Posljedice ukidanja razgraničavanja „kontinuiranih rashoda“

30. prosinca 2023. stupio je na snagu novi Pravilnik o proračunskom računovodstvu i Računskom planu (Nar. nov., br. 158/23; u nastavku novi Pravilnik). U tom trenutku prestao je važiti Pravilnik o proračunskom računovodstvu i Računskom planu (Nar. nov., br. 124/14 - 108/20; u nastavku stari Pravilnik), iako će se nastaviti primjenjivati za knjigovodstveno evidentiranje za 2024., a novi tek u knjigovodstvenim evidencijama od 1. siječnja 2025.

Člankom 233. novoga Pravilnika propisano je da se podskupina računa 193 Kontinuirani rashodi budućih razdoblja ukida te da se s danom 1. siječnja 2025. kontinuirani rashodi budućih razdoblja prenose na odgovarajuće račune razreda 3 Rashodi poslovanja.

Što su kontinuirani rashodi?

Pojam kontinuiranih rashoda definiran je u starom Pravilniku. To su rashodi koji nastaju i obračunavaju se kontinuirano za kalendarska razdoblja tijekom proračunske godine (u pravilu mjesečno) kao što su: rashodi za zaposlene, komunalne usluge, energente, telekomunikacijske usluge, najamnine i zakupnine, naknade za rad predstavničkih i izvršnih tijela, naknade građanima i kućanstvima na temelju osiguranja, druge naknade i slično, a zaključno s ovom – 2024. godinom uključuju se u rashode izvještajnog razdoblja razmjerno broju mjeseci razdoblja za koje se izvještaji sastavljaju. Oni kontinuirani rashodi koji se ne uključuju u rashode tekućeg izvještajnog razdoblja iskazuju se kao aktivna vremenska razgraničenja – kontinuirani rashodi budućih razdoblja.

Primjer: Proračunski korisnik u svom polugodišnjem financijskom izvještaju na rashodima za zaposlene treba imati iskazanih 6 plaća. Ako je u siječnju 2024. kao prvi ovogodišnji rashod za plaće evidentirana plaća za 12/2023, plaću za 6/2024 treba iskazati kao aktivno vremensko razgraničenje, a ne kao rashod. Da se plaća za 6/2024 evidentira kao rashod, bio bi to sedmi istovrsni rashod u polugodišnjem – šestomjesečnom izvještaju, što nije u skladu s Pravilnikom.

Kontinuirani rashodi u 2025.

Kod onih proračunskih subjekata koji su kontinuirane rashode razgraničavali, sljedeće godine će se dogoditi da će ih u poslovnim knjigama imati evidentirane, a u financijskim izvještajima iskazane kao 4 rashoda u tromjesečnim7 rashoda u polugodišnjim te 13 u godišnjim financijskim izvještajima. S druge strane, ti će subjekti imati samo uobičajene prihode za financiranje tih rashoda, pa će neki iskazati manjak prihoda (13 rashoda i 12 prihoda).

Primjer: Ministarstvo X će, jednako kao i neki fakultet/škola/vrtić ili druga ustanova, u godišnjem financijskom izvještaju za 2025. imati iskazane kao rashode za plaću plaće za 1-12/2025, ali i kao trinaesti rashod - plaću za 12/2024, ako će ona s 31.12.2024. biti razgraničena. S druge strane, imat će samo dvanaest prihoda s kojima su „financirani“ ti rashodi.

Što se tiče novčanih tijekova, s ukidanjem razgraničavanja kontinuiranih rashoda neće se dogoditi ništa novo ako će proračunski subjekti u 12 mjeseci isplatiti samo 12 plaća.

Što se tiče planskih akata, kod proračunskih korisnika državnog proračuna neće se dogoditi ništa novo. Oni će kao i do sada u planskom aktu za pojedinu proračunsku godinu prikazivati 12 rashoda za plaću i jednako toliko prihoda za njihovo financiranje, jer se u jednoj godini isplaćuje ukupno 12 plaća.

