arrow-up arrow-right arrow-left arrow-down basket linkedin search phone youtube google-plus instagram twitter facebook calculator

Pregled izdanja

Financije, pravo i porezi 8/2024

Sadržaj članaka dostupan je pretplatnicima na on-line izdanje. Molimo prijavite se kako biste pristupili sadržaju on-line izdanja.

Uvodnik

  • dr. sc. Igor Pureta: Pripremite se za odmor!

Financije i računovodstvo

  • Domagoj Zaloker: Naknadni popusti i ispravak porezne osnovice od 1.1.2024. - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Financije i računovodstvo

    Domagoj Zaloker: Naknadni popusti i ispravak porezne osnovice od 1.1.2024.

    Naknadni popusti i odobrenja u poslovnoj se praksi uobičajeno koriste kao sredstvo za povećanje prihoda od prodaje i likvidnosti. Njihovo evidentiranje u poslovnim i poreznim knjigama poduzetnika obavlja se prema zahtjevima računovodstvenih standarda i poreznih propisa. Naknadni popusti i odobrenja utječu na visinu imovine, prihoda i rashoda poduzetnika - kupaca i dobavljača, ali i na visinu osnovice za obračun PDV-a. Od 1.1.2024. izmijenjen je postupak ispravka porezne osnovice za obračun PDV-a kod opoziva, različitih vrsta popusta i nemogućnosti naplate. Novom odredbom čl. 33. st. 7. Zakona propisano je da. Naime, kod naknadnih popusta koji se odobravaju po računima izdanim od 1.1.2024. porezni obveznik može ispraviti (umanjiti) poreznu osnovicu u slučaju opoziva ili različitih vrsta popusta pod uvjetom da poreznog obveznika kojem je obavio isporuku obavijesti o provedenom ispravku, te izjava kupca o obavljenom ispravku pretporeza više nije uvjet za umanjenje porezne osnovice i iznosa PDV-a kod poreznog obveznika isporučitelja. Prema tome, možemo zaključiti da dobavljači u tom dijelu više ne ovise o „dobroj volji“ kupaca. Nakon što porezni obveznik - kupac od svog dobavljača primi obavijest o provedenom ispravku porezne osnovice dužan je u odgovarajućem iznosu ispraviti odbitak pretporeza korištenog za primljenu isporuku dobra ili usluge. Ispravak odbitka pretporeza porezni obveznik - kupac mora obaviti u razdoblju oporezivanja u kojem je od isporučitelja primio obavijest o provedenom ispravku porezne osnovice.

  • Irena Slovinac: Prijevoz robe – porezni i računovodstveni aspekt - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Financije i računovodstvo

    Irena Slovinac: Prijevoz robe – porezni i računovodstveni aspekt

    Za obavljanje djelatnosti prijevoznici moraju imati vozila i parkirališta, ishoditi licenciju za obavljanje unutarnjeg, odnosno međunarodnog prijevoza, te dozvolu za međunarodni prijevoz tereta. Evidentiranju troškova auto guma, amortizacije, osiguranja vozila, naknada za dozvole i dr. treba posvetiti posebnu pažnju.

    Za obavljenu uslugu prijevoza prijevoznik je dužan izdati račun, a porezni tretman ovisi je li prijevoznik obveznik PDV-a ili ne, je li usluga obavljena poreznom obvezniku ili osobi koja nije porezni obveznik, kao i ima li naručitelj sjedište odnosno prebivalište u RH ili izvan RH, te radi li se o usluzi prijevoza dobara pri uvozu ili izvozu.

  • mr. sc. Silvija Pretnar Abičić: Izvanbilančni zapisi - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Financije i računovodstvo

    mr. sc. Silvija Pretnar Abičić: Izvanbilančni zapisi

    Kao izvanbilančni zapisi evidentiraju se poslovni događaji koji u trenutku nastanka ne utječu na promjenu bilo koje bilančne pozicije, odnosno nemaju utjecaj na temeljne knjigovodstvene kategorije. U članku autorica obrađuje karakteristike najčešćih izvanbilančnih zapisa te njihovo računovodstveno evidentiranje.

