arrow-up arrow-right arrow-left arrow-down basket linkedin search phone youtube google-plus instagram twitter facebook calculator

Pregled izdanja

Financije, pravo i porezi 7/2024

Sadržaj članaka dostupan je pretplatnicima na on-line izdanje. Molimo prijavite se kako biste pristupili sadržaju on-line izdanja.

Uvodnik

  • Zvonko Koprivčić: Članstvo Hrvatske u EU i povećanje BDP-a

Aktualno

  • Vedran Jelinović: Proširena primjena kolektivnih ugovora za ugostiteljstvo i graditeljstvo - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Aktualno

    Vedran Jelinović: Proširena primjena kolektivnih ugovora za ugostiteljstvo i graditeljstvo

    Ministar nadležan za rad može na prijedlog svih stranaka kolektivnog ugovora proširiti primjenu kolektivnog ugovora, sklopljenog s udrugom poslodavaca ili udrugom poslodavaca više razine, na poslodavca koji nije član udruge poslodavca ili udruge poslodavca više razine koja je potpisnica toga kolektivnog ugovora. Ugostiteljstvo i graditeljstvo su dvije djelatnosti u kojima se redovno proširuje primjena važećih kolektivnih ugovora na sve poslodavce u Republici Hrvatskoj koji obavljaju te djelatnosti. S obzirom na novi Kolektivni ugovor ugostiteljstva te posljednje izmjene i dopune Kolektivnog ugovora za graditeljstvo i njihovu proširenu primjenu od 1. svibnja odnosno 1. lipnja 2024., u ovome članku pišemo o plaći, naknadi plaće i ostalim primicima koji se ne smatraju plaćom, ali se moraju ili mogu isplatiti u ovim dvjema djelatnostima.

    U članku se umjesto zaključka daju odgovori na učestala pitanja iz prakse u vezi proširene primjene kolektivnih ugovora: Može li poslodavac drugačije urediti pitanje

    plaća i naknade plaće; što ako se radnicima ne obračuna i ne isplati plaća odnosno materijalna prava u visini određenoj kolektivnim ugovorom čija je primjena proširena; primjenjuju li se prošireni kolektivni ugovori i na strane radnike; na koji način urediti pitanja ugovorom o radu?

Financije i računovodstvo

  • Irena Slovinac: Gratis primljena roba i druga imovina - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Financije i računovodstvo

    Irena Slovinac: Gratis primljena roba i druga imovina

    Poduzetnici su gratis primljenu robu ili drugu imovinu obvezni evidentirati u svojim poslovnim knjigama. Računovodstveno i porezno postupanje temelji se na ugovornom odnosu između poduzetnika i dobavljača, a ovisi o namjeni imovine.

  • Domagoj Zaloker: Donacije i sponzorstva - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Financije i računovodstvo

    Domagoj Zaloker: Donacije i sponzorstva

    Iako se radi o različitim vrstama poslovnog događaja (transakcije), donacija i sponzorstvo vrlo često se poistovjećuju. Donaciju (darovanje) imovine možemo definirati kao besplatno (bez ikakve protučinidbe) i dobrovoljno ustupanje imovinske koristi, a njen primarni cilj je imovinska pomoć fizičkim i pravnim sobama u ekonomski nepovoljnijem položaju. Sponzorstva možemo definirati kao davanja materijalne ili nematerijalne imovinske koristi koja, za razliku od donacije, nisu bezuvjetna, nego se od primatelja sponzorstva očekuje protučinidba uglavnom u obliku promidžbe sponzorove tvrtke, proizvoda (robe) ili usluge. U članku pojašnjavamo računovodstveni i porezni tretman donacija materijalne imovine kod poduzetnika koji materijalnu imovinu donira i poduzetnika koji doniranu materijalnu imovinu prima. Također, u članku pojašnjavamo i porezni i računovodstveni aspekti sponzorstva koji prvenstveno ovise o poreznom statusu ugovornih strana te o tome u kojem obliku je sponzorova činidba (u novcu ili u naravi).

