Od 27.1.2015. tečaj švicarskog franka fiksiran je u omjeru 1 CHF=6,39 HRK

Odlukom od 15.1.2015. Švicarska narodna banka ukinula je izvanrednu i privremenu mjeru iz 2011. da ne dopusti jačanje švicarskog franka prema euru, iznad omjera 1,2 CHF : 1 EUR. Time je već danom donošenja odluke Švicarske narodne banke omjer CHF prema EUR pao na 0,86 CHF za 1 EUR, a tečaj kune prema CHF porastao je na približno 9 HRK za 1 CHF tijekom navedenog dana (povećanje veće od 30% u odnosu na prethodni dan). Tečaj se naknadno djelomično stabilizirao na otprilike 7,5 HRK za 1 CHF (povećanje od 18% u odnosu na tečaj od ranijeg dana). 

Odluka Švicarske narodne banke da odustane od obrane tečaja svoje nacionalne valute u odnosu na euro, zatekla je sve sudionike na međunarodnim deviznim tržištima, što je vidljivo i iz neuobičajeno velikih međuvalutnih oscilacija.

Na opisani način, otplatni anuiteti, odnosno obroci hrvatskih građana s kreditima u CHF porasli su u prosjeku za čak 500-700 kn u odnosu na protekli mjesec. Prema okvirnim procjenama, u RH ima oko 60.000 sklopljenih ugovora o kreditu u švicarskim francima i s valutnom klauzulom u CHF. Ukupni iznos kredita vezanih uz CHF krajem rujna prošle godine bio je 23,7 milijardi kuna, a više od 92% tog iznosa odnosi se na kredite stanovništvu, prvenstveno stambene.

Dopuna Zakona o potrošačkom kreditiranju
S obzirom na činjenicu da su predmetnom odlukom Švicarske narodne banke dodatno pogođeni dužnici u CHF u Republici Hrvatskoj koji se ionako nalaze u teškom položaju, žurno su predložene dopune Zakona o potrošačkom kreditiranju. Dopune su izglasane u Saboru 22.1.2015. i stupile su na snagu 27.1.2015. (Nar. nov., br. 9/15).

Utvrđeni tečaj primjenjuje se na sve anuitete odnosno obroke koji dospijevaju nakon 27.1.2015.

Hitnom intervencijom zakonodavca tako je utvrđen tečaj švicarskog franka prema kuni u omjeru 6,39 HRK za 1 CHF. Tečaj se odnosi na ugovore o kreditu u CHF i u kunama s valutnom klauzulom u CHF, za anuitete odnosno obroke u redovitoj otplati.

Navedena mjera odnosno utvrđeni tečaj primjenjuje se u razdoblje od jedne godine od stupanja na snagu dopuna Zakona o potrošačkom kreditiranju. Dakle, do 27.1.2016. godine.
Razlika visine anuiteta odnosno obroka primjenom spomenutog tečaja u odnosu na tečaj slobodno formiran na tržištu stranih sredstava plaćanja na temelju ponude i potražnje trošak je kreditne institucije. Prema procjenama Hrvatske narodne banke trošak ove kratkoročne mjere iznositi će otprilike 400 milijuna kn.

Utjecaj na zapljenu po pristanku dužnika
To znači da i poslodavci koji postupaju po suglasnostima o zapljeni svojih radnika navedenu okolnost također moraju uzeti u obzir. Naime, budući da se prema izričitoj zakonskoj normi ovaj tečaj primjenjuje i na ugovore koji su sklopljeni prije stupanja Zakona na snagu, poslodavci prilikom postupanja po suglasnostima o zapljeni svojih radnika, naplatu dugovanja po tim ugovorima trebaju vršiti prema tečaju 6,39 kuna za 1 CHF. Dakle, uvedena mjera primjenjuje se na sve anuitete odnosno obroke koji dospijevaju nakon 27.1.2015., neovisno od toga kad je suglasnost za zapljenu dana i neovisno od toga što i prema kojem tečaju piše u privatnoj ispravi potvrđenoj po javnom bilježniku, a koja je dostavljena poslodavcu na provedbu.

Iznosi plaće izuzeti od ovrhe
U pogledu iznosa do kojih se plaća radi naplate novčane tražbine po kreditima smije plijeniti u 2015. godini, podsjetit ćemo da izuzeće ovisi prije svega o odnosu neto plaće ovršenika i prosječne neto plaće u RH. Za provedbu ovrhe na plaći u 2015. pod prosječnom neto plaćom u RH podrazumijeva se iznos od 5.510,00 kn (Nar. nov., br. 133/14). Ako je neto plaća radnika jednaka ili veća od 5.510,00 kn, od ovrhe je izuzet iznos od 3.673,33 kn tj. 2/3 prosječne neto plaće u RH. Prema tome, to je iznos koji se isplaćuje radniku na njegov redovni tekući račun, odnosno na zaštićeni račun ako mu je otvoren, dok je ostatak plaće raspoloživ za ovrhu.

Ako je neto plaća radnika manja od 5.510,00 kn od ovrhe je izuzet iznos od 2/3 neto plaće ovršenika. Stoga, ako radnik primjerice ima neto plaću 4.500,00 kn, njemu se mora isplatiti iznos od 3.000,00 kn tj. 2/3 njegove plaće, a najviše 1/3 neto plaće se može isplatiti vjerovniku na račun naznačen u privatnoj ispravi potvrđenoj po javnom bilježniku.

 

Natrag