišnju prijavu poreza na dobit (PD obrazac) do 30.4.2025. ili godišnju prijavu poreza na dohodak (DOH obrazac) do 28.2.2025. godine.

    Autor u tekstu podsjeća na najvažnije odredbe propisa kojima je uređena obveza obračunavanja i plaćanja naprijed navedenih naknada.

Porezi i doprinosi

  • Marica Houška: Novosti u Općem poreznom zakonu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Porezi i doprinosi

    Marica Houška: Novosti u Općem poreznom zakonu

    Aktualnim izmjenama i dopunama Općeg poreznog zakona, sa stupanjem na snagu 1. siječnja 2025., dopunjene su odredbe koje propisuju elektroničku komunikaciju između poreznih obveznika i  porezne uprave, produljeni su rokovi u kojima može započeti nadzor, propisana je odgovornost članova društva za nepodnošenje poreznih prijava, zatim zabrana izvršenja platne transakcije u korist poslovnih subjekata koji nedozvoljeno obavljaju gospodarsku djelatnost putem interneta, izmijenjene su odredbe u provođenju ovršnog postupka. Obveza izdavanja računa za maloprodaju dnevnog tiska stupa na snagu 1. siječnja 2026.

  • Željko Martinović, Dalibor Legac: Prijava inozemnog dohotka na INO-DOH obrascu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Porezi i doprinosi

    Željko Martinović, Dalibor Legac: Prijava inozemnog dohotka na INO-DOH obrascu

    Do kraja siječnja 2025. potrebno je podnijeti Obrazac INO-DOH za 2024. godinu ukoliko su ostvarivani dohoci iz inozemstva. Kako bi tu obvezu olakšali, ovim se člankom, na primjerima,  pojašnjava tko i kada mora prijaviti inozemni dohodak.

Proračunsko računovodstvo

  • Katarina Nesterović, Martina Štefković: Upute Ministarstva financija za sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja za 2024. godinu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Proračunsko računovodstvo

    Katarina Nesterović, Martina Štefković: Upute Ministarstva financija za sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja za 2024. godinu

    Državni proračun, JLP(R)S-i, proračunski i izvanproračunski korisnici obvezni su za 2024. godinu sastaviti i predati financijske izvještaje u skladu s odredbama Pravilnika o financijskom izvještavanju u proračunskom računovodstvu (Nar. nov., br. 37/22). Ministarstvo financija kvartalno objavljuje okružnicu o predaji financijskih izvještaja u kojoj se daje pregled obveznika predaje financijskih izvještaja, rokovi, obrasci, način popunjavanja financijskih izvještaja, specifičnosti vezane uz izradu financijskih izvještaja te ostale aktualnosti u izvještavanju.

    Financijski izvještaji predaju se putem aplikacije Ministarstva financija Financijsko izvještavanje u sustavu proračuna i Registar proračunskih i izvanproračunskih korisnika - RKPFI na propisanim obrascima s ugrađenim kontrolama. Financijski izvještaji predani putem aplikacije RKPFI smatraju se predanima i Državnom uredu za reviziju.

    Bilješke uz financijske izvještaje se, zajedno s financijskim izvještajima, obvezno učitavaju u aplikaciju RKPFI.

    JLP(R)S-i, proračunski i izvanproračunski korisnici objavljuju godišnje financijske izvještaje na svojim internetskim stranicama najkasnije u roku od osam dana od propisanog roka za njihovo podnošenje. Proračunski i izvanproračunski korisnici koji nemaju vlastite internetske stranice, objavljuju godišnje financijske izvještaje na internetskim stranicama nadležnog razdjela, odnosno nadležne JLP(R)S.

  • Nikolina Bičanić: Sastavljanje financijskih izvještaja za 2024. godinu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Proračunsko računovodstvo

    Nikolina Bičanić: Sastavljanje financijskih izvještaja za 2024. godinu

    Proračunski korisnici godišnje financijske izvještaje za 2024. sastavljat će i predavati do 31. siječnja, proračuni i izvanproračunski korisnici do 17. veljače, a razdjeli i proračuni JLP(R)S konsolidirane financijske izvještaje do 28. veljače 2025. godine. U ovome članku pojašnjava se popunjavanje propisanih obrazaca financijskih izvještaja, uključujući i pojedina knjiženja u proračunskom računovodstvu koja se obavljaju radi ispravnog prikaza podataka u financijskim izvještajima (ispravak vrijednosti potraživanja, utvrđivanje rezultata i drugo).