Porezi i doprinosi

  • mr. sc. Ida Dojčić: Porezni tretman izuzimanja, manjkova i skrivenih isplata dobiti - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Porezi i doprinosi

    mr. sc. Ida Dojčić: Porezni tretman izuzimanja, manjkova i skrivenih isplata dobiti

    Porezni tretman troškova učinjenih u privatne, odnosno neposlovne svrhe određen je kroz nekoliko poreznih propisa. Zakon o porezu na dobit odredbama čl. 7. st. 1. određuje troškove koji se kod obveznika poreza na dobit ne priznaju pri utvrđivanju osnovice poreza na dobit. To su prvenstveno izdaci koji nisu rezultat obavljanja djelatnosti društva, odnosno nisu uvjetovani ostvarivanjem prihoda. U te izdatke svakako se ubrajaju i izuzimanja za privatne potrebe te skrivene isplate dobiti članova društva, dioničara ili njima povezanih osoba. Pri oporezivanju ovakvih izdataka treba postupati u skladu s odredbama čl. 7. st. 2. Zakona o porezu na dobit, kojima je utvrđeno da se osnovica poreza na dobit ne povećava za navedene rashode, ako se oporezuju porezom na dohodak. Obzirom da se radi o troškovima učinjenim za privatne potrebe vlasnika – fizičkih osoba, primjenjuju se odredbe Zakona o porezu na dohodak i Pravilnika o porezu na dohodak, kojima je određeno što se smatra izuzimanjima, a što se tretira kao skrivena isplata dobiti, te način utvrđivanja oporezivog dohotka po toj osnovi.   

  • Gordana Lončar: Porezni tretman troškova smještaja radnika za stambene potrebe - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Porezi i doprinosi

    Gordana Lončar: Porezni tretman troškova smještaja radnika za stambene potrebe

    Propisima o porezu na dohodak omogućeno je poslodavcima da neoporezivo osiguraju troškove smještaja svojim radnicima za stambene potrebe do visine stvarnih izdataka. O mogućim načinima osiguravanja smještaja za radnike i uvjetima koje je potrebno zadovoljiti da bi takvi primici bili neoporezivi, potanje od autorice članka.

  • Dinko Lukač: Autorska djela u tuzemstvu i inozemstvu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Porezi i doprinosi

    Dinko Lukač: Autorska djela u tuzemstvu i inozemstvu

    Fizička osoba može ostvarivati dohodak i temeljem autorskopravnog ugovora, a isti se može sklopiti ili s korisnikom autorskog djela koji obavlja gospodarsku djelatnost u Republici Hrvatskoj ili u inozemstvu. Navedeni ugovor mora biti sklopljen u pisanom obliku po odredbi Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima. Obračun poreza na dohodak i doprinosa uređen je Zakonom i Pravilnikom o porezu na dohodak te Zakonom i Pravilnikom o doprinosima kao i odredbama međunarodnih ugovora koji su na snazi i u primjeni ako se ostvaruje autorska naknada iz inozemstva temeljem sklopljenog autorskopravnog ugovora s inozemnim korisnikom.

    U članku autor potanje piše o sklapanju autorskopravnog ugovora, obračunu javnih davanja (doprinosa i poreza) te izvješćivanju na propisanom obrascu.

  • Željka Marinović: Trošarinsko postupanje s plavim dizelom - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Porezi i doprinosi

    Željka Marinović: Trošarinsko postupanje s plavim dizelom

    Snižena visina trošarine propisana je na plavi dizel. Navedeni plavi dizel (označeno dizelsko gorivo) namijenjen je isključivo za namjene u poljoprivredi, akvakulturi i ribolovu te za namjene u plovidbi.

    U članku autorica potanje piše o namjeni korištenja plavog dizela, postupanju kod označavanja i kod korištenja.

Proračunsko računovodstvo

  • Mladenka Karačić: Polugodišnji izvještaj o izvršenju proračuna JLP(R)S-a - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Proračunsko računovodstvo

    Mladenka Karačić: Polugodišnji izvještaj o izvršenju proračuna JLP(R)S-a

    Upravno tijelo za financije jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave (u nastavku: JLP(R)S) izrađuje polugodišnji izvještaj o izvršenju proračuna JLP(R)S-a koji dostavlja načelniku, gradonačelniku odnosno županu do 15. rujna tekuće proračunske godine, a načelnik, gradonačelnik odnosno župan podnosi predstavničkom tijelu na donošenje prijedlog toga izvještaja do 30. rujna tekuće proračunske godine.

    U postupku planiranja i izvršavanja proračuna JLP(R)S i financijskih planova njihovih proračunskih i izvanproračunskih korisnika primjenjuje se modificirano obračunsko načelo koje prvenstveno znači da se prihodi planiraju u razdoblju u kojem se očekuje njihova naplata, a iskazuju kad su naplaćeni i raspoloživi, dok se rashodi planiraju u razdoblju u kojem se očekuje njihov nastanak, a iskazuju u trenutku nastanka.

