U TEB-ovom časopisu "Financije, pravo i porezi" br. 5/24 objavljen je članak "Godišnji odmori, dopusti i (ne)opravdani izostanci". Autorica članka je Ljubica Đukanović.

Godišnji odmor je jedno od temeljnih prava iz radnog odnosa koje je, osim Zakonom o radu (Nar. nov., br. 93/14 – 64/23; u nastavku: ZR) utemeljeno i čl. 56. Ustava Republike Hrvatske  prema kojemu svaki zaposleni ima pravo na plaćeni godišnji odmor i tog se prava ne može odreći.

Pravo na godišnji odmor pripada svakom radniku za svaku kalendarsku godinu, a ZR je uređujući pravo na godišnji odmor propisao minimalne zahtjeve i pravila kojih se mora pridržavati svaki poslodavac kod određivanja ovog prava.

Minimalno trajanje godišnjeg odmora propisano je u tjednima, na način da radnik ima pravo na godišnji odmor od najmanje četiri tjedna za svaku kalendarsku godinu (čl. 77. st. 1. ZR-a.), s tim da posebne skupine radnika, maloljetnici, osobe s invaliditetom i radnici koji rade na poslovima na kojima ih nije moguće zaštititi ih  od štetnih utjecaja, minimalno trajanje godišnjeg odmora je pet tjedana.

Pravo na puni godišnji odmor stječe radnik koji se prvi put zaposli, odnosno koji ima prekid između dva radna odnosa duži od osam dana, nakon šest mjeseci neprekidnog radnog odnosa kod toga poslodavca, a  ne stvarno izvršavanje ugovorene obveze rada (čl. 77. st. 3. ZR-a).

Pretplatnici internet izdanja časopisa članak mogu pročitati na sljedećoj poveznici: Pročitaj članak

Pretplatu na časopis "Financije, pravo i porezi" možete obaviti na sljedećoj poveznici: Pretplati se na FIP

Natrag