Izmjene ugovora o javnoj nabavi – oblik i vrijeme sklapanja

U RH načelno vrijedi pravilo neobvezatnosti oblika ugovora, što znači da se ugovor može sklopiti u bilo kojem obliku, osim ako je zakonom drukčije određeno (čl. 286. st. 1. Zakona o obveznim odnosima; u nastavku: ZOO). Dakle, ako je zakonom propisano da ugovor mora imati određenu formu, tada je ta forma i uvjet valjanosti tog ugovora.

 Zahtjev zakona da ugovor bude sklopljen u određenom obliku važi i za sve kasnije izmjene i dopune ugovora. Iznimno od toga, moguće su:

  • kasnije usmene dopune o sporednim točkama o kojima u ugovoru nije ništa rečeno ako to nije protivno cilju radi kojega je oblik propisan, te
  • kasnije usmene pogodbe kojima se umanjuju ili olakšavaju obveze jedne ili druge strane, ako je poseban oblik propisan samo u interesu ugovornih strana.
  1. U kojem obliku sklopiti dodatak (aneks) ugovora o javnoj nabavi?

Ugovor o javnoj nabavi definiran je kao naplatni ugovor, sklopljen u pisanom obliku između jednog ili više gospodarskih subjekata i jednog ili više naručitelja, čiji je predmet izvođenje radova, isporuka robe ili pružanje usluga (čl. 3. toč. 32. Zakona o javnoj nabavi; u nastavku ZJN 2016).

Iz navedenog slijedi zaključak da se i dodaci tj. izmjene tom ugovoru moraju sklapati u pisanom obliku.

U slučaju kad je za sklapanje ugovora potrebno sastaviti ispravu, ugovor je sklopljen kad ispravu potpišu ugovorne strane. Pritom je dovoljno da obje strane potpišu istu ispravu ili da svaka od strana potpiše primjerak isprave namijenjen drugoj strani. Prema tome, ugovor kao isprava u pisanom obliku ne mora nužno formalnopravno biti sastavljen kao jedna isprava, već to može biti i bilo kakva pisana prepiska iz koje se može iščitati sadržaj ugovora i identitet ugovornih strana. U tom slučaju će zahtjev pisanog oblika biti ispunjen (čl. 292. st. 4. ZOO-a).

Ugovor za čije se sklapanje zahtijeva pisani oblik (bilo na temelju zakona, bilo voljom ugovornih strana) smatra se valjanim iako nije sklopljen u tom obliku ako su ugovorne strane ispunile, u cijelosti ili u pretežitom dijelu, obveze koje iz njega nastaju, osim ako iz cilja radi kojega je oblik propisan očito ne proizlazi što drugo. Tu se dakle radi o osnaženju ugovora kojem nedostaje potreban oblik pa ukoliko su ispunjene gore navedene pretpostavke, takav ugovor će biti valjan iako mu nedostaje propisana ili ugovorena forma.

  1. U kojem roku se sklapaju izmjene ugovora o javnoj nabavi?

Činjenica je da ZJN 2016 ne određuje formalni trenutak završetka ugovora o javnoj nabavi, te se taj trenutak može razlikovati ovisno o tome što je predmet nabave. Pa ipak, nakon što se ugovor u cijelosti ispuni, ugovorni odnos prestao je ispunjenjem, a ako je ugovor bio sklopljen na određeno vrijeme, prestaje protekom vremena.

Nastavno na navedeno, izmjena njegovih odredaba (npr. naručivanje dodatnih količina robe ili produženje rokova) nakon ispunjenja ili proteka roka bila bi suprotna samoj prirodi stvari. Stoga je preporučljivo da izmjene uvijek nose datum prije ispunjenja odnosno prije isteka roka trajanja ugovora.

Primjer: Vezano uz trenutak do kojeg se može mijenjati ugovor o radovima, Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja je postavljeno pitanje može li se ugovor izmijeniti nakon primopredaje radova, a prije konačnog obračuna? Ministarstvo je dalo sljedeće mišljenje (Klasa: 406-01/17-01/336 od 3.10.2017.): „Javni naručitelj smije izmijeniti ugovor samo za vrijeme njegovog trajanja, ako su ispunjeni uvjeti iz čl. 316. i 317. pri čemu je teret dokaza na naručitelju, dok je iz dopisa razvidno da je ugovor o radovima izvršen. Na odgovornost ugovornih strana, uz odredbe ZJN-a primjenjuju se na odgovarajući način odredbe zakona kojim se uređuju obvezni odnosi.”

Što se tiče sklapanja ugovora o javnoj nabavi na temelju okvirnog sporazuma, isti se moraju sklopiti prije isteka roka na koji je sklopljen okvirni sporazum, s tim da trajanje pojedinog ugovora ne smije biti dulje od 12 mjeseci od isteka roka na koji je okvirni sporazum sklopljen (čl. 147. st. 2. ZJN 2016).

Znate li da nakon što se pretplatite na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ OSTVARUJETE PRAVO NA NEOGRANIČEN BROJ BESPLATNIH TELEFONSKIH KONZULTACIJA (BEZ DOKUPA MINUTA) s TEB-ovim savjetnicima svaki radni dan od 8,00 do 14,00 sati?

Pretplatu na TEB-ov časopis „Financije, pravo i porezi“ možete naručiti na sljedećoj poveznici Naruči svoj primjerak FIP-a.

Natrag