Postupak 42 je postupak uvoznoga carinjenja dobara i puštanja u slobodni promet uz oslobođenje od plaćanja PDV-a, jer su dobra namijenjena poreznom obvezniku u drugoj državi članici Europske unije ili ih porezni obveznik premješta za svoje potrebe.
Postupak 63 je ponovni uvoz dobara uz istovremeno puštanje u slobodni promet uz oslobođenje od plaćanja PDV-a, jer je roba namijenjena drugoj državi članici.
Uvjete za primjenu postupaka 42 i 63 propisuje odredba čl. 44. st. 1. toč. 26. te čl. 44. st. 2. Zakona o PDV-u, odnosno oslobođenje od plaćanja PDV-a primjenjuje se samo u slučajevima kada nakon uvoza dobara slijedi isporuka dobara koja je oslobođena plaćanja PDV-a, sukladno čl. 41. st. 1. toč. a) i d), te ako uvoznik u trenutku uvoza Carinskoj upravi pruži sljedeće podatke:
- svoj PDV identifikacijski broj (PDV IB) izdan u RH ili PDV IB svoga poreznog zastupnika, koji jamči za plaćanje PDV-a, izdan u RH,
- PDV IB stjecatelja, izdan u drugoj državi članici, kojemu se isporučuju dobra prema čl. 44. st. 1. toč. a) Zakona ili vlastiti PDV IB broj izdan u državi u kojoj završava prijevoz/otprema dobara, ako se dobra prema čl. 41. st. 1. toč. d) Zakona premještaju,
- dokaz iz kojeg je vidljivo da su uvezena dobra namijenjena za prijevoz ili otpremu iz RH u neku drugu državu članicu.
Primjenu postupaka 42 ili 63 u RH može zahtijevati:
- poreznik obveznik iz druge države članice, koji se u RH pojavljuje kao uvoznik/primatelj robe u postupku uvoznoga carinjenja robe,
- tuzemni porezni obveznik, koji u trenutku uvoznoga carinjenja posjeduje dokaz o daljnjoj prodaji te robe poreznom obvezniku - osobi u drugoj zemlji članici EU-a.
Jedan od preduvjeta za primjenu postupka 42 je registriranje za potrebe PDV-a, odnosno posjedovanje PDV IB izdanog u RH. Dodjelom PDV IB strani porezni obveznici se ujedno upisuju i u registar obveznika PDV-a u RH. Porezni obveznik iz druge države članice, koji se pojavljuje kao uvoznik/primatelj robe podnosi zahtjev za izdavanje PDV IB prije podnošenja carinske deklaracije.
Treba napomenuti da porezni obveznik sa sjedištem u nekoj državi članici EU-a, koji se pojavljuje kao uvoznik/primatelj robe u RH, može u te svrhe imenovati poreznog zastupnika u RH, dok porezni obveznici koji imaju sjedište izvan EU-a moraju imenovati poreznog zastupnika kao osobu koja je obvezna platiti PDV. Porezni zastupnik mora biti opunomoćen za zaprimanje pismena, podnošenje prijave PDV-a i obavljanja svih poslova u vezi s utvrđivanjem i plaćanjem PDV-a poreznog obveznika, te posjedovati punomoć ili ugovor o poreznom zastupanju. U tom slučaju porezni zastupnik u ime poreznog obveznika podnosi zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a tog poreznog obveznika u tuzemstvu.
Iskazivanje transakcija iz postupka 42 i 63 u poreznim prijavama i evidencijama
Porezni obveznik koji se pojavljuje kao uvoznik/primatelj robe u postupku uvoznoga carinjenja robe, odnosno porezni zastupnik, obvezan je Poreznoj upravi podnijeti Prijavu PDV-a (Obrazac PDV) te Zbirnu prijavu za isporuku dobara i usluga u druge države članice EU-a (Obrazac ZP). U Zbirnoj prijavi, između ostalog, iskazuje se vrijednost isporuke dobara u druge države članice EU-a (u kn i lp) po pojedinom primatelju/stjecatelju dobara u okviru carinskih postupaka 42 i 63. Obrasci PDV i ZP podnose se u elektroničkom obliku najkasnije do 20. dana u mjesecu koji slijedi po završetku obračunskog razdoblja.
