Sindikati državnih službenika i namještenika i Vlada Republike Hrvatske sklopili su 1.3.2024. Izmjene i dopune Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike (Nar. nov., br. 29/24; u nastavku: Izmjene i dopune KU), a sindikati javnih službenika i namještenika i Vlada Republike Hrvatske istog dana su sklopili Temeljni kolektivni ugovor za zaposlenike u javnim službama (Nar. nov. br. 29/24; u nastavku: TKU).
Sindikati državnih službenika i namještenike sklopili su samo izmjene i dopune Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike, dok su sindikati javnih službenika i namještenika sklopili novi Temeljni kolektivni ugovor. Prava i obveze iz rada i po osnovu rada temeljem ovih kolektivnih ugovora državni i javni zaposlenici ostvaruju od 1.3.2024. i ujedno je zaokruživanju procesa reforme sustava plaća u Republici Hrvatskoj nakon donošenja Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama (u nastavku: Zakon o plaćama) i Uredbe o načinu primjene standardnih mjerila u postupku vrednovanja i klasifikacije radnih mjesta u državnoj službi i javnim službama, kojom je uređen način primjene standardnih mjerila u postupku vrednovanja i klasifikacije radnih mjesta u državnoj službi i javnim službama, kao i ostalih uredbi koje su temeljem Zakona o plaćama u državnoj i javnim službama donesene.
Izmjene i dopune KU i TKU usklađeni su sa Zakonom o plaćama, a njima su ugovorena i nekoliko novih prava.
Ugovoreno je da će se djeci, odnosno zakonskim starateljima djece zaposlenika koji je izgubio život u obavljanju ili povodom obavljanja službe, mjesečno isplatiti pomoć, i to:
- za dijete predškolskog uzrasta 50% prosječno isplaćene neto plaće u gospodarstvu RH u prethodnoj godini
- za dijete do završenog osmog razreda osnovne škole 70% prosječno isplaćene neto plaće u gospodarstvu RH u prethodnoj godini
- za dijete do završene srednje škole, odnosno redovnog studenta 90% prosječno isplaćene neto plaće u gospodarstvu RH u prethodnoj godini.
Ugovoreno je i novo pravo zaposlenika s navršenih 58 godina (koji imaju manje od 2 km udaljenosti do mjesta rada) na naknadu troška i u slučaju ako ne postoji prijevoz. Ako ne postoji organizirani javni prijevoz ili javni prijevoz uopće ne postoji, zaposlenici imaju pravo na naknadu troškova prijevoza u visini od 0,18 eura po prijeđenom kilometru.
Novo pravo zaposlenika je naknada troškova trajekta za prijevoz osobnog automobila ako je udaljenost od pristaništa trajekta do mjesta rada najmanje dva kilometra, uz predočenje računa ili kupljene karte za osobni automobil (vozilo).
Natrag