Troškovi žalbenog postupka u javnoj nabavi

Stranke žalbenog postupka u postupcima javne nabave su žalitelj, naručitelj, odabrani natjecatelj i odabrani ponuditelj. Podnošenjem žalbe u postupcima javne nabave, za stranke nastaju i određeni troškovi koje one i predujmljuju, a u konačnici ih snosi stranka na čiju štetu je postupak završen.

Naknada za pokretanje žalbenog postupka

Svakako nužan izdatak za žalitelja je naknada za pokretanje žalbenog postupka u iznosu propisanom čl. 430.a Zakona o javnoj nabavi. Ovo je jako važno, jer ako naknada nije plaćena u propisanom iznosu, Državna komisija odbacit će žalbu kao neurednu bez pozivanja žalitelja na dopunu ili ispravak. Žalitelj je dužan uz žalbu dostaviti i dokaz o izvršenoj uplati. Dokazom o uplati smatra se dokaz na temelju kojeg se može utvrditi da je transakcija izvršena, pri čemu se dokazom smatraju i neovjerene preslike ili ispisi provedenih naloga za plaćanje, uključujući i onih izdanih u elektroničkom obliku.

Ostali troškovi, može se zaključiti, nisu nužni, već ovise o dispoziciji stranaka. U takve troškove mogu se ubrojiti primjerice troškovi odvjetničkog zastupanja, troškovi vještačenja ili prijevoda dokumenata, u svrhu dokazivanja žalbenih navoda.

Trošak odvjetničkog zastupanja

Da bi se trošak priznao, mora biti opravdan. Trošak odvjetničke radnje sukladno Tbr. 25. Tarife o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika (Nar. nov., br. 138/23) u pravilu će biti priznat ako žalitelj uspije sa žalbom.

Budući da se stranke imaju pravo očitovati o navodima protivne stranke, mjera do koje se priznaju odvjetnički troškovi zastupanja, tj. za koji broj podnesaka ovisi o utjecaju važnosti te radnje odnosno važnosti tog naknadnog podneska. No, malo je izgledno da će naknadni podnesci biti priznati budući da je žalitelj već u žalbi dužan iznijeti sve žalbene navode u vidu opisa nepravilnosti i obrazloženja.

U odnosu na pitanje ima li naručitelj pravo na naknadu troškova odvjetničkog zastupanja, dugo je važilo shvaćanje Državne komisije prema kojem se trošak za sastav podneska po opunomoćeniku odvjetniku (za davanje odgovora na žalbu), nije smatrao opravdanim jer naručitelj raspolaže potrebnim stručnim znanjem za potrebe davanja odgovora na žalbu u žalbenom postupku. No, takvo pravno stajalište nije prihvatio Visoki upravni sud RH (VUS RH, Posl. broj: UsII-284/20 od 23.9.2020.).

Troškovi vještačenja i/ili prijevoda

Ovisno o potrebi utvrđivanja činjeničnog stanja u žalbenom postupku, stranke mogu angažirati i vještake. Pritom je potrebno naglasiti kako privatno vještačenje koje provode stranke pa uz podneske prilažu nalaze i mišljenje vještaka nije vještačenje u smislu Zakona o općem upravnom postupku, koje mora odrediti službena osoba (Državna komisija) po službenoj dužnosti ili na prijedlog stranke.

Ipak, i taj nalaz i mišljenja vještaka može biti priznat ako je opravdan, a ako Državna komisija na tom nalazu i mišljenju ne utemelji svoju odluku trošak nije opravdan (DKOM, Klasa: UP/II-034-02/23-01/424 od 28.9.2023.).

Da bi ostvario pravo na ove troškove, kao i trošak prijevoda kao opravdanog troška, stranka bi trebala priložiti i račun kao dokaz visine tog troška (DKOM, Klasa: UP/II-034-02/17-01/768 od 20.12.2017.).

Do kada se mora podnijeti zahtjev za naknadom troškova?

Zakonom je rok podnošenja zahtjeva za troškove određen samo u odnosu na žalbu. U tom smislu žalba može sadržavati zahtjev za naknadu troškova žalbenog postupka koji mora biti određen i dostavljen Državnoj komisiji prije donošenja odluke. Jednako pravilo trebalo bi biti primjenjivo i na izdatke naručitelja.

Tko na kraju snosi troškove?

Stranka na čiju je štetu žalbeni postupak okončan dužna je protivnoj stranki nadoknaditi opravdane troškove koji su joj nastali sudjelovanjem u žalbenom postupku.

U slučaju odustajanja od žalbe, odbijanja ili odbacivanja žalbe, žalitelj nema pravo na naknadu troškova žalbenog postupka.

U slučaju djelomičnog usvajanja žalbe, Državna komisija može odlučiti da svaka stranka snosi svoje troškove, da se troškovi žalbenog postupka podijele na jednake dijelove ili da se podijele razmjerno usvajanju žalbe.

U slučaju usvajanja žalbe, Državna komisija će svojom odlukom naložiti naručitelju plaćanje troškova žalbenog postupka žalitelju u roku od osam dana od dana primitka odluke Državne komisije.

Znate li da nakon što se pretplatite na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ OSTVARUJETE PRAVO NA NEOGRANIČEN BROJ BESPLATNIH TELEFONSKIH KONZULTACIJA (BEZ DOKUPA MINUTA) s TEB-ovim savjetnicima svaki radni dan od 8,00 do 14,00 sati?

Pretplatu na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ možete naručiti na sljedećoj poveznici Naruči svoj primjerak FIP-a.

Natrag