    Knjigovodstveni postupak utvrđivanja rezultata za određenu proračunsku godinu propisan je Pravilnikom o proračunskom računovodstvu i Računskom planu. Rezultat se s 31. prosincem proračunske godine utvrđuje sučeljavanjem ostvarenih prihoda i primitaka, rashoda i izdataka po istovrsnim kategorijama i izvorima financiranja, nakon čega se obavljaju korekcije rezultata poslovanja za određene iznose prihoda poslovanja koji su utrošeni za nabavu nefinancijske imovine, zatim korekcije rezultata od nefinancijske imovine za iznose prihoda od nefinancijske imovine koji su utrošeni za financiranje određenih rashoda poslovanja odnosno za financiranje izdataka za ulaganja u dionice i udjele trgovačkih društava, te za otplate glavnice temeljem dugoročnog zaduživanja.

    U članku se također pojašnjava koji su podaci potrebni za obavljanje (godišnjeg) ispravka vrijednosti potraživanja i na koji način se evidentira ispravak.

  • Mladenka Karačić: Otvaranje početnih stanja u proračunskom računovodstvu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Proračunsko računovodstvo

    Mladenka Karačić: Otvaranje početnih stanja u proračunskom računovodstvu

    Od 1. siječnja 2025. u primjeni je novi Pravilnik o proračunskom računovodstvu i Računskom planu (Nar. nov. br. 158/23) temeljem kojeg su brisani neki računi iz ranijeg Pravilnika o proračunskom računovodstvu i Računskom planu (Nar. nov. br. 124/14 – 108/20), a otvoreni su neki novi, dok je pojedinim skupinama, podskupinama, odjeljcima i osnovnim računima izmijenjen naziv. Slijedom toga neki bilančni računi u početnom stanju na dan 1. siječnja 2025. razlikovat će se od računa iskazanih u zaključnom stanju na dan 31. prosinca 2024., pri čemu ukupan iznos iskazan na svakom od bilančnih razreda mora ostati nepromijenjen.

    U tekstu se navode promjene koje se odnose na brisanje pojedinih računa koji se mogu pojaviti u zaključnom stanju i otvaranje novih na koje u početno stanje treba unijeti podatke s tih brisanih računa iz zaključnog stanja.

Neprofitne organizacije

  • Krešimir Vranar: Utvrđivanje rezultata za 2024. godinu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Neprofitne organizacije

    Krešimir Vranar: Utvrđivanje rezultata za 2024. godinu

    Kako bi neprofitne organizacije pravodobno sastavile kvalitetne godišnje financijske izvještaje trebaju obaviti pripremne radnje, uključujući i godišnji popis imovine i obveza, prema kojem se usklađuju knjigovodstvena stanja.

    Na kraju godine svi računi u razredima 3 Prihodi i 4 Rashodi zatvaraju se te se za ukupan iznos rashoda odobrava račun 4911 Raspored rashoda i zadužuje račun 5211 Obračun prihoda i rashoda, a za ukupan iznos prihoda zadužuje se račun 3911 Raspored prihoda i odobrava račun 5211. Ako je potražna strana na računu 5211 veća od dugovne, za utvrđenu razliku zadužuje se račun 5211 i odobrava račun 5221 Višak prihoda, a ako je dugovna strana veća od potražne, za utvrđenu razliku odobrava se račun 5211 i zadužuje račun 5222 Manjak prihoda.

    Saldo na kraju godine na podskupini računa 522 Višak/manjak prihoda utvrđuje se prebijanjem računa viška i manjka.

    U poslovanju neprofitnih organizacija u pravilu o načinu korištenja viška prihoda evidentiranog na računu 5221, odnosno o načinu namirenja ostvarenog manjka prihoda evidentiranog na računu 5222 na kraju poslovne godine odlučuje osnivač/ovlašteno tijelo na temelju čije odluke se provode knjiženja u poslovnim knjigama u sljedećoj poslovnoj godini.

    Sastavljanjem Bilance, Izvještaja o prihodima i rashodima i Bilježaka te predajom financijskih izvještaja FINI, najkasnije 60 dana od isteka izvještajnog razdoblja, tj. do 1. ožujka 2025., za neprofitnu organizaciju završava postupak financijskog izvještavanja za 2024. godinu.

