Neoporezivi primici osoba na stručnom osposobljavanju

Poznato je već da osobe koje se kod poslodavaca nalaze na stručnom osposobljavanju za rad preko Hrvatskog zavoda za zapošljavanje imaju pravo na novčanu pomoć od Zavoda u iznosu od 1.600,00 kn mjesečno i da je ta naknada neoporeziva. Međutim, pitanje koje se sve češće postavlja je mogu li tim osobama i poslodavci isplatiti neke neoporezive primitke, primjerice za prijevoz na posao i s posla?

Naime, iako u praksi poslodavci često kažu da su „zaposlili“ osobe koje se stručno osposobljavaju, budući iste rade temeljem ugovora o stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa, a ne temeljem ugovora o radu, takve osobe ne mogu se smatrati zaposlenicima odnosno radnicima poslodavca, te se na iste ne mogu izravno primijeniti odredbe čl. 13. Pravilnika o porezu na dohodak kojima su propisani primici koji se neoporezivo mogu isplaćivati radnicima, pored ostalih i naknade za prijevoz na posao.

Međutim, čl. 45. st. 3. istog Pravilnika propisano je da se oporezivim primicima ne smatraju naknade iz čl. 13. st. 2. toč. 1., 2., 3., 4., 5., 13., 14., 15., 16., 17., 18. i 19. tog Pravilnika koje se isplaćuju osobama koje se nakon završenog školovanja nalaze na obveznom praktičnom radu ili na dobrovoljnoj praksi. Navedena odredba smatramo da obuhvaća i osobe na stručnom osposobljavanju, što potvrđuju i najavljene izmjene Pravilnika o porezu na dohodak prema kojima je, pored ostalog, predviđena i nadopuna čl. 45. st. 3. na način da se u istom izričito navode i osobe na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa.

Slijedom navedenog, poslodavci mogu i osobama koje se nalaze na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa neoporezivo isplaćivati naknade troškova za prijevoz na posao i s posla do propisanih iznosa kao i za radnike. Nadalje, neoporezivo im se mogu nadoknaditi troškovi službenih putovanja (naknade prijevoznih troškova i troškova noćenja na službenom putovanju, naknade za korištenje privatnog automobila u službene svrhe) i isplatiti dnevnice, do Pravilnikom propisanih iznosa. Isto se odnosi i na terenski i pomorski dodatak, te na naknadu za odvojeni život od obitelji.

Pored navedenih primitaka, spomenutim izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dohodak, neoporezivo bi se tim osobama mogle isplatiti i dnevnice iz novog st. 12. čl. 13. tog Pravilnika, odnosno dnevnice za službena putovanja per diem (po danu) u ukupnom iznosu, koje se radnicima isplaćuju iz proračuna Europske unije radi obavljanja poslova njihovih radnim mjesta, a u svezi s djelatnosti poslodavca.

Svi ostali nenavedeni primici koje bi osobama na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa poslodavci isplatili, smatrali bi se drugim dohotkom i podlijegali obvezi poreza na dohodak (25%) i prirezu ako je propisan, te obvezi doprinosa za mirovinska osiguranja (15% + 5%) i doprinosa za zdravstveno osiguranje (13%).

Neoporezivi primici koje od poslodavaca ostvaruju osobe na stručnom osposobljavanju mogu se isplatiti i u gotovini ili na tekuće račune, dok je za eventualne ostale isplate, koje se smatraju drugim dohotkom, propisana obveza isplate na žiro račun.

 

Natrag