Primjer: U financijskom planu Ministarstva X za 2024. iskazani su kao rashodi plaća plaće za 12/23 i plaće za 1-11/2024 te ukupno 12 prihoda za financiranje tih plaća. Jednako će biti prikazano i u izvještaju o izvršenju za ovu godinu.

Međutim, velika je promjena u planskim aktima JLP(R)S-a i korisnika iz njihove nadležnosti koji razgraničavaju kontinuirane rashode, jer se kod njih planski akti, jednako kao i izvještaji o izvršenju izrađuju prema načelima koja vrijede za priznavanje događaja u poslovnim knjigama.

Primjer: U financijskom planu vrtića/škole itd. za 2024. iskazani su kao rashodi plaća: plaće za dvanaest mjeseci. Kod onih subjekata kod kojih su to u ovogodišnjem planu rashoda za plaće plaće za 12/2023 i plaće za 1-11/2024, kao i ukupno 12 prihoda za financiranje tih plaća, dogodit će se da će u planu za 2025., ali i financijskim izvještajima i izvještajima o izvršenju za 2025. imati iskazanih 13 rashoda za plaće. Znači, kao rashodi za plaće u svim navedenim aktima za 2025. bit će iskazane plaće za 12/2024 te plaće za 1-12/2025. – njih 13! 

Postavlja se pitanje hoće li JLP(R)S-i (i njihovi korisnici) uspjeti u 2025. osigurati sredstva za financiranje još jednog kontinuiranog rashoda u planskim aktima? Naime, proračun i financijski plan moraju biti uravnoteženi tako da ukupni prihodi i primici pokrivaju ukupne rashode i izdatke, uključujući prenesene viškove i manjkove iz prethodne godine. Napominjemo da je u novom Pravilniku o planiranju u sustavu proračuna (Nar. nov., 1/24) dodatno i nedvojbeno propisano da se planiranje na lokalnoj razini obavlja prema modificiranom načelu nastanka događaja, koje se primjenjuje i za priznavanje poslovnih događaja u knjigovodstvu.

Nemogućnost iskazivanja podataka u poslovnim knjigama na dan 1.1.2025.

Na kraju napominjemo da u Računskom planu koji se treba početi primjenjivati od 1. siječnja 2025. nema podskupine 193 niti osnovnog računa 19311 pa se postavlja pitanje na koji način će se otvoriti početna stanja za 2025. kod svih onih proračunskih i izvanproračunskih korisnika te JLP(R)S-a koji još u 2024. razgraničavaju kontinuirane rashode, pa će s 31.12.2024. na toj podskupini računa imati iskazana salda. Novim Pravilnikom je propisano da se s danom 1. siječnja 2025. kontinuirani rashodi budućih razdoblja prenose na odgovarajuće račune razreda 3 Rashodi poslovanja, međutim pitanje je kako tehnički izvesti prijenos početnih stanja temeljnicom 1, u kojoj smiju biti isključivo bilančne stavke – zbog primjene temeljnog računovodstvenog načela – načela bilančne povezanosti.

Ovo posljedično povlači i pitanje iskazivanja ovih podataka u bilanci na dan 31.12.2025., u kojoj se u koloni 4 moraju prikazati početna stanja 1.1.2025.

Ovaj problem ne bi postojao da je novim Pravilnikom u Računskom planu primjerice zadržana podskupina računa 193, ali i precizirano da se od 2025. ukida razgraničavanje kontinuiranih rashoda.

Znate li da nakon što se pretplatite na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ OSTVARUJETE PRAVO NA NEOGRANIČEN BROJ BESPLATNIH TELEFONSKIH KONZULTACIJA (BEZ DOKUPA MINUTA) s TEB-ovim savjetnicima svaki radni dan od 8,00 do 14,00 sati?

Pretplatu na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ možete naručiti na sljedećoj poveznici Naruči svoj primjerak FIP-a.

Natrag