Način razmišljanja žena ključan je za njihovu ravnopravnost

FOTO: FREEPIK

Uz čestitku Dana žena svim čitateljicama, mr. spec. Tanja Pureta u uvodniku TEB-ovog časopisa „Financije, pravo i porezi“ br. 3/2025 piše o osnaživanju žena u ženskom vodstvu. Vjerujemo da će mnoge od vas inspirirati na osobnu transformaciju, bez obzira je li vaše područje odgovornosti vođenje samih sebe ili i drugih.

Brojna međunarodna i domaća ispitivanja dosljedno pokazuju da postoje značajne razlike u stilovima upravljanja između muškaraca i žena.

Općenito, primijećeno je da žene pokazuju veću sklonost transformacijskom vodstvu u usporedbi s muškim kolegama. Ovaj je trend posebno važan budući da se u svim ispitivanjima pokazalo da je transformacijsko vodstvo usko povezano s većim organizacijskim uspjehom. Glavna karakteristika transformacijskog vodstva je stvaranje organizacijske kulture koja se temelji na kvalitetnim odnosima sa zaposlenicima. Ovaj pristup potiče klimu suradnje u kojoj je prisutno povjerenje, poštovanje i uzajamna podrška, što potiče višu razinu angažiranosti zaposlenika.

Za razliku od transformacijskog, transakcijsko vodstvo stavlja naglasak na zadatke i rezultate. Dok transakcijski lideri mogu postizati ciljeve postavljanjem jasnih procesa i očekivanja pred zaposlenike, oni često zanemaruju iznimno važnu izgradnju i održavanje kvalitetnih odnosa sa zaposlenicima, što je nužno za dugoročni uspjeh.

Transformacijski vođe postižu izvanredne rezultate njegujući organizacijsku kulturu u kojoj se ljudi osjećaju istinski cijenjenima. Takvi voditelji motiviraju zaposlenike da ulože maksimum truda, potičući u njima istinsku znatiželju u pogledu stjecanja znanja i njihove praktične primjene u rješavanju svakodnevnih problema. 

Ženama su važni međuljudski odnosi

Ispitivanja sugeriraju da žene voditeljice znaju da suradnja i povjerenje mogu značajno unaprijediti organizacijsku kulturu, timsku dinamiku i produktivnost.

One također pristupaju obavljanju svojih zadataka s izuzetnom predanošću, dajući tako snažan osobni primjer svojim timovima. Preuzimanjem i najzahtjevnijih obaveza pokazuju spremnost podržati svoje kolege u svladavanju izazova i konačnom ostvarenju zajedničkih ciljeva. Ova nesebičnost potiče duh suradnje i ulijeva osjećaj povjerenja i pouzdanosti među članovima tima.

Međutim, za razliku od muških kolega, koji češće imaju izrazito samouvjeren stav i u stanju su inspirirati druge uvjerljivim govorima o ambicioznim vizijama kojima vrijedi težiti, žene voditelji često daju prednost praktičnosti i imaju tendenciju ponašati se ​​suzdržanije, izbjegavajući svjetla reflektora. Štoviše, usredotočenost na rješavanje problema ih može nenamjerno udaljiti od stvaranja ili prenošenja vizije zaposlenicima. Kako su vizije presudne za organizacijsku kulturu, dugoročni uspjeh i motivaciju, njihova nesklonost takvom ponašanju može umanjiti učinak koji bi mogle imati prenošenjem inspirativnih priča koje okupljaju zaposlenike oko zajedničkih ciljeva.

Žene su opreznije u procjeni situacija

Nedavno je naš tim u Ramiru proveo opsežno ispitivanje veza između različitih stilova vodstva i ukupnog uspjeha organizacija u Hrvatskoj. Rezultati ispitivanja su potvrdili prethodni navod. Važno je imati na umu da organizacije s većom zastupljenošću žena menadžera općenito imaju veći uspjeh u postizanju svojih strateških ciljeva.

Percepcija zaposlenika preferira muške transformacijske voditelje

Međutim, jedno od najintrigantnijih otkrića iz našeg ispitivanja je percepcija zaposlenika o učinkovitosti muških transformacijskih vođa. Unatoč dokazanim uspjesima povezanim s organizacijama koje vode žene, radnici su skloni pripisivati ​​veće zasluge za organizacijska postignuća muškim vođama koji pokazuju transformacijske stilove rukovođenja. Ova kontradiktorna perspektiva postavlja važna pitanja o spolnoj percepciji među zaposlenicima i sugerira da predrasude još uvijek utječu na to kako se doprinosi prepoznaju unutar organizacijske kulture.