U cilju pojednostavljenja primjene postupka 42 i 63, te smanjenja administrativnog opterećenja strani porezni obveznici koji će u RH primjenjivati isključivo postupak 42 i 63, te su u tu svrhu imenovali poreznog zastupnika, nisu obvezni registrirati se za potrebe PDV-a, odnosno zatražiti izdavanje PDV identifikacijskog broja u RH za sebe, već njihove isporuke dobara u druge države članice EU-a njihov porezni zastupnik može iskazati u svojoj prijavi PDV-a (Obrazac PDV) te u svojoj Zbirnoj prijavi (Obrazac ZP).
Porezni zastupnik je obvezan voditi posebnu evidenciju o isporukama dobara u druge države članice EU-a za pojedine porezne obveznike koje zastupa, odnosno Popis isporuka dobara u druge države članice EU-a prethodno uvezenih u okviru postupaka 42 i 63.
Navedena posebna evidencija podnosi se kao izvješće za 2014. godinu u ukupnom iznosu uz konačni obračun PDV-a (PDV-K), a za 2015. godinu posebna evidencija podnosit će se za mjesečna obračunska razdoblja uz obrazac ZP najkasnije do 20. u mjesecu koji slijedi po završetku obračunskog razdoblja nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema sjedištu poreznog zastupnika te Poreznoj upravi - Područnom uredu Zagreb, Avenija Dubrovnik 32, Službi za povrat PDV-a inozemnim poreznim obveznicima.
U toj posebnoj evidenciji porezni zastupnik, između ostalog, navodi:
- naziv/ime i prezime poreznog obveznika kojeg zastupa i njegov EORI broj,
- PDV IB ili porezni broj u državi sjedišta u slučaju da porezni obveznik nema dodijeljen PDV IB,
- PDV IB primatelja kojem je zastupani porezni obveznik isporučio dobra koja su prethodno uvezena u okviru postupka 42 i 63,
- vrijednost isporuke dobara u postupcima 42 i 63.
Porezni zastupnik je obvezan dostaviti i popis stranih poreznih obveznika koje zastupa.
Strani porezni obveznici koji već jesu u RH registrirani za potrebe PDV-a, te su imenovali poreznog zastupnika, njihov porezni zastupnik i dalje u njihovo ime podnosi prijavu PDV-a (Obrazac PDV) te Zbirnu prijavu (Obrazac ZP) na način kako je to dosad izvršavao te u tom slučaju nije obvezan voditi posebnu evidenciju i dostaviti i popis stranih poreznih obveznika koje zastupa.
Dokazi o otpremi robe u drugu državu članicu nakon carinjenja
Da bi se roba mogla pustiti u zahtijevani carinski postupak bez obračuna PDV-a u trenutku uvoznoga carinjenja robe (primjena postupka 42 ili 63), potrebno je uz UCD priložiti odgovarajuće isprave kojima se dokazuje da će roba nakon carinjenja biti otpremljena u drugu državu članicu EU-a. Kao isprave kojima se isto dokazuje su:
- faktura, u kojoj mora biti naznačen primatelj robe u drugoj državi članici, kao i PDV IB te osobe. Ako u postupku sudjeluje i osoba iz RH, ili je primatelj predmetnu robu prodao osobi u nekoj drugoj državi članici, uz UCD se prilažu dvije fakture - jedna od ino-dobavljača na primatelja/uvoznika robe, a druga od te osobe na primatelja u drugoj državi članici kojem će roba biti otpremljena nakon carinjenja,
- prijevozna isprava, u kojoj je kao mjesto odredišta naznačena druga država članica,
- izjava da će predmetna roba nakon carinjenja biti otpremljena u drugu državu članicu.
Treba napomenuti da u slučaju ako se naknadnom kontrolom utvrdi da predmetna roba nije bila otpremljena u drugu državu članicu kako je bilo naznačeno u uvoznoj carinskoj deklaraciji, naknadno će se obračunati i naplatiti iznos PDV-a kojeg je uvoznik bio oslobođen.
Natrag