Financije, pravo i porezi 7/2024
Radno pravo
Ljubica Đukanović: Neopravdani izostanak s posla i njegove posljedice
Temeljne obveze i prava iz radnog odnosa ima radnik i poslodavac koji je obvezan radniku dati posao te mu za obavljeni rad isplatiti plaću, a radnik je obvezan prema uputama poslodavac u skladu s naravi i vrstom rada, osobno obavljati preuzeti posao. Radnik ne može temeljem zakonske odredbe ovlastiti nekog drugoga da umjesto njega obavlja posao koji je preuzeo i koga je osobno dužan obavljati za poslodavca.
U slučaju nedolaska na posao radnika je dužan, što je moguće prije, obavijesti poslodavca o razlozima izostanaka s posla, a privremena nesposobnost odnosno spriječenost za rad radi korištenja zdravstvene zaštite je samo jedan od opravdanih razloga nedolaska na posao. Nakon što obavijesti poslodavca o privremenoj nesposobnosti za rad radnik je obvezan najkasnije u roku od tri dana poslodavcu dostaviti liječničku potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad i njezinu očekivanom trajanju. Ako iz opravdanog razloga radnik ne može ispuniti obvezu i u roku od tri dana dostaviti liječničku potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad, dužan je to učiniti što je moguće prije, a najkasnije u roku od tri dana od dana prestanka razloga ga je u tome onemogućavao.
Poslodavac je obvezan radniku za obavljeni rad isplatiti plaću (čl. 7. ZR-a), a za razdoblja u kojima ne radi zbog opravdanih razloga određenih zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu radnik ima pravo na naknadu plaće (čl. 95. ZR-a).
Osim privremene nesposobnosti za rad postoje i drugi slučajevi kada radnik ne dolazi na posao i ostvaruje pravo na naknadu plaće i to u slučaju korištenja godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, prava na rodiljne i roditeljske potpore, neradni dana i blagdana, za vrijeme prekida rada do kojega je došlo krivnjom poslodavca ili zbog drugih okolnosti za koje radnik nije odgovoran, zbog neprovedenih propisanih mjera zaštite zdravlja i sigurnosti na radu kao i izvanrednih okolnosti nastalih uslijed epidemije bolesti, potresa, poplave, ekološkog incidenta i sličnih pojava.
U navedenim slučajevima radnik ostvaruje naknadu plaće na teret sredstava obveznog zdravstvenog osiguranja odnosno proračuna (rodiljne i roditeljske potpore) i na teret sredstava poslodavca.
Visina naknade plaće koju radnik ostvaruje za vrijeme opravdanog izostanka s posla, prema čl. 95. ZR-a, utvrđuje se ZR-om ili drugim zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a ako nije tako određena, radnik ima pravo na naknadu plaće u visini prosječne plaće ostvarene u prethodna tri mjeseca. Ako radnik u prethodna tri mjeseca nije ostvario plaću, u tom slučaju visina naknade plaće određuje se u odnosu na visinu one plaće koju bi u istom razdoblju radnik ostvario da je radio.
Opširnije o neopravdanim izostancima s posla i njegove posljedice pročitajte u našem tiskanom izdanju Časopisa Fip br. 7.