Piše: Jasminka Rakijašić
Ustavni sud RH je donio Odluku kojom se ukida čl. 16. st. 3. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak iz 2012. godine.
Nakon što su više godina oporezivanju podlijegale samo isplate dobiti ostvarene u razdoblju od 2001. – 2004. godine, Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak koji je stupio na snagu 1. ožujka 2012. (u nastavku: ZID ZPD/12), propisano je oporezivanje dividendi i udjela u dobiti u trenutku isplate bez obzira u kojem razdoblju su ostvarene. Iznimka su samo isplate koje se odnose na dobit ostvarenu do kraja 2000., a izuzeće od oporezivanja propisano je i za dividende i udjele koji se koriste za povećanje temeljnog kapitala, te onih ostvarenih u okviru ESOP programa odnosno po osnovi radničkog dioničarstva.
Međutim, 3. travnja 2013. Ustavni sud RH donosi Rješenje prema kojem se privremeno obustavlja izvršenje svih pojedinačnih akata i radnji Porezne uprave Ministarstva financija i drugih adresata vezanih uz naplatu poreza na dohodak svim obveznicima poreza na dohodak koji su taj dohodak ostvarili na temelju dividendi i udjela u dobiti ostvarenih do stupanja na snagu ZID ZPD/12. Naime, podneseni su prijedlozi za ocjenu sukladnosti s Ustavom odredbi tog Zakona koje propisuju oporezivanje isplata dobiti ostvarene i iz onih razdoblja prije njegovog stupanja na snagu, te je radi sprječavanja mogućih posljedica koje bi u praksi mogle nastati zbog primjene spornih odredbi, do donošenja konačne odluke, Ustavni sud donio navedeno rješenje. Na osnovu navedenog rješenja Ustavnog suda, Ministarstvo financija – Porezna uprava objavilo je pismo (Kl. 011 -01/12 -01/521, Ur. br. 513 -07 -21 – 1/13, od 16. travnja 2013.) prema kojemu se, sukladno tom rješenju, predujam poreza na dohodak ne plaća po osnovi dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu koji se isplaćuju iz dobiti ostvarene do 1. ožujka 2013., a sve do donošenja konačne odluke USRH o suglasnosti s Ustavom odredbi ZID ZPD/12.
Ustavni sud RH je 18. rujna ove godine donio Odluku kojom prestaje važiti navedeno rješenje te ujedno ukinuo čl. 16. st. 3. ZID ZPD/12 kojim je bilo propisano sljedeće:
„Članak 7. ovoga Zakona primjenjuje se na sve primitke od dividendi i udjela u dobiti, koji se isplaćuju od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, osim na dividende i udjele u dobiti na temelju udjela u kapitalu koji su ostvareni do 31. prosinca 2000. bez obzira kada se isplaćuju."
Temeljem navedene odredbe sve dividende i udjeli, bez obzira isplaćuju li se iz dobiti ostvarene 2001., 2005. ili iz bilo kojeg drugog razdoblja, osim do 31.12.2000., podliježu oporezivanju. Na taj su način stavljene u neravnopravni položaj osobe koje su npr. 2007. isplatile dividendu temeljem udjela u dobiti ostvarene 2006. budući su te isplate tada bile neoporezive, u odnosu na osobe koje su, temeljem iste te dobiti, dividende isplatile u lipnju 2012. kada je postojala obveza plaćanja poreza. Upravo zbog, kako se navodi u Odluci suda, „narušavanja jednakosti pravnog položaja unutar iste skupine poreznih obveznika, a da za takvo uređenje nema ustavnopravno prihvatljivog, objektivnog i razumnog opravdanja“, ukinut je st. 3. čl. 16. ZID ZPD/12.
Na što ukazuje Odluka suda? Prije svega na obveznu primjenu jednog od ustavnih načela, a to je načelo jednakosti i pravednosti, što je posebno istaknuto za porezni sustav. I ne samo to jer se na ovaj način „povratno oporezuju porezni obveznici za vrijeme kad su bili zakonski oslobođeni plaćanja poreza na dividende i udjele na temelju udjela u kapitalu (razdoblje od 1. siječnja 2005. do 1. ožujka 2012., tj. stupanja na snagu ZID ZPD/12) što je nesuglasno s vladavinom prava te s načelima pravne sigurnosti i pravne izvjesnosti objektivnog pravnog poretka.“
S tim u vezi, Ustavni sud naglašava i da je „pravo svakog pravnog subjekta da u trenutku donošenja poslovnih odluka zna kojim će se poreznim zahvatima javna vlast umiješati u njegov ostvareni dohodak, odnosno koja je i kakva mu je zakonom utvrđena porezna obveza“.
Za očekivati je da će predstojeće izmjene Zakona o porezu na dohodak na odgovarajući način biti usklađene s navedenom Odlukom USRH, o čemu ćete biti pravovremeno obaviješteni.
Natrag