  • Nikolina Bičanić: Godišnji financijski i drugi izvještaji neprofitnih organizacija za 2024. godinu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Neprofitne organizacije

    Nikolina Bičanić: Godišnji financijski i drugi izvještaji neprofitnih organizacija za 2024. godinu

    Godišnji financijski izvještaji neprofitnih organizacija za 2024. moraju se predati Fini do 1. ožujka 2025. Obveznici predaje su sve neprofitne organizacije, bez obzira vode li dvojno ili jednostavno knjigovodstvo. Neprofitna organizacija koja je obveznica vođenja dvojnog knjigovodstva za 2024. sastavlja: Bilancu na Obrascu: BIL-NPF, Izvještaj o prihodima i rashodima na Obrascu: PR-RAS-NPF i Bilješke. Neprofitna organizacija koja vodi jednostavno knjigovodstvo za 2024. sastavlja: Godišnji financijski izvještaj o primicima i izdacima na Obrascu: G-PR-IZ-NPF i Bilješke.

    One neprofitne organizacije koje tijekom 2024. nisu imale poslovnih događaja predaju Izjavu o neaktivnosti.

    One neprofitne organizacije koje u 2025. žele prijeći na vođenje jednostavnog knjigovodstva trebaju prijaviti taj prelazak do 1. ožujka 2025., ako su ispunjeni uvjeti za to.

    U članku se pojašnjava godišnje financijsko izvještavanje i podsjeća na obvezu izrade izvještaja o potrošnji proračunskih sredstava.

  • Irena Slovinac: Obračun poreza na dobit u paušalnom iznosu za 2024. - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Neprofitne organizacije

    Irena Slovinac: Obračun poreza na dobit u paušalnom iznosu za 2024.

    Udruge i druge neprofitne organizacije koje se po osnovi obavljanja gospodarske djelatnosti smatraju obveznicama poreza na dobit mogu, uz ispunjenje propisanih uvjeta, porez na dobit plaćati u paušalnom iznosu. Ove neprofitne organizacije dužne su voditi evidenciju o prihodima po osnovi obavljanja oporezive gospodarske djelatnosti i do 15. siječnja 2025. Poreznoj upravi predati Obrazac PD-PO za 2024.

Poslovanje obrtnika

  • mr. sc. Mirjana Mahović Komljenović: Podnošenje godišnjeg izvješća za paušalno oporezivanje na Obrascima PO-SD i PO-SD-Z za 2024. godinu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Poslovanje obrtnika

    mr. sc. Mirjana Mahović Komljenović: Podnošenje godišnjeg izvješća za paušalno oporezivanje na Obrascima PO-SD i PO-SD-Z za 2024. godinu

    Paušalni obveznici poreza na dohodak utvrđuju godišnju poreznu obvezu prema ostvarenom prometu iskazanom na Obrascu PO-SD, a u slučaju zajedničkog obavljanja djelatnosti na Obrascu PO-SD-Z, koji se za 2024. podnose nadležnoj ispostavi Porezne uprave najkasnije do 15. siječnja 2025.

Plaće i naknade plaća

  • Dinko Lukač: Obračun plaća u 2025. godini - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Plaće i naknade plaća

    Dinko Lukač: Obračun plaća u 2025. godini

    Plaća koju isplaćuje poslodavac svom radniku uređuje se izvorom radnog prava koji primjenjuje poslodavac, a ista se može isplaćivati u novcu ili davati u naravi. Od 1.1.2025. pri obračunu predujma poreza na dohodak iz plaće primjenjivat će se novi iznos osnovnog osobnog odbitka, novi iznos mjesečne porezne osnovice te porezne stope iz novo propisanih raspona.

    Autor u tekstu potanje piše o primjeni izmijenjenih propisa o porezu na dohodak i o doprinosima bitnih zbog obračuna neto iznosa plaće, te utvrđivanja javnih davanja i izvješćivanju na JOPPD obrascu od strane poslodavaca u 2025. godini.

  • Dinko Lukač: Doprinosi za člana uprave u 2025. godini - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Plaće i naknade plaća

    Dinko Lukač: Doprinosi za člana uprave u 2025. godini

    Po propisu o mirovinskom osiguranju član uprave obvezno je osigurana osoba ako nije obvezno osiguran po drugoj osnovi i ako posebnim propisom nije drukčije određeno. Član uprave doprinose plaća na osnovicu po propisima o doprinosima, a istu može utvrditi poslodavac, ako je član uprave u radnom odnosu i istovremeno obnaša dužnost člana uprave, ili Porezna uprava, ako član uprave nije obvezno osiguran po nekoj drugoj osnovi.

