Stupanjem na snagu novog Zakona o PDV-u, ulaskom Republike Hrvatske u članstvo Europske unije, u tuzemni sustav oporezivanja PDV-om, čl. 75. st. 3. Zakona o PDV-u, uveden je institut tuzemnog prijenosa porezne obveze za građevinske usluge koje tuzemni porezni obveznik (u sustavu PDV-a) obavi drugom tuzemnom poreznom obvezniku (u sustavu PDV-a). Navedeno znači da se porezna obveza prenosi sa isporučitelja na primatelja usluge, a primatelj usluge ostvaruje i pravo na odbitak zaračunanog PDV-a, tako da za primatelja usluge zapravo i ne dolazi do stvarnog odljeva novčanih sredstava po osnovi obračunane obveze za PDV.
Člankom 152. Pravilnika o PDV-u propisano je da se građevinskim uslugama smatraju radovi u okviru građenja (izgradnja, održavanje, rekonstrukcija i uklanjanje građevinskog objekta ili njegovih dijelova) iz Dodatka II. koji je sastavni dio Pravilnika o PDV-u.
Najviše prijepora u primjeni navedenog instituta u praksi nastaje pri obavljanju pojedinih usluga navedenih u Dodatku II. kao što su zidarski radovi, ugradnja stolarije i bravarije, staklarski radovi, stolarski rodovi, parketarski i sl., a koje se ne obavljaju u sklopu izgradnje ili rekonstrukcije građevine nego u okviru njenog održavanja. Problemi često nastaju pri definiranju spadaju li predmetni radovi u održavanje građevine ili ne.
Kako bi se navedeno izbjeglo, Ministarstvo financija, Središnji ured Porezne uprave očitovalo se svojim mišljenjem (Klasa: 410-19/14-01/241; Zagreb, 29. rujan 2014.) odnosno Uputom za primjenu prijenosa porezne obveze prilikom obavljanja građevinskih usluga.
Između ostaloga, predmetnom Uputom se održavanje građevinskog objekta definira kao izvođenje građevinskih radova kojima se sprječava oštećenje i propadanje građevinskog objekta. U pravilu uključuje popravke i zamjene dotrajalih dijelova na postojećoj građevini (zamjena oštećenih dijelova krovišta, električnih i drugih vodova, obnova fasada, bojenje zidova, prozora i vrata, popravak oštećenja na cestama, presvlačenje novim slojem asfalta, popravci i zamjene dotrajalih dijelova vanjske kanalizacije, vodovoda i sl.). Takvim se radovima ne mijenja usklađenost građevine s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena, te za obavljanje tih radova nije potrebno ishoditi građevinsku dozvolu.
Uputom se navodi da se prilikom izvođenja bilo kojih građevinskih radova navedenih u Dodatku II. koji se obavljaju u okviru održavanja građevinskog objekta primjenjuje prijenos porezne obveze, ali uz određena ograničenja. Na primjer, prema odredbama čl. 152. st. 2. Pravilnika o PDV-u za ugradnju opreme ili uređaja u postojeći građevinski objekt, koja se ne obavlja u sklopu rekonstrukcije predmetnog objekta ne primjenjuje se prijenos porezne obveze. Stoga, ako se u okviru tog temeljnog posla obavljaju i neke od usluga navedenih u Dodatku II. (npr. zidarske), niti na te usluge se ne primjenjuje prijenos porezne obveze obzirom da se smatra da je ugradnja opreme ili uređaja jedinstvena usluga.
Također, Uputom se navodi da se prilikom izvođenja slijedećih građevinskih radova primjenjuje prijenos porezne obveze, neovisno izvode li se prilikom izgradnje, rekonstrukcije ili održavanja građevinskog objekta (uz prethodno spomenuta ograničenja): zidarski radovi, izolaterski radovi, radovi pjeskarenja, tesarski radovi, krovopokrivački radovi, soboslikarski i ličilački radovi, stolarski i bravarski radovi, staklarski radovi, limarski radovi, parketarski radovi, podopolagački radovi, radovi oblaganja, završna obrada podova, štukatura i gipsarski radovi.
Poveznicu na predmetno mišljenje objavili smo i na našoj internet stranici www.teb.hr.
Natrag