Prodaja nefinancijske imovine

O pribavljanju i prodaji, prenošenju prava korištenja, rashodovanju, davanju ili uzimanju u zakup nefinancijske imovine sukladno čl. 102. Zakona o proračunu (Nar. nov., br. 144/21; u nastavku: Zakon) odlučuju čelnici proračunskih i izvanproračunskih korisnika državnog proračuna do visine vrijednosti koju odredi Vlada odlukom, osim ako je to na drukčiji način uređeno posebnim propisima.

Prema Odluci o visini vrijednosti nefinancijske imovine kojom je čelnik tijela državne uprave ovlašten raspolagati koju je Vlada je donijela 1. kolovoza 2019., čelnici odlučuju o prodaji i prenošenju prava korištenja nefinancijske imovine čija je tržišna vrijednost 5 milijuna kuna (663.614,04 eura) ili manje, a o imovini veće vrijednosti odluku donosi Vlada. O rashodovanju nefinancijske imovine čelnici odlučuju samostalno, bez obzira na sadašnju ili procijenjenu tržišnu vrijednost. Međutim, o prodaji rashodovane nefinancijske imovine čelnici samostalno odlučuju ako je vrijednost takve imovine po jedinici nefinancijske imovine milijun kuna (132.722,81 euro) ili manje, odnosno ako se radi o istovrsnoj nefinancijskoj imovini evidentiranoj na razini osnovnog računa Računskog plana ako je vrijednost 2 milijuna kuna (265.445,62 eura) ili manje. Svi navedeni iznosi uključuju porez na dodanu vrijednost.

Sukladno čl. 48. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 33/01 do 144/20) općinski načelnik, gradonačelnik, odnosno župan odlučuje o stjecanju i otuđivanju nekretnina i pokretnina JLP(R)S-e u skladu s navedenim Zakonom, statutom JLP(R)S-e i posebnim propisima. Istim člankom utvrđeno je da općinski načelnik, gradonačelnik, odnosno župan može odlučivati o visini pojedinačne vrijednosti do najviše 0,5% iznosa prihoda bez primitaka ostvarenih u godini koja prethodi godini u kojoj se odlučuje o raspolaganju nefinancijskom imovinom. Ako je taj iznos veći od milijun kuna (132.722,81 euro), može odlučivati najviše do milijun kuna, a ako je manji od 70.000,00 kuna (9.290,60 eura), onda najviše do 70.000,00 kuna. Stjecanje i raspolaganje treba biti planirano u proračunu. O stjecanju i otuđivanju imovine veće vrijednosti odlučuje predstavničko tijelo JLP(R)S-e.

Prihodi od prodaje i zamjene nefinancijske imovine, sukladno čl. 101. Zakona, mogu se koristiti za kapitalne rashode, za ulaganja u dionice i udjele trgovačkih društava te za otplate glavnice na temelju dugoročnog zaduživanja, pri čemu kapitalne rashode čine rashodi za nabavu i održavanje nefinancijske imovine te za kapitalne pomoći koje se daju za nabavu nefinancijske imovine i dodatna ulaganja u nefinancijsku imovinu trgovačkim društvima u kojima RH odnosno JLP(R)S ima odlučujući utjecaj na upravljanje. Međutim, JLP(R)S-e koje su korisnici pomoći za potpomognuta područja iz državnog proračuna ne mogu koristiti navedena sredstva za ulaganja u dionice i udjele trgovačkih društava.

Zakonom je utvrđeno da prihodi od prodaje ili zamjene nefinancijske imovine predstavljaju namjenske prihode koji se mogu koristiti do visine naplate te prenositi u sljedeću godinu, bez obzira na plan. Ako rashodi iz ostvarenih odnosno prenesenih prihoda od prodaje nefinancijske imovine nisu planirani, mogu se izvršavati prema naknadno utvrđenim aktivnostima i/ili projektima i/ili stavkama uz prethodnu suglasnost Ministarstva financija odnosno upravnog tijela za financije.

Sukladno čl. 52. Zakona prihodi od prodaje ili zamjene nefinancijske imovine u vlasništvu RH ne mogu biti namjenski prihod proračunskih korisnika, a prijedlozi zakona ne mogu sadržavati odredbe o utvrđivanju i korištenju prihoda od prodaje ili zamjene nefinancijske imovine u vlasništvu proračunskog korisnika, osim uz prethodnu suglasnost Ministarstva financija.

Prihodi od prodaje nefinancijske imovine proračunskih korisnika uplaćuju se u proračun i njegov su sastavni dio, a zakonom odnosno odlukom o izvršavanju proračuna može se odrediti izuzeće od obveze njihove uplate u proračun. U tom slučaju njihovo ostvarenje i trošenje iskazuje se u proračunu na način i u rokovima koje uputom utvrđuje Ministarstvo financija odnosno upravno tijelo za financije.

Znate li da nakon što se pretplatite na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ OSTVARUJETE PRAVO NA NEOGRANIČEN BROJ BESPLATNIH TELEFONSKIH KONZULTACIJA (BEZ DOKUPA MINUTA) s TEB-ovim savjetnicima svaki radni dan od 8,00 do 14,00 sati?

Pretplatu na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ možete naručiti na sljedećoj poveznici Naruči svoj primjerak FIP-a.

Natrag