Sukladno odredbama čl. 8. Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (Nar. nov., br. 157/13), poslodavci koji zapošljavaju najmanje 20 radnika, osim stranih diplomatskih i konzularnih predstavništava, integrativnih radionica i zaštitnih radionica te predstavništava stranih osoba, a nisu zaposlili propisani broj osoba s invaliditetom, imali su obvezu obračuna i plaćanja posebnog doprinosa za poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom (u nastavku: posebni doprinos). Stupanjem na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima (Nar. nov., br. 143/14) i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (Nar. nov., br. 152/14) od 1. siječnja 2015. ta obveza je ukinuta. Istovremeno, poslodavcima koji ne ispunjavaju obvezu kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom uvedena je obveza obračunavanja i plaćanja novčane naknade.
Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (u nastavku: Zavod) vodi evidenciju o poslodavcima koji su obveznici kvotnog sustava zapošljavanja osoba s invaliditetom i utvrđuje obveze te obračunava iznos novčane naknade. Sve upute za obveznike kvotnog zapošljavanja, a vezano uz obračun i plaćanje novčane naknade zbog nezapošljavanja osoba s invaliditetom mogu se naći na mrežnim stranicama Zavoda na poveznici https://www.zosi.hr/zavod/kvota/.
Knjigovodstvene evidencije
Posebni doprinos, kao i drugi obvezni doprinosi, obračunavao se na bruto plaću svakoga zaposlenog radnika. Stoga su obveznici proračunskog računovodstva taj doprinos evidentirali na osnovnom računu 31333 Poseban doprinos za poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom.
Osnovica za obračun novčane naknade nije bruto plaća zaposlenih radnika nego umnožak broja osoba s invaliditetom koje je obveznik bio dužan zaposliti i iznosa minimalne plaće za razdoblje na koje se obveza odnosi. Visina naknade obračunavala se po stopi od 30 % zaključno sa zadnjim danom veljače 2020., nakon čega se obračunava po stopi od 20 %. Novčana naknada se obračunava i dospijeva na naplatu do zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec.
Kako osnovica za obračun novčane naknade nije bruto plaća zaposlenih radnika, više se ne može evidentirati u okviru skupine 31 Rashodi za zaposlene. Stoga je u računskom planu za proračunsko računovodstvo u okviru skupine 32 Materijalni rashodi, odjeljka 3295 Pristojbe i naknade otvoren novi osnovni račun 32955 Novčana naknada poslodavca zbog nezapošljavanja osoba s invaliditetom.
Zamjensko ispunjenje obaveze kvotnog zapošljavanja
Obveznici koji ne ispunjavaju obvezu kvotnog zapošljavanja zapošljavanjem osoba s invaliditetom, umjesto plaćanja novčane naknade, svoju obvezu mogu izvršiti i na zamjenski način i to tako da:
- zaključe jedan ili više ugovora o poslovnoj suradnji s osobom s invaliditetom koja se samozapošljava,
- zaključe jedan ili više ugovora o poslovnoj suradnji sa zaštitnom radionicom i integrativnom radionicom, odnosno trgovačkim društvom, zadrugom ili udrugom u kojima više od polovine radnika čine osobe s invaliditetom,
- prime na obavljanje prakse, učenike s teškoćama u razvoju ili studente s invaliditetom, s time da se 1 praktikant priznaje kao 1 zaposlena osoba s invaliditetom,
- prime na obavljanje prakse rehabilitante u sklopu profesionalne rehabilitacije koju provodi centar za profesionalnu rehabilitaciju, s time da se 1 rehabilitant priznaje kao 1 zaposlena osoba s invaliditetom,
- sklope jedan ili više ugovora o obavljanju studentskog posla sa studentom s invaliditetom,
- prime na stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa osobe s invaliditetom, s time da se 1 takva osoba priznaje kao 1 zaposlena osoba s invaliditetom,
- daju jednu ili više stipendija za redovno obrazovanje osobama s invaliditetom.
Ministarstvo financija je u Okružnici o sastavljanju i predaji financijskih izvještaja proračuna, proračunskih i izvanproračunskih korisnika za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2023. dalo uputu o evidentiranju novčane naknade poslodavca zbog nezapošljavanja osoba s invaliditetom te rashoda koji nastaju u slučaju ispunjavanja obveze na zamjenski način.
Obvezu koja nastane na zamjenski način obveznici proračunskog računovodstva evidentiraju prema stvarnoj vrsti rashoda. Stipendiju za redovno obrazovanje koja se daje osobama s invaliditetom treba evidentirati na osnovnom računu 37215 Stipendije i školarine. Nagradu za obavljanje prakse učenicima s teškoćama u razvoju ili studentima s invaliditetom, zajedno s eventualnim porezom, prirezom i doprinosima, treba evidentirati na osnovnom računu 37219 Ostale naknade iz proračuna u novcu. Naknadu temeljem ugovora o obavljanju studentskog posla sa studentom s invaliditetom treba evidentirati na osnovnom računu 32377 Usluge agencija, studentskog servisa (prijepisi, prijevodi i drugo).
Obveznici kvotnog zapošljavanja mogu zaključiti ugovor o poslovnoj suradnji s osobom s invaliditetom koja se samozapošljava odnosno sa zaštitnom radionicom i integrativnom radionicom, odnosno trgovačkim društvom, zadrugom ili udrugom u kojima više od polovine radnika čine osobe s invaliditetom. U tom slučaju rashod će se odrediti prema vrsti usluge odnosno robe koja se temeljem toga ugovora nabavlja, na isti način kao da se istovrsna usluga odnosno roba nabavlja od nekog drugog dobavljača. Primjerice, nabavu sapuna od radionice koja zapošljava osobe s invaliditetom treba evidentirati na osnovnom računu 32216 Materijal za higijenske potrebe i njegu.
Znate li da nakon što se pretplatite na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ OSTVARUJETE PRAVO NA NEOGRANIČEN BROJ BESPLATNIH TELEFONSKIH KONZULTACIJA (BEZ DOKUPA MINUTA) s TEB-ovim savjetnicima svaki radni dan od 8,00 do 14,00 sati?
Pretplatu na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ možete naručiti na sljedećoj poveznici Naruči svoj primjerak FIP-a.
Natrag