Porezi i doprinosi

  • mr. sc. Ida Dojčić: Oslobođenja u vezi s međunarodnim prijevozom - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Porezi i doprinosi

    mr. sc. Ida Dojčić: Oslobođenja u vezi s međunarodnim prijevozom

    Direktivom Vijeća 2006/112/EZ, kao i tuzemnim propisima o PDV-u, regulirana je primjena oslobođenja od PDV-a kod isporuka dobara i usluga u vezi s međunarodnim pomorskim i zračnim prijevozom. PDV oslobođenja u vezi s međunarodnim prijevozom propisana su odredbama čl. 47. Zakona o PDV-u, te pojašnjena odredbama čl. 116. Pravilnika o PDV-u. Porezno oslobođenje u vezi s međunarodnim prijevozom ostvaruje se ako porezni obveznik u svome knjigovodstvu osigura sve potrebne podatke i dokaze o uvjetima za ostvarivanje oslobođenja iz čl. 47. Zakona o PDV-u.

  • Davor Burić: Zajednički nadzori - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Porezi i doprinosi

    Davor Burić: Zajednički nadzori

    U okviru DAC7 Direktive uvedene su odredbe koje uređuju zajedničke nadzore, ako se dvije ili više država članica EU-a odluče za iste. Nadležna tijela država članica mogu zatražiti od nadležnih tijela drugih država članica da provedu zajednički nadzor. Zajednički nadzori su zakonodavno uređeni novom odredbom čl. 12.a Direktive EU 2011/16, a u državama članicama EU-a mogu se provoditi od 1.1.2024. nadalje. U članku autor pojašnjava provedbu zajedničkih nadzora, te ostale bitnije odredbe u šestoj izmjeni Direktive o administrativnoj suradnji u području poreza (DAC7).

  • prof. dr. sc. Nikola Mijatović: Upute Odbora za PDV (EU) - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Porezi i doprinosi

    prof. dr. sc. Nikola Mijatović: Upute Odbora za PDV (EU)

    Prema odredbi čl. 398. Direktive 2006/112/EZ, PDV Odbor je savjetodavno tijelo, koje čini po jedan predstavnik svake države članice i predstavnik Komisije. Na sjednicama Odbora se usvajaju stajališta o pojedinim pitanjima koja delegiraju države članice, a s ciljem jedinstvene primjene odredbi Direktive 2006/112/EZ. U članku se prikazuju neke od uputa ovog Odbora iz 2020. i 2021. godine.

  • mr. sc. Mirjana Mahović Komljenović: Utvrđivanje dohotka fizičkih osoba po osnovi najma ili zakupa nekretnina - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Porezi i doprinosi

    mr. sc. Mirjana Mahović Komljenović: Utvrđivanje dohotka fizičkih osoba po osnovi najma ili zakupa nekretnina

    U članku se pojašnjavaju porezne obveze fizičkih osoba koje ostvaruju dohodak po osnovi najma nekretnina i pokretnina. Dodatno se obrazlažu okolnosti i postupanja u situacijama kada fizičke osobe po toj osnovi postanu obveznici PDV-a te ujedno i obveznici vođenja poslovnih knjiga.

  • Dinko Lukač: Rad studenata i učenika u 2024. - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Porezi i doprinosi

    Dinko Lukač: Rad studenata i učenika u 2024.

    Pri obavljanju djelatnosti naručitelj posla (pravna ili fizička osoba) može koristiti rad redovnih i izvanrednih studenata te rad redovnih učenika, a da pritom s istima ne zasniva radni odnos.

    U članku autor potanje piše o propisima koji uređuju rad studenata i učenika, obvezama posrednika, obvezama naručitelja posla, utvrđivanju naknade za rad te izvješćivanju na JOPPD obrascu.

  • Dinko Lukač: Dobrovoljno mirovinsko osiguranje – novosti u 2024. godini - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Porezi i doprinosi

    Dinko Lukač: Dobrovoljno mirovinsko osiguranje – novosti u 2024. godini

    Po pristanku radnika poslodavac (pravna ili fizička osoba) uplaćuje premiju dobrovoljnog mirovinskog osiguranja tuzemnom dobrovoljnom mirovinskom fondu, a iznos tako uplaćene premije je porezno priznati rashod odnosno izdatak poslodavcu i nije plaća radniku. Porez na dohodak ne plaća se na iznos premije dobrovoljnog mirovinskog osiguranja do 67,00 eura za svaki mjesec poreznog razdoblja odnosno do 804,00 eura godišnje. Iz uplaćene premije radnik će ostvarivati pravo na mirovinu kad se steknu uvjeti za isplatu iste od strane mirovinskog društva.

