Tijekom 2013. godine u Republici Hrvatskoj je osnovan veliki broj jednostavnih društva s ograničenom odgovornošću (u nastavku: j.d.o.o.). Temeljna karakteristika ovih društva je da su osnovana s najnižim dozvoljenim temeljnim kapitalom u iznosu od 10,00 kn.
Zbog neznatnog iznosa kapitala, imovina ovih društva financira se iz tuđih izvora, te je rizik poslovanja s ovim društvima veći nego kod poslovanja s d.o.o.-ima ili d.d.-ima. Stoga, j.d.o.o. mora četvrtinu iznosa dobiti društva iskazane u godišnjim financijskim izvješćima umanjene za iznos gubitka iz prethodne godine unijeti u zakonske rezerve. S ostatkom dobiti član(ovi) društva slobodno raspolažu.
J.d.o.o. mora 25% dobiti unijeti u zakonske rezerve.
Zakonske rezerve smiju se upotrijebiti:
- za povećanje temeljnog kapitala pretvaranjem rezervi u temeljni kapital društva,
- za pokriće gubitka iskazanog za godinu za koju se podnose godišnja financijska izvješća ako nije pokriven iz dobiti prethodne godine i
- za pokriće gubitka iskazanog za prethodnu godinu ako nije pokriven iz dobiti iskazane u godišnjim financijskim izvješćima za godinu za koju se podnose.
Ako članovi j.d.o.o.-a povećaju temeljni kapital na 20.000,00 kn (ili više), j.d.o.o. se može preoblikovati u d.o.o. te će se na društvo, glede temeljnog kapitala, poslovnih udjela i podjele dobiti, primijenjivati odredbe Zakona o trgovačkim društvima (ZTD-a) važeće za d.o.o. Time prestaje i obveza izdvajanja dijela dobiti u zakonske rezerve.
Članovi j.d.o.o.-a koji je u 2013. ostvario dobit, a koji nemaju namjeru isplatiti udjele u dobiti već iste uložiti u buduće poslovanje mogu ostvariti i poreznu olakšicu.
Reinvestiranje dobiti
Društva koja su za 2013. godinu ostvarila dobit mogu dio dobiti (nakon unosa u zakonske rezerve) reinvestirati odnosno povećati temeljni kapital. Tako neće platiti porez na dobit na dio dobiti za koji povećavaju temeljni kapital. Postupak povećanja temeljnog kapitala mora biti proveden u skladu s odredbama ZTD-a.
Također, treba napomenuti da financijski izvještaji društva koja povećavaju temeljni kapital iz ostvarene dobiti podliježu reviziji. Dakle, društvo će imati (dodatni) trošak revizije, pa nije naodmet izračunati isplativost ovog postupka.
Nadalje, treba imati na umu, da bi ovo povećanje kapitala trebalo biti trajno, jer svako naknadno smanjenje temeljnog kapitala nastalog reinvestiranjem dobiti ima za posljedicu naknadno oporezivanje (povećanje osnovice poreza na dobit, a isplatom članovima društva nastaje obveza za porez na dohodak od kapitala, odnosno poreza po odbitku).
Isplata udjela u dobiti
Ukoliko vlasnici j.d.o.o-a odluče ostvarenu dobit, po unosu obveznog dijela u zakonske rezerve, isplatiti, obvezni su pri isplati platiti porez na dohodak od kapitala po stopi 12% i ev. prirez.