Uspješnost i likvidnost

Uspješnost i likvidnost su najvažniji aspekti poslovanja. Uspješnost pokazuju prihodi, rashodi i rezultat poslovanja, a likvidnost priljevi (naplata, primljeni krediti…), odljevi (plaćanja, dane pozajmice…) i stanje novca na računima i u blagajnama.

Uspješnost i likvidnost su preduvjet za neometano odvijanje poslovanja, pouzdanu, kontinuiranu dobit i dividendu, a posljedice neuspješnosti i nelikvidnosti su poremećaji u poslovanju te, u konačnici, stečaj i likvidacija.

Uspješnost poslovanja vezana je uz uspješnost menadžera. Uspješnim društvima upravljaju uspješni menadžeri, dok će u društvima koja kumuliraju gubitke menadžeri gotovo u pravilu biti ocijenjeni loše. Samo društva koja ostvaruju dobit mogu deklarirati dividendu. Međutim, da bi se mogla isplatiti dividenda u novcu, nije dovoljna samo uspješnost, nužna je i likvidnost. A kako menadžere izravno ili neizravno postavljaju članovi društva (dioničari i ulagači), menadžeri društava koja ostvaruju gubitke i ne isplaćuju dividende obično će zamijeniti novi menadžeri - za koje se očekuje da će moći osigurati dobit i dividendu.

Stoga menadžeri trebaju dobro poznavati ove pojmove, njihove sličnosti i razlike, kao i pretpostavke na kojima se zasnivaju financijski izvještaji koji o njima izvješćuju. Uspješnost pokazuje račun dobiti i gubitka, a likvidnost izvještaj o novčanim tijekovima.

Na prikaz uspješnosti utječu odabrane računovodstvene politike i procjene menadžmenta društva, koje trebaju biti u skladu s računovodstvenim standardima. Ove politike i procjene omogućuju različito vrednovanje prihoda i rashoda, pa slijedom toga i rezultata poslovanja. O utjecaju računovodstvenih politika na financijske izvještaje pisat ćemo u jednom od narednih brojeva Infa. Sada ćemo samo naglasiti da je za razumijevanje računa dobiti i gubitka potrebno poznavati primijenjene računovodstvene politike i procjene. Također, uspješnost se zasniva na načelu nastanka poslovnog događaja, pa se kao prihodi iskazuju i nenaplaćeni prihodi, a kao rashodi i neplaćeni rashodi. Neki od prikazanih prihoda možda neće biti naplaćeni, pa će ti prihodi biti trošak u budućen razdoblju.

Za razliku od uspješnog računa, izvještaj o novčanim tijekovima nije podložan utjecaju računovodstvenih politika i procjena, jer se iskazuju samo naplaćene i plaćene svote. Ovaj izvještaj se ne zasniva na načelu nastanka, već se zasniva na načelu novčanog tijeka (priljevi i odljevi).

Plaćanja i naplate, odnosno primici i izdaci najčešće se događaju u različitom vremenu od vremena nastanka (prihodi i rashodi), pa je to glavni razlog radi kojega se ova dva financijska izvještaja razlikuju. Sličnosti i razlike računa dobiti i gubitka s jedne i izvještaja o novčanim tijekovima s druge strane prikazujemo kako slijedi:

Slika 1 Stahan 7

Potanje o ovim i ostakim financijskim izvještajima, a osobito o za menadžere izuzetno važnom planiranju uspješnosti i novčanih tijekova, pisat ćemo u narednim brojevima TEB-ovog poslovnog infa.

Natrag