    Autor u tekstu potanje piše o nastanku obveze za doprinose, utvrđivanju propisane osnovice na mjesečnoj i godišnjoj razini te drugim specifičnostima koje proizlaze iz odredbi propisa o doprinosima i drugih propisa koji su na snazi od 1.1.2025. godine.

Javna nabava

  • Antonija Ćurić, Vedran Jelinović: Ponuditelji iz trećih zemalja i zamjena referenci nakon isteka roka za dostavu ponuda – slučaj Kolin - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Javna nabava

    Antonija Ćurić, Vedran Jelinović: Ponuditelji iz trećih zemalja i zamjena referenci nakon isteka roka za dostavu ponuda – slučaj Kolin

    Sud Europske unije donio je 22.10.2024. presudu u predmetu C-652/22 Kolin Inşaat Turizm Sanayi ve Ticaret. Iako je Sudu EU bilo postavljeno pitanje u vezi s primjenom europske direktive o javnoj nabavi za sektorske naručitelje, Sud EU na to pitanje nije dao odgovor, već je presudio da zahtjev za prethodnu odluku koji je uputio Visoki upravni sud RH o nije dopušten, s obzirom da je pravnu zaštitu tražio gospodarski subjekt kojega ne štite načela javne nabave. U ovome članku saznajte što je Sud EU rekao o sudjelovanju gospodarskih subjekata iz trećih zemalja i određivanju nadležnosti u vezi s omogućavanjem pristupa tim gospodarskim subjektima postupcima javne nabave u EU. Sudu EU je u suštini bilo postavljeno pitanje smatra li se pregovaranjem uvođenje novih referenci o ispunjavanju uvjeta tehničke i stručne sposobnosti tijekom (ponovljenog) pregleda i ocjene ponuda. Iako Sud EU nije dao odgovor, hrvatska upravna praksa je o tom pitanju zauzela pravno shvaćanje, koje se analizira u ovome članku.

Ovršno pravo

  • Vedran Jelinović: Primanja izuzeta od ovrhe u 2025. – pitanja i odgovori - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 1/2025

    Ovršno pravo

    Vedran Jelinović: Primanja izuzeta od ovrhe u 2025. – pitanja i odgovori

    S početkom svake kalendarske godine primjenjuju se nova ograničenja od ovrhe na plaći, budući da takva ograničenja ovise o prosječnoj mjesečnoj plaći objavljenoj za  prethodnu kalendarsku godinu. Uz pregled iznosa plaće koji su zaštićeni od ovrhe u 2025. kao i drugih primanja koja su osim plaće izuzeta od ovrhe, u ovome članku dajemo odgovore na najčešća pitanja i dvojbe u provedbi ovrhe na plaći. Pitanja i odgovori koja se obrađuju u ovome članku podijeljeni su u tri cjeline, prvu koja se odnosi na primanja izuzeta od ovrhe, drugu od interesa za ovršenike u vezi otvaranja zaštićenog računa, i treću od interesa za poslodavce u vezi provedbi ovrhe na plaći. Na taj način članak može služiti kao korisno štivo i smjernica za poslodavce i ovršenike tijekom cijele godine.

Pitajte TEB

  • mr. sc. Ida Dojčić: Najam stanova zaposlenicima
  • Irena Slovinac: Općina - prefakturiranje troškova struje
  • Nikolina Bičanić: Početna stanja nove pomoćne evidencije
  • Vedran Jelinović: Uvođenje biometrijskog evidentiranja radnog vremena

TEB-ov Poslovni info br. 1-2/25 (TEB-ov podsjetnik) za pretplatnike tiskanog izdanja

TEB-ov Poslovni info br. 1/25 (TEB-ov podsjetnik)

  • Otisnuti TEB-ov podsjetnik dostaviti ćemo pretplatnicima tiskanog izdanja časopisa uz FIP br. 2/2025.
  • Sadržaj
  • 1. Neoporezivi primici, blagdani
  • 2. Plaće
  • 3. Naknada zbog nezapošljavanja osoba s invaliditetom
  • 4. Obrtnici i slobodna zanimanja - osnovice za 2024. i 2025.
  • 5. Mirovinsko i zdravstveno osiguranje
  • 6. Drugi dohodak - ugovor o djelu
  • 7. Naknade i članarine za 2025.
  • 8. Porez na dodanu vrijednost - obrasci
  • 9. Porez na dobit – obrasci
  • 10. Da se ne zaboravi!
  • 11. Korisne informacije
  • 12. Pregled uplatnih računa
  • 13. Obrazac JOPPD