    Polugodišnji izvještaj o izvršenju proračuna sadrži opći i posebni dio, obrazloženje i posebne izvještaje. U općem i posebnom dijelu daju se podaci o izvornom planu odnosno rebalansu i tekućem planu kao i podaci o ostvarenju odnosno izvršenju.

    U tekstu autorica pojašnjava sastavljanje polugodišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna za prvo polugodište 2024. godine.

  • Nikolina Bičanić: Rashodovanje i uništenje nefinancijske imovine tijekom godine - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Proračunsko računovodstvo

    Nikolina Bičanić: Rashodovanje i uništenje nefinancijske imovine tijekom godine

    Rashodovanje je trajno povlačenje imovine iz upotrebe. O rashodovanju odlučuje čelnik (u okviru svojih ovlasti), jednako kao i o daljnjem postupanju s rashodovanom imovinom. O rashodovanju i uništenju ne smije odlučivati povjerenstvo za popis imovine i pogrešno je postupanje kada povjerenstvo u trenutku ocjene kvalitete neke imovine obavlja i njeno uništenje, prije nego što je donesena odluka o rashodovanju te imovine i prije nego što je dobiven nalog čelnika za postupanje s rashodovanom imovinom.

    Rashodovanje nije manjak imovine i zato se na temelju odluke o rashodovanju ne smije zadati isknjiženje nefinancijske imovine, bez obzira na to ima li imovina koja se rashoduje neotpisanu vrijednost ili nema. Rashodovana imovina može se prodati, pokloniti, uništiti (predati na otpad) ili prodati kao otpad.

    Pitanje rashodovanja neupotrebljivih predmeta nefinancijske imovine poželjno je riješiti tijekom godine, prije godišnjeg popisa, najbolje u trenutku kada nastanu razlozi za prestanak upotrebe nekog sredstva. Rashodovana sredstva nakon toga mogu se uništiti ili otuđiti i na taj način više neće fizički postojati u vrijeme obavljanja godišnjeg popisa, pa njime niti neće biti obuhvaćena.

Neprofitne organizacije

  • Mladenka Karačić: Humanitarna pomoć kod neprofitnih organizacija - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Neprofitne organizacije

    Mladenka Karačić: Humanitarna pomoć kod neprofitnih organizacija

    Humanitarna pomoć obuhvaća prikupljanje i pružanje materijalnih dobara i financijskih sredstava te humanitarne aktivnosti u svrhu zaštite i spašavanja žrtava katastrofa i velikih nesreća te žrtava kriza izazvanih ljudskim djelovanjem, kao i u svrhu podmirivanja potreba socijalno osjetljivih skupina.

    Prikupljanje se može organizirati putem humanitarnog telefonskog broja, sportskih i kulturnih događaja i drugih aktivnosti kojima se pouzdano prikupljaju sredstva za korisnike ili skupine korisnika koji su unaprijed definirani, uz poštivanje uvjeta koji su propisani Zakonom o humanitarnoj pomoći (Nar. nov., br. 156/23) i posebnim propisima. Humanitarna pomoć prikuplja se i pruža kao stalno prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći ili organiziranje humanitarne akcije. Organizator je pravna ili fizička osoba koja prikuplja i pruža humanitarnu pomoć u skladu s odredbama Zakona, a korisnik može biti fizička osoba u potrebi i neprofitna organizacija.

    Financijska sredstva koja se prikupljaju za humanitarnu pomoć vode se na posebnom transakcijskom računu, koji nije osobni transakcijski račun fizičke osobe niti transakcijski račun pravne osobe namijenjen redovitom poslovanju, i izuzeta su od ovrhe.

    U članku se pojašnjava prikupljanje i podjela te knjiženje humanitarne pomoći kod neprofitnih organizacija.

Poslovanje obrtnika

  • Krešimir Vranar: Poslovanje obrta u građevinskoj djelatnosti - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Poslovanje obrtnika

    Krešimir Vranar: Poslovanje obrta u građevinskoj djelatnosti

    Građevinsku djelatnost mogu obavljati pravne osobe i obrtnici, bilo kao investitori, izvođači radova ili kao kooperanti, ako zadovoljavaju propisane zakonske uvjete. U članku autor piše o vođenju poslovnih knjiga kod obrtnika – građevinara, s posebnim osvrtom na građevinare u sustavu PDV-a te na primjerima pojašnjava evidentiranje poslovnih promjena u obavljanju građevinske djelatnosti.

