Od ove godine skraćeni su rokovi podnošenja financijskih izvještaja obveznika vođenja proračunskog računovodstva. Proračunski korisnici obvezni su predati ih do kraja siječnja, a proračuni i izvanproračunski korisnici do sredine veljače 2016. Zbog toga su pripremne radnje za sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja već počele.
Preispituju se, usklađuju i ispravljaju knjigovodstveni podaci, usporedni (prošlogodišnji) podaci pripremaju se prema ovogodišnjim pravilima, za prezentiranje u ovogodišnjim financijskim izvještajima, obavljaju se radnje vezane za godišnji popis imovine i obveza.
Novi propisi o proračunskom računovodstvu u 2015.
Od početka 2015. primjenjuje se novi Pravilnik o proračunskom računovodstvu i Računskom planu (1). Novim Pravilnikom propisana su nova pravila za priznavanje nekih poslovnih događaja, a u Računskom planu promijenjen je sadržaj razreda u kojima se iskazuju imovina, obveze i izvori, te prihodi, primici, rashodi i izdaci, tako da su promijenjeni neki nazivi i sadržaj skupina i podskupina računa, neki su brisani, a dodane su i nove brojčane oznake s pripadajućim nazivima za podskupine računa, odjeljke i osnovne račune.
S obirom na navedene promjene, od 2015. izmijenjen je i sadržaj obrazaca financijskih izvještaja u odnosu na prošlogodišnje, novim Pravilnikom o izvještavanju(2). U izvještajnim razdobljima tijekom 2015., pri izradi izvještaja na obrascu: PR-RAS nisu se popunjavali usporedni podaci (stupac "Ostvareno u izvještajnom razdoblju prethodne godine“), već samo podaci u stupcu „Ostvareno u izvještajnom razdoblju tekuće godine“. Međutim, prilikom sastavljanja financijskih izvještaja za proračunsku - 2015. godinu, financijski izvještaji moraju se popuniti u cijelosti. Kako bi prošlogodišnji podaci bili usporedivi s ovogodišnjima, potrebno ih je prilagoditi „novim“, ovogodišnjim pravilima i prikazati ih na odgovarajućim usporednim pozicijama.
Kontrolni postupci
Kontrolnim postupcima primarno treba utvrditi:
- je li zadovoljeno načelo bilančne povezanosti,
- jesu li svi istovrsni poslovni događaji knjiženi na isti način i na za te namjene propisanim računima (osobito knjiženja poslovnih događaja značajnih vrijednosti) te
- jesu li pribavljeni svi dokumenti za knjiženje.
Zbog poštivanja načela bilančne povezanosti početna stanja na dan 1. siječnja proračunske godine za koju se sastavljaju godišnji financijski izvještaji, moraju biti ista kao zaključna stanja na dan 31. prosinca prethodne proračunske godine. Kako se od 2015. primjenjuje novi Računski plan proračunskog računovodstva, poslovne knjige za 2015. godinu bilo je potrebno otvoriti prema brojčanim oznakama i nazivima računa iz novog Računskog plana.
Postoje li svi dokumenti za knjiženje može se utvrditi usuglašavanjem salda s vjerovnicima i dužnicima. Prema Uputi Ministarstva(3) obavezno je usklađenje potraživanja i obveza s vjerovnicima i dužnicima sa stanjem na dan 31. prosinca proračunske godine. Ovaj postupak obvezni su provesti svi proračuni, proračunski i izvanproračunski korisnici počevši od ove godine, prilikom obavljanja godišnjeg popisa imovine i obveza sa stanjem na dan 31. prosinca 2015.
[1] Pravilnik o proračunskom računovodstvu i Računskom planu (Nar. nov., br. 124/14 i 115/15)
[2] Pravilnik o financijskom izvještavanju u proračunskom računovodstvu (Nar. nov., br. 3/15 i 93/15)
[3] Uputa Ministarstva financija o obavljanju popisa imovine i obveza od 17.8.2015. (Klasa: 400-01/15-01/112, Ur. broj: 513-05-02-15-1; http://www.mfin.hr/adminmax/docs/Uputa%20o%20obavljanju%20popisa%20imovine%20i%20obveza.pdf
DETALJNIJE O TEMI:
FIP br. 12/15, N. Bičanić, str. 124
Natrag