    U tekstu članka možete pročitati o načinu uplate premije, obračunu javnih davanja ako se premija uplaćuje iznad neoporezivog iznosa te drugim specifičnostima koje se primjenjuju u 2024. godini.

Proračunsko računovodstvo

  • Katarina Nesterović: Polugodišnji financijski izvještaji za 2024. godinu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Proračunsko računovodstvo

    Katarina Nesterović: Polugodišnji financijski izvještaji za 2024. godinu

    Obveznici predaje financijskih izvještaja polugodišnje financijske izvještaje, koji se sastavljaju za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2024., trebaju sastaviti i predati u skladu s odredbama Pravilnika o financijskom izvještavanju u proračunskom računovodstvu (Nar. nov., br. 37/22). Za ovo razdoblje sastavljaju se Izvještaj o prihodima i rashodima, primicima i izdacima (na obrascu PR-RAS), Izvještaj o obvezama (na obrascu OBVEZE) i Bilješke.

    Ministarstvo financija, kao i svake godine, priprema Okružnicu o predaji financijskih izvještaja za navedeno razdoblje za subjekte u sustavu općeg proračuna. U članku se daje kratak pregled sastavljanja, rokova predaje te ostalih napomena na koje je potrebno obratiti pažnju prilikom predaje polugodišnjih financijskih izvještaja za 2024. godinu.

  • Mladenka Karačić: Polugodišnji izvještaj o izvršenju financijskog plana - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Proračunsko računovodstvo

    Mladenka Karačić: Polugodišnji izvještaj o izvršenju financijskog plana

    Proračunski korisnici državnog proračuna i JLP(R)S-a te izvanproračunski korisnici državnog proračuna i JLP(R)S-a prve skupine obvezni su sastaviti polugodišnji izvještaj o izvršenju financijskog plana. Proračunski korisnici polugodišnji izvještaj o izvršenju financijskog plana do 31. srpnja dostavljaju upravljačkom tijelu sukladno aktima kojima je uređen njihov rad, a nakon toga nadležnom razdjelu državnog proračuna odnosno nadležnom upravnom tijelu JLP(R)S-a. Izvanproračunski korisnici polugodišnji izvještaj o izvršenju financijskog plana do 31. srpnja dostavljaju nadležnom razdjelu državnog proračuna odnosno nadležnom upravnom tijelu JLP(R)S-a.

    Polugodišnji izvještaj o izvršenju financijskog plana proračunskog i izvanproračunskog korisnika sadrži opći i posebni dio, obrazloženje i posebne izvještaje. U polugodišnjem izvještaju o izvršenju financijskog plana daje se obrazloženje općeg dijela, a od posebnih izvještaja daje se izvještaj o zaduživanju na domaćem i stranom tržištu novca i kapitala.

    U članku se pojašnjava sastavljanje polugodišnjeg izvještaja o izvršenju financijskog plana proračunskog i izvanproračunskog korisnika za razdoblje siječanj – lipanj 2024.

Neprofitne organizacije

  • Krešimir Vranar: Polugodišnji financijski izvještaj neprofitnih organizacija - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Neprofitne organizacije

    Krešimir Vranar: Polugodišnji financijski izvještaj neprofitnih organizacija

    Pravilnikom o izvještavanju u neprofitnom računovodstvu i Registru neprofitnih organizacija (Nar. nov., br. 31/15 – 21/21) propisuje se, između ostaloga, oblik i sadržaj financijskih izvještaja, razdoblja za koja se financijski izvještaji sastavljaju te obveza i rokovi njihovog podnošenja, te način vođenja, upis, brisanje i promjena podataka u Registru neprofitnih organizacija.

    Neprofitna organizacija koja je obveznik vođenja dvojnog knjigovodstva i neprofitna organizacija koja udovoljava uvjetima iz čl. 9. st. 2. Zakona o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija (Nar. nov., br. 121/14 i 114/22) za vođenja jednostavnog knjigovodstva, a nije donijela Odluku o vođenju jednostavnog knjigovodstva i primjeni novčanog računovodstvenog načela, obvezna je sastaviti polugodišnji financijski izvještaj za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2024. na Obrascu PR-RAS-NPF, i predati ga Fini najkasnije do 30. srpnja 2024. Nakon propisanog roka Fina ne može zaprimati financijski izvještaj (vidjeti obavijest Ministarstva financija Klasa: 007-01/18-01/07, Urbroj: 513-05-03-18-1 od 17.4.2018.).

