Piše: Domagoj Zaloker
Do stupanja na snagu novog Zakona i Pravilnika o PDV-u, odnosno do 30. lipnja 2013., poduzetnici ulaskom u sustav PDV-a nisu ostvarivali pravo na povrat PDV-a plaćenog prilikom nabave dugotrajne imovine prije ulaska u sustav PDV-a, radi činjenice da se navedeno nije smatralo promjenom uvjeta mjerodavnih za oporezivanje, odnosno uvjetom pod kojim se obavlja ispravak odnosno povrat zaračunanog PDV-a.
Navedeno se u praksi manifestiralo na način da poduzetnik prilikom nabave nije ostvarivao pravo na pretporez, ali niti pravo na povrat dijela plaćenog PDV-a ulaskom u sustav PDV-a, iako je predmetnu imovinu od trenutka ulaska u sustav PDV-a koristio za obavljanje svoje oporezive djelatnosti. Također, prilikom prodaje tako nabavljene imovine poduzetnik je bio dužan zaračunati i platiti PDV.
S druge strane, u slučaju izlaska iz sustava PDV-a poduzetnik je bio dužan, prema propisanim uvjetima, vratiti državi dio PDV-a odbijenog prilikom nabave dugotrajne imovine za vrijeme „boravka“ u sustavu PDV-a.
Ulaskom u sustav PDV-a, prema propisanim uvjetima, poduzetnici ostvaruju pravo na povrat PDV-a za dugotrajnu imovinu nabavljenu prije ulaska u sustav PDV-a.
Navedena postupanja nikako nisu bila u duhu europske PDV Direktive (2006/112/EZ), prema čijem čl. 192. države članice mogu poduzeti sve potrebne mjere da porezni obveznik ne uživa neopravdane povlastice niti trpi neopravdane štete ulaskom odnosno izlaskom iz sustava PDV-a. Nameće se zaključak da su u predmetnom slučaju poduzetnici, ipak, trpjeli neopravdanu štetu.
Stupanjem na snagu novog Zakona i Pravilnika o PDV-u, koji je u primjeni od 1. srpnja 2013., navedeno je ispravljeno u korist poduzetnika.
Naime, od 1. srpnja 2013., prema odredbama novog Zakona i Pravilnika o PDV-u, ulazak u sustav PDV-a se također smatra promjenom uvjeta mjerodavnog za oporezivanje nakon čijeg nastanka se, prema propisanim uvjetima, ispravlja (vraća) i PDV koji je poduzetniku bio zaračunan prilikom nabava dugotrajne imovine u razdoblju „boravka“ izvan sustava PDV-a.
Razdoblje u kojem porezni obveznik može obaviti ispravak pretporeza je deset (10) godina za nekretnine i pet (5) godina za ostalu dugotrajnu imovinu u odnosu na kalendarsku godinu u kojoj je dugotrajna imovina nabavljena. Godišnji iznos ispravka pretporeza iznosi 1/5 odnosno 1/10 (za nekretnine) iznosa PDV-a koji je bio zaračunan prilikom nabave.
Na primjer, ako poduzetnik izvan sustava PDV-a u 2013. nabavi nekretninu za koju je, između ostalog, platio i 1.000.000,00 kn zaračunanog PDV-a, a 1. siječnja 2014. uđe u sustav PDV-a, tada ima pravo na povrat od 100.000,00 kn godišnje u slijedećih devet (9) godina, uz ispunjenje svih propisanih uvjeta.
Zaključujemo da je, iako su novi Zakon i Pravilnik o PDV-u poreznim obveznicima donijeli mnogo muka, navedena promjena u sustavu oporezivanja PDV-om zaista u korist svih poduzetnika.
Natrag