Isplate određenih primitaka članovima uprave

Članovi uprave društva ostvaruju određene primitke od društva u kojem su zaposleni, ili samo obavljaju funkciju člana društva, o čemu i ovisi jesu li ti primici oporezivi ili neoporezivi.

Najčešći slučajevi isplate određenih primitaka odnose se na plaće odnosno naknade za rad ako osobe nisu zaposlene u tom društvu te isplate troškova službenih putovanja na koje su upućeni.

Plaća/naknada za rad

Ako je član uprave ujedno i zaposlen u društvu u kojem obavlja navedenu funkciju, tada se naknada za obavljeni rad oporezuje kao plaća, na isti način kao i plaće svih ostalih radnika.

Međutim, ako osoba nije zaposlena u društvu u kojem je član uprave, a prima određenu naknadu za taj rad, tada se ta naknada oporezuje na način propisan za drugi dohodak te se obračunava i plaća porez na dohodak po stopi od 24%, prirez porezu, doprinos za mirovinsko osiguranje (10%, odnosno ako je osoba u prvom i drugom stupu mirovinskog osiguranja: 7,5% + 2,5%) te doprinos za zdravstveno osiguranje (7,5%). Ističemo da će Porezna uprava prvi puta za 2017. godinu za osobe koje ostvaruju plaću i drugi dohodak obračunati godišnji dohodak u posebnom postupku utvrđivanja dohotka. To znači da će zbrojiti ostvarene dohotke isplaćene kao plaće i kao drugi dohodak i temeljem tako utvrđene porezne osnovice utvrditi konačni porez. Tako utvrđena porezna osnovica može prijeći godišnji iznos porezne osnovice od 210.000,00 kn koja je oporeziva stopom od 24%, a razlika iznad toga se oporezuje po stopi od 36%. S obzirom da se radi o drugom dohotku, isplatitelj ga je obvezan isplatiti isključivo na žiroračun (ne može na tekući račun).

Stoga, ako se tijekom godine ustanovi da će porezna osnovica biti veća od 210.000,00 kn, može se isplatitelju drugog dohotka podnijeti pisani zahtjev za obračunavanjem poreza po stopi od 36% kako ne bi postojala obveza plaćanja razlike poreza po godišnjoj poreznoj prijavi odnosno u posebnom postupku.

Troškovi službenih putovanja

Član uprave zaposlen u društvu u kojem je član uprave ima pravo na naknadu svih troškova službenih putovanja bez plaćanja poreza, u iznosima propisanim Pravilnikom o porezu na dohodak (dnevnice, trošak prijevoza, cestarine, tunelarine, trošak garaže i dr.).

Postupanje s isplatom troškova putovanja, u slučaju kada član uprave nije zaposlenik toga društva, ima drugačiji porezni tretman. Naime, svi troškovi putovanja (noćenje, dnevnice i dr.) smatraju se oporezivim primitkom, na način propisan za drugi dohodak. Svi troškovi koje podmiruje isplatitelj smatrat će se neto primitkom te se preračunavanjem putem odgovarajućih koeficijenata utvrđuje bruto primitak iz kojega se obračunavaju propisana davanja. Tako npr. ako je ukupni trošak službenog puta iznosio 1.450,00 kn (što se  smatra neto primitkom), za osobu s prebivalištem u Zg bruto primitak, utvrđen putem koeficijenta 1,550099, iznosi 2.247,64 kn što je ujedno i osnovica za obračun poreza i doprinosa. Na navedeni bruto iznos treba obračunati još i doprinos za zdravstveno osiguranje (7,5%) te ukupni trošak iznosi 2.416,22 kn. Budući se i ovaj primitak smatra drugim dohotkom, za što postoji obveza iskazivanja u Obrascu JOPPD, i taj će primitak biti uključen u poseban postupak utvrđivanja poreza od strane Porezne uprave.

Natrag