FOTO: FREEPIK
Ograničenja do kojih se u pojedinoj kalendarskoj godini može provoditi ovrha na stalnim novčanim primanjima, poput plaće ili mirovini ovise o objavljenoj prosječnoj (neto) plaći iz prethodne kalendarske godine za razdoblje siječanj – kolovoz.
Prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama RH za razdoblje siječanj – kolovoz 2024. iznosila je 1.302 eura (Nar. nov., br. 124/24). Usporedbe radi, za razdoblje siječanj – kolovoz 2023. prosječna neto plaća iznosila je 1.131 euro.
Na iznos plaće/naknade plaće koji se smije (mora) ovršiti, primjenjuje se čl. 173. Ovršnog zakona. Pravila postupanja poslodavca i iznosi koji se ustežu od plaće ovise od dvije okolnosti:
- o tome prima li radnik plaću koja je jednaka ili veća od prosječne neto plaće u RH ili je manja od te plaće i
- o tome koja tražbina se namiruje iz plaće ovršenika.
Pravila, koja pojašnjavamo u nastavku, primjenjuju se na svaku isplatu plaće/mirovine u 2025. pa tako i one za prosinac 2024. koja dospijeva i isplaćuje se u siječnju 2025. godine.
Neto plaća je jednaka ili veća od 1.302 eura
Ako je neto plaća radnika jednaka ili veća od 1.302,00 eura, od ovrhe su izuzeti iznosi kako slijedi:
- 325,50 euro ako se ovrha provodi radi uzdržavanja djeteta (1/4 od 1.302,00)
- 651,00 eura ako se ovrha provodi radi zakonskog uzdržavanja ili naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti ili naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja (1/2 od 1.302,00)
- 868,00 eura ako se ovrha provodi radi naplate ostalih tražbina (2/3 od 1.302,00).
Na primjeru radnika koji je ostvario neto plaću 1.400,00 eura, a ovrha se provodi radi naplate neplaćenih računa ili dospjelih nepodmirenih rata kredita (tzv. „ostale tražbine“ koje nisu uzdržavanje ili naknada štete), radniku se u 2025. mora isplatiti 868,00 eura (2/3 od 1.302), dok je iznos od 532,00 eura raspoloživ za ovrhu.
Neto plaća je manja od 1.302 eura
Ako je neto plaća radnika manja od 1.302,00 eura, od ovrhe su izuzeti iznosi kako slijedi:
- 1/4 neto plaće radnika ako se ovrha provodi radi uzdržavanja djeteta
- 1/2 neto plaće radnika ako se ovrha provodi radi zakonskog uzdržavanja ili naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti ili naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja
- 3/4 neto plaće ovršenika, ali ne više od 868,00 eura ako se ovrha provodi radi naplate ostalih tražbina.
Na primjeru radnika koji je ostvario neto plaću od 1.000,00 eura, poslodavac će, prilikom isplate te plaće u 2025., radniku isplatiti 750,00 eura (3/4 njegove neto plaće), dok je 250,00 eura podložno ovrsi (1/4 njegove neto plaće), a radi se o naplati ostalih tražbina (koje nisu uzdržavanje ili naknada štete).
Međutim, ovako će se ovrha provoditi na plaći radnicima s neto plaćom do uključivši 1.157,32 eura. Svakom radniku koji ima neto plaću višu od 1.157,32 eura isplaćuje se iznos od 868,00 (2/3 od prosječne plaće u RH), a preostali dio se ovršuje. Naime, ako bi se tim radnicima isplatilo 3/4 njihove neto plaće, bili bi u povoljnijem položaju od onih s većom plaćom od prosječne.
Druga primanja radnika izuzeta od ovrhe
Od ostalih primanja i naknada koja se tiču radnog odnosa od ovrhe su prema čl. 172. OZ-a izuzeta sljedeća primanja, ali samo do propisanih iznosa do kojih se ne smatraju oporezivim primicima:
- naknada troškova za službeno putovanje i naknada troškova prijevoza na posao i s posla,
- dar za djecu do 15. godine života
- potpore za novorođenče,
- potpore zbog invalidnosti radnika
- potpore zbog neprekidnog bolovanja radnika duljeg od 90 dana,
- potpore za slučaj smrti radnika i smrti člana uže obitelji radnika
- novčane paušalne naknade za podmirivanje troškova prehrane radnika,
- prigodne nagrade (božićnica, naknada za godišnji odmor i sl.),
- novčane nagrade za radne rezultate i drugi oblici dodatnog nagrađivanja radnika,
- nagrade radnicima za navršene godine radnog staža
- dnevnice za službena putovanja u tuzemstvu i inozemstvu,
- dnevnice za rad na terenu u tuzemstvu i inozemstvu,
- dnevnice za službene putovanja per diem koje se radnicima isplaćuju iz proračuna EU-a radi obavljanja poslova njihovih radnih mjesta, a u svezi s djelatnosti poslodavca
- pomorski dodatak i pomorski dodatak na brodovima međunarodne plovidbe
Također, od ovrhe su izuzeta i primanja po posebnim propisima. Tako je primjerice prema Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju naknada za bolovanje u cijelosti izuzeta od ovrhe (neovisno na čiji teret se isplaćuje).
Račun na koji se isplaćuju primanja izuzeta od ovrhe
Ako radnik – ovršenik ima otvoren zaštićeni račun, iznosi plaće i materijalnih prava izuzetih od ovrhe isplatit će mu se na zaštićeni račun. U slučaju da radnik – ovršenik nema otvoren zaštićeni račun, iznos plaće i materijalnih prava izuzetih od ovrhe temeljem čl. 172. i 173. OZ-a isplatit će mu se na njegov redovni (tekući) račun.
Odaberite TEB-ov sustav usluga za 2025. pretplatom na časopis „Financije, pravo i porezi“
Osigurajte jednostavnu, brzu i praktičnu primjenu računovodstvenih, poreznih i ostalih propisa u praksi kroz besplatno neograničeno telefonsko savjetovanje, popuste na TEB-ovim seminarima i webinarima, stručne, aktualne i praktične članke, besplatno pisano mišljenje i ostale pogodnosti.
Detaljne informacije o svim pogodnostima koje ostvarujete odabirom TEB-ovog sustava usluga i pretplatom na časopis „Financije, pravo i porezi“ pogledajte na:
Natrag