Piše: Irena Đurica
Prijedlogom izmjena i dopuna Pravilnika o porezu na dohodak konačno se rješava vječita nedoumica da li se tijekom godine mora obračunavati i plaćati predujam poreza (i prireza) na dohodak izaslanih radnika.
Konkretno, prijedlogom Pravilnika propisuje se da ako porezni obveznik rezident sukladno ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (u nastavku: Ugovor, koji je u primjeni, po osnovi primitka ostvarenog iz ili u inozemstvu u tijeku poreznog razdoblja predujam poreza na dohodak plaća u inozemstvu iz tog primitka, nije obvezan plaćati predujam poreza na dohodak u tuzemstvu, ali je obvezan u tom slučaju podnijeti godišnju poreznu prijavu osim ako RH sukladno ugovoru nema pravo oporezivanja tog primitka.
Kako je sada?
Prema sadašnjim odredbama poslodavac, isplatitelj primitka ili sam porezni obveznik obvezan je obračunati, obustaviti i uplatiti predujam poreza prilikom svake isplate prema propisima koji važe na dan isplate. A ako se dohodak ostvari izravno iz inozemstva predujam poreza mora se obračunati i uplatiti u roku osam dana od dana primitka dohotka.
Nikakvo izuzeće od plaćanja poreza pri samoj isplati nije propisano.
U isto vrijeme RH je potpisala i na snazi je 50-tak Ugovora temeljem kojih pravo oporezivanja dohotka, pod određenim uvjetima, može imati isključivo zemlja izaslanstva, a ne RH. Naravno, s obzirom da je pravo oporezivanja Ugovorom dano toj drugoj zemlji (zemlji izaslanstva), navedenu obvezu izaslani radnici moraju izvršiti što znači da na isti dohodak na koji je matično društvo (isplatitelj) platilo porez u RH obavezno se mora plaćati porez i u zemlji izaslanstva.
Da bi povratio dio dvostruko plaćenog poreza poslodavac može jedino na neki način primorati radnika da podnese godišnju poreznu prijavu kako bi u istoj radnik prijavio porez plaćen u RH i u inozemstvu.
Međutim, takvo podnošenje porezne prijave je dobrovoljno i radnik je dužan u istoj prikazati sav dohodak ostvaren u RH i u inozemstvu (uključujući npr. prihod od najma, dividende, autorske honorare, drugi dohodak, itd). Radniku to, naravno, može predstavljati problem jer neki drugi dohodak može temeljem prijave biti oporezivan višom stopom poreza.
Što bi se promijenilo?
Uvođenjem novih odredbi poslodavac, društvo iz RH, može obustaviti obračun i uplatu predujma poreza i prireza u RH. Uvjeti su da:
- se radi o rezidentu RH,
- postoji Ugovor i da je na snazi,
- se u zemlji izaslanstva plaća porez na navedeni dohodak, i
- poslodavac podnese pismeni zahtjev Poreznoj upravi.
Tada poslodavac u RH više ne obračunava i ne uplaćuje porez i prirez već se porez plaća isključivo u zemlji izaslanstva. Nema dvostrukog oporezivanja.
U toj situaciji obvezno je podnošenje godišnje porezne prijave. Međutim, s obzirom da je propisana obveza i ne radi se o dobrovoljnom podnošenju radnik je obvezan navesti samo dohodak od nesamostalnog rada. Ostale primitke radnik može uključiti ako želi, ali nije obavezan.
Kako ostvariti pravo ne plaćanja?
Isplatitelj ili sam porezni obveznik, na vlastiti zahtjev, mora pisanim putem izvijestiti Poreznu upravu o obustavi plaćanja predujma poreza. U Zahtjevu je potrebno osobito naznačiti:
- opće podatke o isplatitelju/poreznom obvezniku (OIB, adresa sjedišta, prebivališta),
- državu u ili iz koje se primitak ostvaruje,
- izvor primitka,
- razdoblje izaslanstva ako se radi o dohotku od nesamostalnog rada (plaći),
A što ako nema Ugovora ili isti još nije u primjeni?
U toj situaciji poslodavac mora primjenjivati tuzemni propis, dakle obračunati i uplatiti porez. A da li će se porez morati plaćati u zemlji izaslanstva ovisi o propisima te zemlje.
Ako se porez mora plaćati i u zemlji izaslanstva radnik ima mogućnost dio poreza povratiti podnošenjem godišnje porezne prijave i uračunavanjem poreza plaćenog u inozemstvu.
Plaćati ili ne? Što se više isplati?
Mišljenja smo da se navedeni institut definitivno treba iskoristiti prvenstveno jer utječe na tijek novca poslodavca, a osim toga konačno se izbjegava dvostruko oporezivanje istog dohotka. Sa stajališta radnika mišljenja smo da je puno isplativije obvezno podnošenje godišnje porezne prijave samo za navedeni dohodak nego dobrovoljno s teretom podnošenja sveukupnog dohotka.
Natrag