    U članku autor pojašnjava sastavljanje ovog izvještaja.

Plaće i naknade plaća

  • Sandra Pezo: Oporezivanje nesamostalnog rada stranaca u RH - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Plaće i naknade plaća

    Sandra Pezo: Oporezivanje nesamostalnog rada stranaca u RH

    Sve je veći broj stranih radnika koji se zapošljavaju kod poslodavaca u Republici Hrvatskoj. U članku se objašnjavaju socijalna i porezna pitanja vezana za rad stranih državljana u RH, točnije obveze poslodavaca prilikom njihovog zapošljavanja i reguliranja statusa u obveznim osiguranjima te obračunavanja javnih davanja prilikom isplate plaća za njihov rad.

Carinsko poslovanje

  • Željko Dominis: Standardi i preporučena praksa koji utječu na carinjenje pošiljaka u brodskim kontejnerima - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Carinsko poslovanje

    Željko Dominis: Standardi i preporučena praksa koji utječu na carinjenje pošiljaka u brodskim kontejnerima

    Carinjenje je postupak carinjenja tereta utovarenog u kontejnere kojeg provode i odobravaju carinski službenici u određenoj luci. To se odnosi na sve pošiljke u kontejnerima kojima se prevozi teret, uključujući i prazne kontejnere, kao dio cjelokupnog procesa carinjenja. Kada je u pitanju carinjenje kontejnera postoji nekoliko važnih koraka, a iste se mora pažljivo slijediti kako bi se osiguralo da proces teče glatko, bez kašnjenja ili komplikacija.

    U tekstu članka autor piše o dokumentima, organizaciji transporta kontejnera te postupku uvoznog carinjenja robe dopremljene kontejnerima.

Javna nabava

  • Antonija Ćurić: Strane subvencije kojima se narušava unutarnje tržište javne nabave - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Javna nabava

    Antonija Ćurić: Strane subvencije kojima se narušava unutarnje tržište javne nabave

    Predmet ovoga članka su dvije europske uredbe. Jedna je Uredba (EU) 2022/1031 o Instrumentu za međunarodnu nabavu - IMN, kojom se želi promicati reciprocitet u pristupu tržištima međunarodne javne nabave. Druga je Uredba (EU) 2022/2560 o stranim subvencijama kojima se narušava unutarnje tržište. Navedena uredba utvrđuje pravila i postupke kojima se Europskoj komisiji omogućuje procjena svih stranih subvencija iz zemlje koja nije članica EU-a, koje izravno ili neizravno koristi gospodarskoj djelatnosti u EU-u i rješavanje svih narušavanja koja su uzrokovani stranim subvencijama.

Radno pravo

  • Ljubica Đukanović: Neopravdani izostanak s posla i njegove posljedice - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Radno pravo

    Ljubica Đukanović: Neopravdani izostanak s posla i njegove posljedice

    Temeljne obveze i prava iz radnog odnosa ima radnik i poslodavac koji je obvezan radniku dati posao te mu za obavljeni rad isplatiti plaću, a radnik je obvezan prema uputama poslodavac u skladu s naravi i vrstom rada, osobno obavljati preuzeti posao. Radnik ne može temeljem zakonske odredbe ovlastiti nekog drugoga da umjesto njega obavlja posao koji je preuzeo i koga je osobno dužan obavljati za poslodavca.

    U slučaju nedolaska na posao radnika je dužan, što je moguće prije, obavijesti poslodavca o razlozima izostanaka s posla, a privremena nesposobnost odnosno spriječenost za rad radi korištenja zdravstvene zaštite je samo jedan od opravdanih razloga nedolaska na posao. Nakon što obavijesti poslodavca o privremenoj  nesposobnosti za rad radnik je obvezan najkasnije u roku od tri dana poslodavcu dostaviti liječničku potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad i njezinu očekivanom trajanju. Ako iz opravdanog razloga radnik ne može ispuniti obvezu i u roku od tri dana dostaviti liječničku potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad, dužan je to učiniti što je moguće prije, a najkasnije u roku od tri dana od dana prestanka razloga ga je u tome onemogućavao.

    Poslodavac je obvezan radniku za obavljeni rad isplatiti plaću (čl. 7. ZR-a), a za razdoblja u kojima ne radi zbog opravdanih razloga određenih zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu radnik ima pravo na naknadu plaće (čl. 95. ZR-a).

