Piše: Domagoj Zaloker
U poslovanju društva često, radi objektivnih ili subjektivnih, znanih ili neznanih razloga, dolazi do nedostatka novčanih sredstava, te je za nastavak normalnog poslovanja potrebna određena „financijska injekcija“. Dodatna novčana sredstva potrebna za normalno funkcioniranje društva mogu se, naravno, potražiti kod poslovne banke ili nekog drugog poslovnog partnera. Takva zaduživanja sa sobom donose i negativne utjecaje na financijski rezultat i novčani tijek društva u obliku kamatnih stopa, koji se mogu neutralizirati jedino povećanjem prodaje ili rezanjem ostalih rashoda. To, kao što znamo, nije uvijek moguće. Radi navedenog, društva se često, ako je to moguće, okreću uplatama dodatnih novčanih sredstava od strane članova društva u kapital društva, odnosno provodi se dokapitalizacija društva. Dokapitalizacija se može provesti uplatama članova u upisani (temeljni) ili neupisani kapital društva.
Ulaganje dodatnih novčanih sredstava u temeljni kapital društva, iako ne podliježe oporezivanju porezomna dobit, sa sobom često nosi i poprilične dodatne troškove.
Kao što i sama riječ kaže, ulaganje novčanih sredstava u upisani (temeljni) kapital zahtijeva i upis takvog ulaganja u sudski registar što sa sobom u pravilu nosi i poprilične dodatne troškove (odvjetnički troškovi, troškovi javnog bilježnika, sudske takse i sl.). Također, treba napomenuti da se ulaganje novčanih sredstava u temeljni kapital ne smatra se oporezivim prihodom i ne podliježe oporezivanju porezom na dobit. Bez obzira na navedeno, a prvenstveno kako bi se izbjegli dodatni troškovi prilikom upisa povećanja temeljnog kapitala u sudski registar, društva često provode ulaganja u neupisani kapital, prvenstveno radi izbjegavanja spomenutih dodatnih troškova.
Ulaganje dodatnih novčanih sredstava u neupisani kapital društva ne podliježe oporezivanju porezom na dobit kada se provede na način propisan Pravilnikom o porezu na dobit.
Iako kod ulaganja u neupisani kapital društva ne dolazi do prethodno spomenutih dodatnih troškova, potrebno je voditi računa o tome da se takva ulaganja smatraju oporezivim prihodom i podliježu oporezivanju porezom na dobit, osim ako budu provedena na način kako je to propisano Pravilnikom o porezu na dobit. Naime, prema odredbama čl. 10. Pravilnika o porezu na dobit, ulaganje u neupisani kapital neće se smatrati oporezivim prihodom te podlijegati plaćanju poreza na dobit, kroz uvećanje osnovice u godišnjoj prijavi poreza na dobit, ako se o takvom ulaganju sastavi pisana isprava koja dokazuje da temeljem ulaganja ne postoji sadašnja niti buduća obveza društva prema ulagaču, te da društvo uloženu imovinu posjeduje i s njom neograničeno raspolaže. Primjer odluke o ulaganju u neupisani kapital društva prikazali smo u FIP-u br. 4/12 na str. 42.
Natrag