Planiranje proračunske zalihe, odlučivanje o njenom korištenju, utrošak sredstava te izvještavanje utvrđeni su odredbama Zakona o proračunu (Nar. nov., br. 144/21; u nastavku: Zakon).
Sredstva proračunske zalihe planiraju se u državnom proračunu i u proračunu JLP(R)S-a na posebnoj aktivnosti naziva Proračunska zaliha, na podskupini 38 Ostali rashodi, a mogu iznositi najviše 0,50 posto planiranih općih prihoda proračuna tekuće godine bez primitaka. Tijekom rasprave o prijedlogu proračuna ne mogu se podnositi amandmani kojima se predlaže povećanje proračunskih rashoda i izdataka iznad iznosa utvrđenih prijedlogom proračuna na teret proračunske zalihe. Proračunski i izvanproračunski korisnici u svojim financijskim planovima ne planiraju proračunsku zalihu.
Odlučivanje o korištenju
O korištenju sredstava proračunske zalihe sukladno zakonu o izvršavanju državnog proračuna odnosno odluci o izvršavanju proračuna JLP(R)S-a odlučuje Vlada ili predsjednik Vlade odnosno načelnik, gradonačelnik i župan.
Tako je čl. 26. Zakona o izvršavanju DP RH za 2024. godinu (Nar. nov., br. 149/23) utvrđeno da su u Državnom proračunu sredstva proračunske zalihe planirana na aktivnosti A539019 Proračunska zaliha te da predsjednik Vlade može raspolagati sredstvima proračunske zalihe do pojedinačnog iznosa od 67.000,00 eura.
Korištenje
Sredstva proračunske zalihe koriste se isključivo za financiranje rashoda nastalih pri otklanjanju posljedica elementarnih nepogoda, epidemija, ekoloških i ostalih nepredvidivih nesreća odnosno izvanrednih događaja tijekom godine i ne mogu se koristiti za pozajmljivanje. Kada se tijekom proračunske godine realiziraju nepredvidivi rashodi, evidentiraju se na teret računa stvarnih rashoda kojima prema prirodnoj vrsti pripadaju.
Namjena, način, dinamika isplate i rokovi utroška sredstava utvrđuju se u rješenju o odobravanju sredstava na teret proračunske zalihe. Ako se tijekom godine u proračunu osiguraju sredstva za namjenu za koju su sredstva proračunske zalihe dodijeljena, rješenja kojima su sredstva proračunske zalihe odobrena stavljaju se izvan snage po sili zakona.
Korisnik sredstava proračunske zalihe dužan je doznačena sredstva utrošiti u roku koji je utvrđen rješenjem, a najduže u roku od godinu dana od dana primitka sredstava. Neutrošena i nenamjenski utrošena sredstva dužan je vratiti na račun proračuna sukladno pravilniku odnosno aktu kojim se razrađuju način i uvjeti izvršavanja proračuna s jedinstvenog računa proračuna. Za državni proračun to je Pravilnik o načinu i uvjetima izvršavanja državnog proračuna i financijskog plana proračunskog korisnika državnog proračuna s jedinstvenog računa državnog proračuna (Nar. nov., br. 157/23).
Izvještavanje o korištenju
Primatelj sredstava na kojega glasi rješenje dužan je Ministarstvu financija odnosno nadležnom upravnom tijelu u JLP(R)S-u dostaviti izvješće o zakonitom, namjenskom i svrhovitom utrošku sredstava isplaćenih iz proračunske zalihe najkasnije u roku od mjesec dana od isteka roka iz rješenja. Ministarstvo financija odnosno nadležno upravno tijelo u JLP(R)S-u može tražiti dostavu izvješća u kraćim rokovima.
Ako se prilikom kontrole izvješća utvrdi da korisnik sredstva nije utrošio sukladno rješenju kojim su mu sredstva dodijeljena, dužan ih je vratiti u proračun u roku od 30 dana od dana dostave obavijesti Ministarstva financija.
O korištenju sredstava proračunske zalihe Ministarstvo financija tromjesečno izvještava Vladu, a načelnik, gradonačelnik, župan predstavničko tijelo. Osim toga, u polugodišnjem i godišnjem izvještaju o izvršenju proračuna kao jedan od posebnih izvještaj daje se izvještaj o korištenju proračunske zalihe.
Znate li da nakon što se pretplatite na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ OSTVARUJETE PRAVO NA NEOGRANIČEN BROJ BESPLATNIH TELEFONSKIH KONZULTACIJA (BEZ DOKUPA MINUTA) s TEB-ovim savjetnicima svaki radni dan od 8,00 do 14,00 sati?
Pretplatu na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ možete naručiti na sljedećoj poveznici Naruči svoj primjerak FIP-a.
Natrag