U sustavu oporezivanja PDV-om postoje dva načina obračunavanja i plaćanja PDV-a propisana Zakonom o PDV-u – prema obavljenim isporukama (redovni postupak) i prema naplaćenim naknadama (posebni postupak).
U redovnom postupku porezni obveznici obračunavaju i plaćaju PDV temeljem obavljenih isporuka, što znači da porezna obveza nastaje u razdoblju oporezivanja (mjesec ili tromjesečje) u kojem je obavljena isporuka (neovisno o trenutku naplate), dok pravo na odbitak pretporeza nastaje u razdoblju oporezivanja u kojem je primljena isporuka i račun sa svim propisanim elementima.
S druge strane, porezni obveznici koji u prethodnoj godini nisu obavili isporuka dobara i usluga u iznosu većem od 15.000.000,00 kn (bez PDV-a) mogu odabrati primjenu postupka oporezivanja prema naplaćenim naknadama. Ako odaberu primjenu tog postupka, porezna obveza nastaje u razdoblju oporezivanja u kojem je primljeno plaćanje, dok pravo na odbitak pretporeza nastaje u razdoblju oporezivanja u kojem je plaćen primljeni račun za obavljenu isporuku, neovisno je li račun primljen od poreznog obveznika koji također primjenjuje taj postupak ili poreznog obveznika koji PDV obračunava prema obavljenim isporukama. Navedeno je sasvim jasno i propisano čl. 125.i Zakona o PDV-u.
Što se tiče poreznih obveznika koji primjenjuju postupak oporezivanja prema obavljenim isporukama, pravo na odbitak pretporeza kod tih poreznih obveznika nastaje u trenutku kada je primljena isporuka i račun sa svim propisanim elementima, neovisno o trenutku plaćanja računa i neovisno o tome je li račun ispostavljen od strane poreznog obveznika koji primjenjuje postupak oporezivanja prema naplaćenim naknadama. Do sada smo bili sigurni u tu tvrdnju, ali izgleda da to i nije baš tako…
Iz presude Europskog suda pravde u predmetu C-9/20 proizlazi da pravo na odbitak pretporeza kod računa primljenih od poreznih obveznika koji primjenjuju postupak oporezivanja prema naplaćenim naknadama nastaje tek kada je takav račun plaćen.
Odredbama čl. 167. Direktive Vijeća 2006/112/EZ i čl. 57. st. 1. Zakona o PDV-u propisano je da pravo na odbitak pretporeza nastaje u trenutku kada nastaje obveza obračuna PDV-a koji se može odbiti. Prema tome, postavlja se pitanje u kojem razdoblju oporezivanja nastaje pravo na odbitak pretporeza kod računa primljenih od poreznih obveznika koji PDV obračunavaju prema naplaćenim naknadama - u razdoblju oporezivanja u kojem je primljena isporuka i račun ili u razdoblju oporezivanja u kojem isporučitelju nastaje obveza obračuna PDV-a odnosno u kojem je račun plaćen?
Bez obzira na odredbe čl. 167. Direktive Vijeća 2006/112/EZ i čl. 57. st. 1. Zakona o PDV-u, u stručnim krugovima već godinama tumačimo da porezni obveznici koji primjenjuju postupak oporezivanja prema obavljenim isporukama pretporez odbijaju u razdoblju oporezivanja u kojem su primili isporuku i račun, neovisno o načinu oporezivanja izdavatelja računa i neovisno o tome kada će račun biti plaćen. Takav stav proizašao je prvenstveno iz činjenice da Zakonom i Pravilnikom o PDV-u još od ulaska RH u članstvo EU (1.7.2013.) nisu posebno propisane odredbe u svezi odbitka pretporeza po računima primljenim od strane poreznih obveznika koji primjenjuju postupak oporezivanja prema naplaćenim naknadama, kako je to bilo propisano do 30.6.2013 „starim“ Zakonom i Pravilnikom o PDV-u. U tom kontekstu podsjećamo da je do 30.6.2012. (prije ulaska RH u EU) bilo jasno propisano da su porezni obveznici pretporez po tadašnjim R-2 računima od strane obveznika poreza na dohodak mogli odbiti tek u trenutku plaćanja takvih računa.
No, kako bilo da bilo, odgovor na prethodno postavljeno pitanje konačno smo dobili u presudi Europskog suda pravde u predmetu C-9/20 (u postupku Grundstücksgemeinschaft Kollaustraße 136) donesenoj 10. veljače 2022.
Da ne idemo sada nepotrebno u detalje (cjelokupni tekst može se pročitati na prethodnoj poveznici), u predmetnoj presudi Sud je donio odluku da čl. 167. Direktive Vijeća 2006/112/EZ treba tumačiti na način da mu je protivan nacionalni propis kojim se predviđa da pravo na odbitak pretporeza nastaje u trenutku obavljene isporuke u slučaju kada, sukladno primjeni postupka oporezivanja prema naplaćenim naknadama, obveza obračuna i plaćanja PDV-a kod isporučitelja nastaje tek u trenutku naplate računa, a račun još nje plaćen. Prema tome, iz predmetne presude je razvidno da pravo na odbitak pretporeza kod računa primljenih od poreznih obveznika koji primjenjuju postupak oporezivanja prema naplaćenim naknadama nastaje u razdoblju u kojem isporučitelju nastaje obveza obračuna PDV-a odnosno tek u razdoblju u kojem je takav račun i plaćen.
Iako presude Europskog suda pravde imaju izravan učinak u svim državama članicama EU, odnosno da se iste u konkretnim slučajevima direktno primjenjuju u svim državama članicama EU, mišljenja smo da bi o ovoj temi svoju uputu trebalo svakako dati i Porezna uprava, pogotovo iz razloga što manje-više svi tuzemni porezni obveznici koji PDV obračunavaju prema obavljenim isporukama pretporez u predmetnim slučajevima odbijaju u trenutku obavljene isporuke, a ne u trenutku plaćanja računa. Također, Porezna uprava bi trebala dati poreznim obveznicima jasnu uputu i o tome trebaju li i na koji način ispraviti svoje porezne prijave koje se odnose na prethodna razdoblja oporezivanja (od trenutka objave predmetne presude).
Znate li da nakon što se pretplatite na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ OSTVARUJETE PRAVO NA NEOGRANIČEN BROJ BESPLATNIH TELEFONSKIH KONZULTACIJA (BEZ DOKUPA MINUTA) s TEB-ovim savjetnicima svaki radni dan od 8,00 do 14,00 sati?
Pretplatu na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ možete naručiti na sljedećoj poveznici Naruči svoj primjerak FIP-a.
Natrag