Godišnja prijava poreza na dohodak izaslanih radnika

Poslodavci izaslanih radnika ove godine, po prvi puta, su se susreli s obvezom izvješćivanja Porezne uprave o primicima isplaćenim izaslanim radnicima koja su u RH neoporeziva. Tu prvenstveno govorimo o primicima (plaći) koja isplaćuju podružnice u inozemstvu (u ime hrvatskog poslodavca), te primicima koja isplaćuje hrvatski poslodavac, ali koja sukladno Ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (u nastavku: Ugovor) u RH nisu oporeziva, odnosno pravo oporezivanja je dano državi izaslanja. Također, pretpostavka je da se porez na dohodak plaća u zemlji izaslanja i da je hrvatski poslodavac iskoristio mogućnost obustave plaćanja poreza u tuzemstvu.

Izaslani radnici moraju podnijeti godišnju poreznu prijavu
ako poslodavac u RH nije uplaćivao porez i prirez,
a dohodak se ne izuzima od oporezivanja sukladno
Ugovoru potpisanim sa zemljom izaslanja.

Uvođenjem Obrasca JOPPD uređeno je da hrvatski poslodavac izvještava o primicima izaslanih radnika (oporezivih u zemlji izaslanja, neoporezivih u RH)koristeći šifre iz Priloga 4., i to:
36 - Primici po osnovi nesamostalnog rada na koje je sukladno ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja predujam poreza na dohodak plaćen u inozemstvu, a za koje se sukladno čl. 2. st. 4. Pravilnika ne plaćaju predujmovi poreza na dohodak u tuzemstvu te je porezni obveznik obvezan podnijeti godišnju poreznu prijavu, ili
37 - Primici po osnovi nesamostalnog rada koji bi bili oporezivi porezom na dohodak da ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja nije uređeno drukčije, u slučaju kada RH sukladno ugovoru izuzima te primitke od oporezivanja.

Kad se koristi koja šifra i koja je razlika?
Iako ne izgleda da poslodavac može puno pogriješiti koristeći jednu ili drugu šifru, posljedice za samog izaslanog radnika mogu biti značajne. Temeljna razlika između šifri 36 i 37 sadržana je u povezivanju sa Ugovorom i propisanom metodom izbjegavanja dvostrukog oporezivanja.

Ako je Ugovorom propisana metoda uračunavanja (što znači da i RH i zemlja izaslanja mogu oporezivati plaću izaslanog radnika) poslodavac će u Obrascu JOPPD koristiti šifru 36. A ako je Ugovorom propisana metoda izuzeća što znači da isključivo pravo oporezivanja ima zemlja izaslanja, poslodavac će u Obrascu JOPPD koristiti šifru 37.

Tablica 1. Popis država s kojima RH ima potpisan Ugovor s naznakom obveze podnošenja godišnje porezne prijave u slučaju kada poslodavac nije uplaćivao predujmove poreza u RH

Tablica Durica

Izvor: Tablica djelomično preuzeta iz članka K. Cipek, I. Uljanić: Obračun poreza i izvješćivanje o isplati plaća za izaslane radnike, FIP br. 9/14, str. 123.

Obveza podnošenja godišnje porezne prijave

Zakonski je propisano da obvezu podnošenja godišnje porezne prijave ima rezident RH izaslan na rad u inozemstvo po nalogu tuzemnog poslodavca u inozemna društva za rad u tim društvima, ako u tuzemstvu nije plaćen predujam poreza na dohodak. Iznimno, ako RH sukladno ugovoru izuzima dohodak od oporezivanja, porezni obveznik nije obvezan po toj osnovi podnijeti godišnju poreznu prijavu niti je obvezan iskazati taj dohodak u prijavi.

Prema tome, ako poslodavac prilikom popunjavanja Obrasca JOPPD koristi šifru 36, to znači da je radnik izaslan u zemlju s kojom je Ugovorom propisana metoda uračunavanja poreza plaćenog u inozemstvu, što za posljedicu ima obvezu da izaslani radnik mora podnijeti godišnju poreznu prijavu.

Ako poslodavac koristi šifru 37, zaključuje se da je radnik izaslan u zemlju s kojom se primjenjuje metoda izuzeća, dakle pravo oporezivanja ima samo zemlja izaslanja, te radnik po toj osnovi nema obvezu podnošenja godišnje porezne prijave.

Stoga je poslodavac obvezan ispraviti sve Obrasce JOPPD u kojima je korištena kriva šifra.

DETALJNIJE O TEMI:

FIP br. 9/14, K. Cipek, I. Uljanić, str. 114

 

Natrag