Rizici i SWOT analiza

O temeljnim menadžerskim funkcijama i brojnim zadaćama menadžera pisali smo više puta u TEB-ovom poslovnom infu. Jedna od najvažnijih menadžerskih zadaća je bavljenje rizicima, jer pravovremeno prepoznavanje i uočavanje rizika koji mogu narušiti poslovanje, pa čak i ugroziti pretpostavku neograničenog poslovanja i opstanak poduzetnika, može pomoći kod donošenja boljih odluka kojima će se eliminirati ili bar ublažiti neka ugroza i pospiješiti tijek i razvitak poslovanja. Pritom se menadžeri i analitičari koji im pripremaju podatke i informacije za odlučivanje mogu koristiti različitim alatima, od jednostavnih do vrlo složenih.

Manji poduzetnici obično ne raspolažu s analitičarima i softverima kojima se mogu provoditi složene analize i prognoze. Međutim, i za veće poduzetnike često su najpraktičnije i najkorisnije jednostavne - brze analize, na temelju kojih se menadžeri mogu operativno baviti rizicima i planirati mjere i postupke za njihovo otklanjanje ili ublažavanje.

U takve alate spada i SWOT analiza, čiji se rezultati prikazuju SWOT matricom. Naziv SWOT čine prva slova elemenata ove matrice na engleskom jeziku.  

SWOT analizom razmatra se unutarnja i vanjska okolina u odnosu na sadašnje i buduće unutarnje snage i slabosti poduzetnika s jedne strane, te prilike i prijetnje iz okoline u kojoj poduzetnik djeluje ili tek namjerava djelovati, s druge strane.

Snage obuhvaćaju područja na kojima se poduzetnik ističe u odnosu na konkurente i na kojima ostvaruje ili namjerava ostvariti uspjeh. To mogu biti: kvaliteta i konkurentnost, ugled, tržišni udjel, kupci, stručni i motivirani kadrovi, dobra organizacija i upravljanje, tehnička opremljenost, vrijedna i korisna imovina, profitabilnost, likvidnost, zemljopisna lociranost  i dr.

Slabosti pak mogu biti svi oni elementi koji nedostaju snagama, kao primjerice loš imidž, nestručni i nemotivirani kadrovi, nedostatak potrebne imovine i novca, izostanak kreditora itd.

Prilike koje poduzetnik može, ili bi ih u nekim okolnostima mogao ostvariti, često ovise o samom poduzetniku, odnosno o tome jesu li menadžeri na vrijeme uočili prilike, o njihovoj vještini upravljanja i korištenja postojećih resursa (snaga) i nadilaženju vlastitih slabosti.

Na prijetnje iz okoline poduzetnik najčešće ne može utjecati, ali može ih na vrijeme uočiti i za njih se pripremiti (odabirom odgovarajućih protumjera). One se uglavnom odnose na rizik smanjenja prihoda, rast troškova i pad dobiti, pa čak i ugroženost opstanka, što može biti posljedica smanjivanja tržišta i/ili smanjenja tržišnog udjela poduzetnika (npr. radi nove konkurencije i jeftinijih ili boljih proizvoda/usluga ili supstituta, ili naprosto radi neuočavanja i/ili ne reagiranja na promjene preferencija kupaca). Prijetnje mogu uzrokovati i promjene institucionalnih uvjeta (npr. poreznh i drugih propisa), elementarne nepogode (npr. potresi, poplave, epidemije i sl.) i druge okolnosti.

Slično kao što isti elementi snaga mogu biti i elementi slabosti, tako i iste prijetnje mogu biti i prilike - ako se na vrijeme uoče i ako se iskoriste na najbolji način. Stoga sva ova četiri aspekta značajno utječu na svako poslovanje, pa njihovo redovito praćenje i  analiziranje može pomoći kod odabira najboljih mjera potrebnih za nadilaženje slabosti i opasnosti, kao i za planiranje razvoja snaga kojima se mogu povećati prilike, čime se može postići bolja tržišna ili neka druga željena pozicija.
 

Znate li da nakon što se pretplatite na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ OSTVARUJETE PRAVO NA NEOGRANIČEN BROJ BESPLATNIH TELEFONSKIH KONZULTACIJA (BEZ DOKUPA MINUTA) s TEB-ovim savjetnicima svaki radni dan od 8,00 do 14,00 sati?

Pretplatu na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ možete naručiti na sljedećoj poveznici Naruči svoj primjerak FIP-a.

Natrag