Javna nabava

  • Ante Loboja: Jamstvo za ozbiljnost ponude - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Javna nabava

    Ante Loboja: Jamstvo za ozbiljnost ponude

    U postupcima javne nabave naručitelji mogu zahtijevati jamstvo za ozbiljnost ponude kao instrument osiguranja od određenih rizika, i to: odustajanje ponuditelja od svoje ponude u roku njezine valjanosti, neprihvaćanje ispravka računske greške, odbijanje potpisivanja ugovora o javnoj nabavi ili okvirnog sporazuma ili nedostavljanje jamstva za uredno ispunjenje ugovora o javnoj nabavi ili okvirnog sporazuma ako okvirni sporazum obvezuje na sklapanje i izvršenje. U ovome članku autor piše o način dostave ovoga jamstva, rok njegove valjanosti, provjeri je li dostavljeno, te je li valjano, te najčešćim greškama u vezi s pojašnjenjem i upotpunjavanjem ovoga jamstva uz poseban osvrt na recentnu praksu u slučaju dostave preslike jamstva umjesto izvornika.

Radno pravo

  • izv. prof. dr. sc. Dragan Zlatović: Zapreke za imenovanje ravnatelja javnih ustanova – opći i posebni pravni okvir - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Radno pravo

    izv. prof. dr. sc. Dragan Zlatović: Zapreke za imenovanje ravnatelja javnih ustanova – opći i posebni pravni okvir

    Prema Zakonu o ustanovama ravnatelj je voditelj ustanove, dakle osoba ovlaštena na poslovodstvo i zastupanje ustanove. Ipak, moguća su i druga rješenja, odnosno da je voditelj ustanove naslovljen drugom titulom a ne ravnateljskom, ali to mora biti izrijekom određeno posebnim zakonom (npr. rektori sveučilišta, dekani fakulteta i veleučilišta, ravnatelji kazališta, intendanti nacionalnih kazališta i sl.). O zakonskim ovlaštenjima ravnatelja ustanove, postupku njihovog imenovanja i radnopravnom statusu, te općem i posebnom okviru za imenovanje i zaprekama za njihovo imenovanje pročitajte više u ovome članku.

Zdravstveno osiguranje

  • Ljubica Đukanović: Prava temeljem ozljede na radu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Zdravstveno osiguranje

    Ljubica Đukanović: Prava temeljem ozljede na radu

    Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju propisana su 

    Prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja, a to je pravo na zdravstvenu zaštitu  i prava na novčane naknade u okviru koga su osigurana i prava za slučaj ozljede na radu propisana su Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju (Nar. nov., br. 80/13 - 33/23; u nastavku. Zakon). Temeljem ozljede na radu mogu se ostvariti prava nakon što je što je proveden postupak utvrđivanja i priznavanja ozljede na radu. U postupku utvrđivanja i priznavanje ozljede na radu utvrđuje se koji uvjeti moraju biti ispunjeni kako bi se određena ozljeda ili bolest mogle priznati za ozljedu na radu.

    Prava temeljem  ozljede na radu, stječu se nakon prijave i utvrđivanja statusa osigurane osobe, a tek nakon toga se mogu ostvarivati i propisana prava. Postupak stjecanja statusa provodi se na osnovi podnesene prijave Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (u nastavku: HZZO) koja mora biti utemeljena na istinitom činjeničnom stanju i postojanju stvarnih okolnosti koje su osnova za stjecanje, promjenu i prestanak statusa u obveznom zdravstvenom osiguranju.     

    Prijava ozljede na radu se podnosi u roku od 8 dana od dana nastanka, promjene ili prestanka okolnosti na osnovi kojih se stječe status osigurane osobe koju mora zaprimiti i provesti svaka područna služba/regionalni ured HZZO-a neovisno o mjestu prebivališta, odobrenog stalnog ili privremenog boravka osobe za koju je prijava podnesena i neovisno o sjedištu pravne ili fizičke osobe - obveznika podnošenja prijave.

    Što je ozljeda na radu, a što nije, potrebno je znati u svakom konkretnom slučaju kako bi se moglo ocijeniti u kojim sve slučajevima osobe koje se obvezno moraju osigurati mogle s te osnove ostvariti pravaezta.

    Prava za slučaj ozljede na radu ostvaruju se nakon prethodno provedenog postupka utvrđivanja i priznavanja ozljede na radu od strane HZZO-a kojim se utvrđuju uvjeti koji moraju biti ispunjeni kako bi se ozljeda ili bolest mogla priznati za ozljedu na radu, s time da prijava o ozljedi na radu,  mora biti podnijeta u rok od 8 dana od dana nastanka ozljede ili bolesti. Ozljeda na radu može se priznati osiguraniku  i osiguranoj osobi kod kojih je došlo do ozljeđivanja, odnosno bolesti u smislu čl. 66. Zakona kojim je propisano što se smatra ozljedom na radu.

