Rabljeni osobni automobil - oporezivanje

FOTO: UNSPLASH

Osobni automobil se smatra novim ukoliko je isporučen unutar 6 mjeseci od datuma prve uporabe ili ukoliko nije prešao više od 6000 km, tj. novi je ako je ispunjen jedan od dva navedena uvjeta. Rabljenim osobnim automobilom smatra se osobni automobil koji nije novi (tj. od datuma prve uporabe prošlo više od 6 mjeseci i prešao više od 6000 km).

Oporezivanje PDV-om

Oporezivanje PDV-om rabljenih osobnih automobila ovisi o tome da li je isporučitelj porezni obveznik čija je isporuka izvršena prema redovnom ili prema posebnom postupku oporezivanja te tko je kupac rabljenog prijevoznog sredstva (porezni obveznik ili osoba koja nije porezni obveznik).

Ukoliko rabljeni osobni automobil prodaje preprodavatelj iz države članice EU koji primjenjuje posebni postupak oporezivanja marže, a kupac istoga je porezni obveznik ili npr. građanin (nema PDV ID broj i nije upisan u registar obveznika PDV), tada kupac ne obračunava PDV na kupljeni rabljeni osobni automobil jer je preprodavatelj obračunao na svoju maržu PDV po stopi koja je na snazi u njegovoj državi.

Jednako tako ne obračunava se i ne plaća se PDV i u slučaju kada je prodavatelj rabljenog osobnog automobila osoba iz druge države članice EU koja nije porezni obveznik (npr. fizička osoba - građanin, mali porezni obveznik itd.), a kupac istoga je osoba koja nema PDV ID broj niti je upisana u registar obveznika PDV-a (npr. građanin). U ovoj situaciji kupac plaća posebni porez prema Zakonu o posebnom porezu na motorna vozila i upravnu pristojbu na stečeno rabljeno prijevozno sredstvo.

Međutim, PDV se obračunava i plaća na rabljeni osobni automobil koji stječe osoba registrirana za potrebe PDV-a u tuzemstvu od isporučitelja koji je registriran za potrebe PDV-a u drugoj državi članici i prijevozno sredstvo je isporučio pod uvjetima iz čl. 41. st. 1. Zakona o PDV-u.

Znači, ako je prodavatelj iz druge države članice EU porezni obveznik, a kupac u Republici Hrvatskoj (RH) je porezni obveznik, na to stjecanje rabljenog osobnog automobila ili za daljnju prodaju ili za vlastite potrebe, kupac treba obračunati PDV po stopi od 25% te isti iskazati na propisanim obrascima. Napomena, kod stjecanja za vlastite potrebe kupac treba platiti i posebni porez utvrđen rješenjem Carinske uprave.  

Nadalje, ako je prodavatelj rabljenog osobnog automobila porezni obveznik iz druge države članice EU, a kupac rabljenog osobnog automobila je npr. fizička osoba, mali porezni obveznik itd. (tj. osoba koja nema PDV ID broj niti je upisana u registar obveznika PDV-a), tada prodavatelj obračunava PDV po stopi koja vrijedi u njegovoj državi, a kupac plaća posebni porez po Zakonu o posebnom porezu na motorna vozila.  

Oporezivanje posebnim porezom

Po odredbama Zakona o posebnom porezu na motorna vozila (u nastavku: Zakon) obveznik plaćanja posebnog poreza je fizička ili pravna osoba koja radi uporabe na cestama u RH stječe motorno vozilo ili koja takvo motorno vozilo na koje nije obračunat i plaćen posebni porez uvozi ili unosi u RH.

Obveza obračunavanja i uplata posebnog poreza nastaje kad kupac (fizička ili pravna osoba iz RH) koji nije trgovac ili trgovac rabljenim motornim vozilima unese ili uveze motorno vozilo na područje RH trgovac odnosno trgovac rabljenim motornim vozilima isto unese ili uveze za vlastite potrebe.

Posebni porez utvrđuje se na temelju emisije ugljičnog dioksida (CO2) izražene u gramima po kilometru, prodajne cijene motornog vozila, snage motora u kilovatima, obujma motora u kubičnim centimetrima i razine emisije ispušnih plinova. Primjera radi, iznos posebnog poreza se izračunava u postotku od prodajne cijene motornog vozila prema Tablici 1 i u postotku od iznosa prosječne emisije ugljičnog dioksida (CO2) izraženoj u gramima po km (g/km) ovisno o vrsti goriva koje koristi vozilo prema Tablicama 2. i 3. iz Uredbe o načinu izračuna i visinama sastavnica za izračun posebnog poreza na motorna vozila. Zbroj pojedinačnih iznosa posebnog poreza po svakoj osnovi predstavlja ukupan iznos posebnog poreza za uplatu. Bez dokaza o plaćenom posebnom porezu ne može se kod nadležnog tijela obaviti registracija motornog vozila.

Posebni porez za rabljena motorna vozila obračunava se na način da se najprije utvrdi iznos posebnog poreza istog novog motornog vozila nakon čega se utvrđuje deprecijacija njegove vrijednosti.

Posebni porez za rabljena motorna vozila plaća se u iznosu ostatka posebnog poreza utvrđenog prema postotku pada vrijednosti istog motornog vozila na tržištu u RH od čije je prve registracije proteklo isto vremensko razdoblje.

Porezni obveznik u roku 15 dana od dana unosa ili uvoza motornog vozila na područje RH obvezno podnosi poreznu prijavu carinskom uredu radi obračuna i plaćanja posebnog poreza. Prijavu može podnijeti sam kupac, a uz istu prilaže: potvrdu o sukladnosti motornog vozila izdanu od nadležnog tijela/ovlaštene pravne osobe račun ili drugu komercijalnu ispravu, odnosno ugovor, odluku ili rješenje kojim je porezni obveznik stekao motorno vozilo presliku prometne dozvole kad se radi o rabljenom motornom vozilu presliku carinske deklaracije ako je motorno vozilo uvezeno druge isprave ili dokaze koje porezni obveznik ili Carinska uprava smatraju potrebnim ovisno o okolnostima slučaja. Temeljem porezne prijave Carinska uprava izdaje rješenje na temelju kojeg stjecatelj rabljenog prijevoznog sredstva treba platiti posebni porez u roku od 15 dana od dana izvršnosti rješenja. Kada se plati posebni porez tada Carinski ured na rješenju stavlja naznaku da je posebni porez plaćen. Stjecatelj rabljenog prijevoznog sredstva s rješenjem i potvrdom o sukladnosti pojedinačno pregledanog vozila može pristupiti postupku prve registracije vozila u RH.

----------

Osigurajte jednostavnu, brzu i praktičnu primjenu računovodstvenih, poreznih i ostalih propisa u praksi kroz neograničeno telefonsko savjetovanje, popuste na TEB-ovim seminarima i webinarima, stručne, aktualne i praktične članke, jedno pisano mišljenje i ostale pogodnostiDetaljne informacije o svim pogodnostima koje ostvarujete odabirom TEB-ovog sustava usluga i pretplatom na časopis „Financije, pravo i porezi“ pogledajte na:

Natrag