Najuvjerljivije objašnjenje za ovaj fenomen leži u prethodno razmatranim razlikama u tome kako muškarci i žene obično pristupaju transformacijskom vodstvu. Žene, kao transformacijske vođe, često prioritet daju odnosima i dobrobiti članova svog tima. One se usklađuju s emocionalnim potrebama onih oko sebe. Međutim, ovaj fokus na njegovanje i podršku drugima može dovesti do pretjerane i kontraproduktivne zaštite članova tima. U nastojanju da ih zaštite od stresa ili izazova, žene voditeljice mogu nenamjerno same preuzeti zahtjevne zadatke, posljedično stavljajući dodatni teret na svoja pleća. Ovo samopožrtvovno ponašanje može umanjiti njihovu sposobnost da njeguju nadahnutu i samouvjerenu inačicu sebe! Iako su izvrsne u poticanju suradničke organizacijske kulture, stavljaju manji naglasak na artikuliranje vizije ili motiviranje uz pomoć vlastitog ​​inspirativnog stava i davanja zaposlenicima samopouzdanja i jasnog osjećaja svrhe.

Feminizacija određenih profesija

Određene su profesije nedvojbeno doživjele značajnu feminizaciju tijekom godina, kao što su medicina, obrazovanje, farmaceutika, računovodstvo i druga. Iako se ovaj pomak može smatrati pozitivnim korakom prema spolnoj ravnopravnosti i zastupljenosti, on je nažalost doveo do zabrinjavajućeg pada u društvenom statusu i utjecaju koji se povezuje s ovim profesijama.

Kako sve više žena ulazi u ta područja, čini se da se javlja smanjeno vrednovanje njihovog doprinosa. To se odražava u javnoj percepciji te u opipljivim stvarima kao što su razine plaća. Niže plaće za profesije u kojima tradicionalno dominiraju žene mogu cementirati ekonomsku nejednakost i dodatno učvrstiti društvene stereotipe o spolnim ulogama.

Razvijanje samosvijesti kod žena ključno je za ravnopravnost

Stav koji daje dojam sigurnosti, samosvijesti, samopouzdanja i nepokolebljive vjere u svrhu i važnost onoga tko jesi i što radiš podjednako je ključan za postizanje uspješnih ishoda kao i stvarni napor uložen u operativne zadatke. Razumijevanje ove povezanosti je imperativ za žene u svim aspektima njihovih života. To razumijevanje proizlazi iz jasnog i intrinzičnog prepoznavanja vlastite vrijednosti u bilo kojem okruženju. Kada žene utjelovljuju ovu vrstu osnaženog stava, one povećavaju vlastitu učinkovitost i inspiriraju sve oko sebe.

Kada taj intrinzični osjećaj vlastite vrijednosti bude jasno vidljiv i u stavu i ponašanju žena, drugi će ih istinski cijeniti te prepoznati kao jednake i kao vođe. Kada žene samouvjereno pokazuju svoje vještine, sposobnosti i doprinose na radnom mjestu, društvu je teže previdjeti njihovu vrijednost. Posljedično, to će olakšati rješavanje nejednakosti povezanih s položajem, plaćom, utjecajem i drugim kritičnim aspektima koji su u povijesti davali prednost muškarcima. Poticanjem žena da razviju samopouzdani stav, kao i organizacija da poštuju i promiču postignuća žena, utiremo put pravednoj budućnosti u kojoj spol više ne diktira mogućnosti ili poštovanje.

----------

Osigurajte jednostavnu, brzu i praktičnu primjenu računovodstvenih, poreznih i ostalih propisa u praksi kroz neograničeno telefonsko savjetovanje, popuste na TEB-ovim seminarima i webinarima, stručne, aktualne i praktične članke, jedno pisano mišljenje i ostale pogodnostiDetaljne informacije o svim pogodnostima koje ostvarujete odabirom TEB-ovog sustava usluga i pretplatom na časopis „Financije, pravo i porezi“ pogledajte na:

 

Natrag