Kako izuzeti radnika iz kvote o zapošljavanju osoba s invaliditetom?

Svaki poslodavac koji zapošljava najmanje 20 radnika (izuzev novoosnovanog poslodavca u razdoblju od dvije godine od početka rada) obveznik je ispunjenja kvote o zapošljavanju osoba s invaliditetom. Kvota je trenutno određena jedinstveno u visini od 3% u odnosu na ukupan broj zaposlenih kod poslodavca, neovisno o djelatnosti koju poslodavac obavlja. Pritom se vrijednosti do 0,5% zaokružuju na manji broj, a vrijednosti iznad 0,5% uključujući i 0,5% zaokružuju se na veći broj. Tako će svaki poslodavac koji zapošljava od 20 do 49 radnika imati obvezu zaposliti jednu osobu s invaliditetom, poslodavac koji zapošljava od 50 do 83 radnika ima obvezu zaposliti dvije osobe s invaliditetom, itd.

Ispunjenje zamjenske kvote
U određenim slučajevima kvotu je dozvoljeno ispuniti i bez zasnivanja radnog odnosa. Riječ je o tzv. zamjenskoj kvoti u koju se primjerice ubraja rad osobe s invaliditetom na stručnom usavršavanju bez zasnivanja radnog odnosa, rad studenta s invaliditetom na temelju ugovora o djelu s redovitim studentom, rad osobe s invaliditetom čije redovno obrazovanje poslodavac stipendira ili primjerice sklapanje ugovora o poslovnoj suradnji sa zaštitnom radionicom i integrativnom radionicom, odnosno trgovačkim društvom, zadrugom ili udrugom u kojima više od polovine radnika čine osobe s invaliditetom, odnosno s osobom s invaliditetom koja se samozapošljava sukladno zakonskim uvjetima.

Da bi poslodavac radnike s posebnim uvjetima rada izuzeo iz kvote, dužan je zatražiti suglasnost Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.

Tko se (ne) ubraja u ukupan broj zaposlenih?
U ukupan broj zaposlenih ubrajaju se i osnivači/članovi u trgovačkim društvima i ustanovama u RH koji su u radnom odnosu s poslodavcem, te obrtnici i druge osobe koje na području RH obavljaju djelatnost slobodnog zanimanja ili druge dozvoljene djelatnosti i po toj osnovi su obvezno osigurani. U ukupan broj zaposlenih ne ubrajaju se tek radnici koji imaju ugovor o radu na određeno vrijeme, ali za obavljanje sezonskih poslova. Kod agencija za privremeno zapošljavanje u ukupan broj zaposlenih se ne ubrajaju radnici koji su u radnom odnosu s agencijom na temelju ugovora o radu za privremeno obavljanje poslova, odnosno radi ustupanja korisnicima.

Izuzimanje iz kvote
Dakle, svi ostali radnici ulaze u ukupan broj zaposlenih za potrebe izračunavanja kvote, osim ako nisu izuzeti. Do izuzimanja iz ukupnog broja zaposlenih za izračun kvote doći će prije svega izrijekom, na temelju Pravilniku o utvrđivanju kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom (u nastavku: Pravilnik). Tako su iz ukupnog broja zaposlenih po toj osnovi izuzeti radnici zaposleni na:

  • poslovima Oružanih snaga RH,
  • policijskim poslovima,
  • poslovima zaštite i spašavanja,
  • poslovima zaštite osoba i imovine, te
  • poslovima vatrogasaca i pirotehničara na koje se, sukladno Zakonu o zaštiti na radu, primjenjuju posebni propisi o zaštiti na radu.

No, da bi se mogla utvrditi kvota od 3% u odnosu na preostale radnike, poslodavci trebaju dostaviti Zavodu za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (u nastavku: Zavod) točan broj radnika zaposlenih na nabrojenim poslovima.

Naravno, postoje i druga zanimanja na kojima se, zbog posebnih uvjeta rada, ne mogu zaposliti osobe s invaliditetom ili to ne bi bilo prikladno pa bi ih slijedom toga također trebalo izuzeti iz kvote (npr. rad u visokogradnji). No, ta zanimanja nisu izrijekom pobrojana u Pravilniku, te poslodavac nije ovlašten o tome odlučivati svojevoljno, već ako smatra da na određenom radnom mjestu ne može zaposliti osobe s invaliditetom i da isto treba biti izuzeto iz ukupnog broja radnih mjesta na temelju kojih se utvrđuje kvota, dužan je u tu svrhu zatražiti suglasnost Zavoda, ali uz prethodno pribavljeno mišljenje Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnosti na radu (u nastavku: HZZZSR).

Budući da se kvota zaposlenih osoba s invaliditetom prati na mjesečnoj razini i to prema stanju na zadnji dan u mjesecu, potrebno je o svakoj promjeni radnika koji se izuzima iz kvote po gore navedenim osnovama obavijestiti Zavod. Obrazac izjave koju je potrebnu ispuniti, bilo za radnike koji su izuzeti temeljem Pravilnika ili radnike za koje je pribavljeno prethodno mišljenje, moguće je preuzeti na internetskim stranicama Zavoda: www.zosi.hr.

Prije traženja suglasnosti za izuzećem iz kvote, poslodavci prethodno moraju pribaviti mišljenje Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnosti na radu.

Prethodno mišljenje
Pribavljanje mišljenja od HZZZSR-a (www.hzzzsr.hr) prvi je korak za poslodavca ukoliko smatra da kod njega postoje radna mjesta na kojima, zbog posebnosti uvjeta rada, nije moguće zaposliti osobu s invaliditetom. Izdano mišljenje (kojim se preporuča ili ne preporuča izuzimanje iz kvote), poslodavac prilaže zahtjevu za izdavanje suglasnosti koji podnosi Zavodu. Budući da se ovdje radi o stručnom mišljenju, nije moguće podnošenje pravnih lijekova u slučaju kada poslodavac nije njime zadovoljan. Za kraj smatramo korisnim napomenuti da je u HZZZSR-u u tijeku izrada i izdavanje mišljenja o tome koja se radna mjesta, zbog posebnih uvjeta rada, a prema postavljenom zahtjevu poslodavca, mogu ili ne mogu izuzeti od mogućnosti zapošljavanja osoba s invaliditetom.

Natrag