Imenovanje članova uprave kod društva kapitala

Piše: Vedran Jelinović

Vođenje poslova i zastupanje društva dvije su temeljne dužnosti i obveze članova uprave. Prije nego što u sljedećim tekstovima obradimo neke aspekte ovih dužnosti, osvrnut ćemo se na imenovanje članova uprave kao uvjeta bez kojeg nema ni vođenja poslova ni zastupanja društva.

Ovlaštenik imenovanja, mandat i broj članova?

U dioničkom društvu članove i predsjednika uprave imenuje isključivo nadzorni odbor, najviše na vrijeme od 5 godina. To znači da se statutom može odrediti i kraće trajanje mandata, ali ne i duže. Članove uprave se po isteku mandata može ponovno imenovati, ali ponovno imenovanje nije moguće ranije od godinu dana prije isteka njihova mandata. Kod dioničkog društva s monističkim ustrojem upravni odbor mora imati najmanje 3 člana. Maksimalno trajanje mandata članova upravnog odbora je 6 godina, također s mogućnošću ponovnog imenovanja. Na njihovo imenovanje na odgovarajući se način primjenjuju odredbe o izboru članova nadzornog odbora što znači da ih bira glavna skupština. Međutim, statutom se može predvidjeti da samo određeni dioničari ili svakodobni imatelji određenih dionica imenuju određeni broj članova nadzornog odbora, ali najviše do 1/3 članova odbora.

Kod društva s ograničenom odgovornošću nešto je drugačija situacija. Prije svega, nije propisano maksimalno trajanje mandata člana uprave što znači da se članovi uprave mogu imenovati i na neodređeno vrijeme. Kod ovlaštenika na imenovanje članova uprave zakon omogućava veću slobodu nego kod d.d. pa su moguće razne varijacije koje je moguće unijeti u društveni ugovor. Tako se društvenim ugovorom može predvidjeti da upravu imenuje netko drugi u društvu, a ne članovi društva ili ne svi članovi (npr. nadzorni odbor ili čak javnopravno tijelo). Član uprave može biti imenovan i već samim društvenim ugovorom pa i za vrijeme dok je član u društvu.

Mandat članu uprave počinje s danom određenim u  odluci o imenovanju, a ne od dana upisa u registar. Upis u registar samo je deklaratorne prirode.

Međutim, to se onda odnosi samo na one članove društva koji su bili članovi uprave u vrijeme kada se odredba o tome unosila u ugovor što znači da ukoliko taj član uprave prenese svoje udjele na novog člana društva, taj novi član neće preuzeti i mjesto u upravi. Tu ostaje otvoreno pitanje daljnjeg članstva u upravi bivšeg člana društva koji je prenio svoj udio. Radi otklanjanja sumnje oko dvojakog tumačenja ove situacije preporuka je urediti to pitanje društvenim ugovorom ili ugovorom sa tim članom uprave. Konačno, ako društvenim ugovorom nije ništa predviđeno, upravu društva d.o.o. imenuje skupština običnom većinom tj. većinom danih glasova.

Učinak imenovanja i upis promjene u registar?

Dan početka mandata određuje se u odluci o imenovanju, a ako taj dan nije određen, onda mandat članu uprave počinje već s danom donošenja odluke o imenovanju. Ovo pravilo vrijedi i za d.d. i za d.o.o.
Svaka promjena u sastavu uprave, kao između ostalog i promjena u ovlastima za zastupanje, mora se bez odgađanja prijaviti registarskom sudu radi upisa te promjene u sudski registar. Upis u registar je deklaratornog karaktera što znači da imenovani član uprave može poduzimati radnje otkad mu počne mandat bez obzira na upis u sudskom registru. Ako se u razdoblju od dana imenovanja i upisa u registar pojavi potreba za poduzimanjem kakve radnje od tog člana uprave prema trećim osobama, on prema njima svoju ovlast na zastupanje može dokazati primjerice s odlukom o imenovanju i/ili podnesenom prijavom za upis kojoj je priložena ta odluka.

Imenovani član uprave mora prihvatiti imenovanje.

Uz prijavu u sudski registar obavezno se prilaže odluka o imenovanju člana uprave (u izvorniku ili u javno ovjerenoj preslici). Ovisno o tome je li riječ o d.d. ili d.o.o., u prijavi za upis novi članovi uprave moraju dati i određene izjave te podatak o datumu imenovanja, a uz prijavu se moraju priložiti i javno ovjereni potpisi novih članova uprave. Upravo iz ove potonje obveze jasno je vidljivo kako imenovani član uprave mora prihvatiti imenovanje da bi ono uopće proizvodilo pravne učinke. Kod d.o.o. i d.d. s dualističkim ustrojem prijavu za upis promjene podnose svi članovi uprave društva i predsjednik nadzornog odbora, a kod d.d. s monističkim ustrojem prijavu za upis promjene izvršnih direktora koji čine upravni odbor podnose svi izvršni direktori i predsjednik upravnog odbora društva.

Natrag