    Opširnije o ozljedi na radu pročitajte u našem tiskanom izdanju časopisa Financije, pravo i porezi br. 8.

  • mr. Renata Turčinov, dipl. iur.: Utjecaj europskih propisa na prava iz zdravstvenog osiguranja - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Zdravstveno osiguranje

    mr. Renata Turčinov, dipl. iur.: Utjecaj europskih propisa na prava iz zdravstvenog osiguranja

    Načela koja u djelatnosti obveznog zdravstvenog osiguranja utječu na ostvarivanje određenih prava radnika, osiguranika Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u nastavku: HZZO) propisana su Uredbom (EZ) br. 883/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. godine o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti (u nastavku: Uredba 883/2004) i Uredbom (EZ) br. 987/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. rujna 2009. o utvrđivanju postupka provedbe Uredbe (EZ) br. 883/2004 (u nastavku: Uredba 987/2009).

Gospodarstvo

  • Lidija Tošić: Ambalaža, plastični proizvodi i ribolovni alat – izvještavanje i naknade - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Gospodarstvo

    Lidija Tošić: Ambalaža, plastični proizvodi i ribolovni alat – izvještavanje i naknade

    Proizvođač proizvoda pakiranih u ambalažu, plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu, napunjenih plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu ili ribolovnog alata koji sadržava plastiku, a koji te proizvode stavlja na tržište RH Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost uplaćuje naknadu gospodarenja otpadom. Proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu koji stavlja na tržište pića pakirana u ambalažu od pića obvezan je Fondu plaćati povratnu naknadu. Prema novom Pravilniku o ambalaži i otpadnoj ambalaži, plastičnim proizvodima za jednokratnu uporabu i ribolovnom alatu koji sadrži plastiku (Nar. nov., br. 137/23) obveznik plaćanja ovih naknada je i mrežna internetska stranica koja nema poslovno sjedište na teritoriju RH, a prodaje navedene proizvode građanima putem ugovora na daljinu. Nadalje, ovim Pravilnikom propisani su novi obrasci izvještavanja Fonda, obrazac AOJ i obrazac AOP, uvođenje Registara proizvođača s proširenom odgovornosti i dr.

Ugostiteljstvo

  • Darko Marečić: Pružanje ugostiteljskih usluga na otvorenim prostorima - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 8/2024

    Ugostiteljstvo

    Darko Marečić: Pružanje ugostiteljskih usluga na otvorenim prostorima

    Pored pružanja ugostiteljskih usluga u ugostiteljskom objektu, ugostitelji se sve češće odlučuju na pružanje ugostiteljskih usluga na prostoru za usluživanje na otvorenom (terasama) kao i izvan ugostiteljskog objekta, na mjestima javnih i privatnih površina na kojima se održavaju proslave, manifestacije i druga sl. događanja. Jednako tako, odlučuju se i na obavljanje ugostiteljske djelatnost u onim vrstama OJU za koje je bitna značajka da se putem istih ugostiteljske usluge pružaju na otvorenom prostoru. Prostor za usluživanje na otvorenom ugostiteljskih objekata (ugostiteljska terasa) mora biti obuhvaćen rješenjem nadležnog upravnog tijela o ispunjavanju propisanih uvjeta, ali rješenje nije potrebno za pružanje ugostiteljskih usluga na otvorenim (javnim i/ili privatnim) površinama za vrijeme održavanja prigodnih proslava i manifestacija. Ugostiteljske usluge mogu se pružati i na otvorenom prostoru OPG-a. Prilikom pružanja ugostiteljskih usluga na otvorenom, ugostitelji i nositelji OPG-a kao i ostali pružatelji ugostiteljskih usluga (npr. sudionici turističko-promidžbenih manifestacija koji na istima pružaju ugostiteljske usluge) obvezni su pridržavati se propisanih obveza i zabrana.

Pitajte TEB

  • Domagoj Zaloker: Odbitak i podjela pretporeza kod operativnog leasinga
  • Dinko Lukač: Neoporezivi primitak radnika za djecu do 15-te godine života
  • Nikolina Bičanić: Sitni inventar i pomoćna knjiga sitnog inventara
  • Ljubica Đukanović: Isplata materijalnog prava – potpore zbog neprekidnog bolovanja dužeg od 90 dana

TEB-ov Poslovni info br. 8-9/24 Zakon o računovodstvu | za poduzetnike

  • TEB-ov Poslovni info br. 8-9/24 Zakon o računovodstvu | za poduzetnike
  • TEB-ov Poslovni info br. 8-9/24 Pravilnik o proračunskom računovodstvu i Računskom planu | za proračune, proračunske i izvanproračunske korisnike