    Osim privremene nesposobnosti za rad postoje i drugi slučajevi kada radnik ne dolazi na posao i ostvaruje pravo na naknadu plaće i to u slučaju korištenja godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, prava na rodiljne i roditeljske potpore, neradni dana i blagdana, za vrijeme prekida rada do kojega je došlo krivnjom poslodavca ili zbog drugih okolnosti za koje radnik nije odgovoran, zbog neprovedenih propisanih mjera zaštite zdravlja i sigurnosti na radu kao i izvanrednih okolnosti nastalih uslijed epidemije bolesti, potresa, poplave, ekološkog incidenta i sličnih pojava.

    U navedenim slučajevima radnik ostvaruje naknadu plaće na teret sredstava obveznog zdravstvenog osiguranja odnosno proračuna (rodiljne i roditeljske potpore) i na teret sredstava poslodavca.

    Visina naknade plaće koju radnik ostvaruje za vrijeme opravdanog izostanka s posla, prema čl. 95. ZR-a, utvrđuje se ZR-om ili drugim zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a ako nije tako određena, radnik ima pravo na naknadu plaće u visini prosječne plaće ostvarene u prethodna tri mjeseca. Ako radnik u prethodna tri mjeseca nije ostvario plaću, u tom slučaju visina naknade plaće određuje se u odnosu na visinu one plaće koju bi u istom razdoblju radnik ostvario da je radio.

    Opširnije o neopravdanim izostancima s posla i njegove posljedice pročitajte u našem tiskanom izdanju Časopisa Fip br. 7.

Obvezno pravo

  • Antonio Marečić: Odgovornost za nedostatke kod ugovora o djelu - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Obvezno pravo

    Antonio Marečić: Odgovornost za nedostatke kod ugovora o djelu

    Nakon ugovora o kupoprodaji, ugovor o djelu najučestaliji je pravni posao. Tim ugovorom o djelu izvođač se obvezuje obaviti određeni posao, kao što je izrada ili popravak neke stvari, izvršenje kakva fizičkog ili umnog rada i sl., a naručitelj se obvezuje platiti mu za to naknadu. Uz više od dvadeset primjera iz sudske prakse autor u ovome članku prikazuje kada i pod kojim pretpostavkama postoji odgovornost izvođača za nedostatke te koja su prava naručitelja u odnosu na utvrđene nedostatke i još važnije u kojim rokovima se ta prava mogu ostvariti.

Ugostiteljstvo

  • Darko Marečić: Gubitak prava isticanja zvjezdica na objektima iznajmljivača i prestanak važenja privremenih rješenja - Pročitajte sažetak članka

    Financije, pravo i porezi 7/2024

    Ugostiteljstvo

    Darko Marečić: Gubitak prava isticanja zvjezdica na objektima iznajmljivača i prestanak važenja privremenih rješenja

    Iznajmljivači koji su na dan 8.4.2020. pružali ugostiteljske usluge u domaćinstvu temeljem rješenja o odobrenju izdanih nakon 31.12.2004. bili su obvezni, radi nastavka pružanja ugostiteljskih usluga s pravom isticanja oznake za kategoriju (zvjezdice) do 8.4.2024. nadležnom upravnom tijelu podnijeti zahtjev za izdavanje rješenja o odobrenju za nastavak pružanja ugostiteljskih usluga.

    Ugostitelji, iznajmljivači i OPG-i koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost odnosno pružaju ugostiteljske usluge temeljem privremeno izdanih rješenja zbog toga što su nadležnom upravnom podnijeli zahtjev za ozakonjenje nezakonito izgrađene građevine mogu obavljati ugostiteljsku djelatnost do ishođenja izvršnog rješenja kojim će se odučiti o zahtjevu za donošenje rješenja o izvedenom stanju, a najdulje do 31.12.2024.

Pitajte TEB

  • mr. sc. Ida Dojčić: Usluge ljekarničkog dežurstva
  • Irena Slovinac: Najam/zakup poslovnog prostora
  • Jasminka Rakijašić: Zaposleni umirovljenici i neoporezivi primici
  • Vedran Jelinović: Zapošljavanje bez javnog natječaja u lokalnoj samoupravi
  • Mladenka Karačić: Uravnoteženje proračuna – Izvor Namjenski primici

TEB-ov Poslovni info br. 7/24

  • TEB-ov Poslovni info br. 7/24