Piše: Irena Đurica
Očekuje se da Republika Hrvatska ostvari punopravno članstvo u Europskoj uniji 1. srpnja 2013. Pravni poredak EU je nezavisan, autonoman i samostalan sustav koji obvezuje države članice, njihove institucije i građane.
Iako autonomno, pravo EU nije nadređeno nacionalnim pravnim sustavima država članica nego su ti sustavi međusobno povezani i isprepleteni te se u slučajevima gdje je to potrebno i dopunjavaju.
Ako dođe do sukoba nadležnosti između pravnog sustava EU i nacionalnog, sukob nadležnosti razrješava se načelima koja je presudama u pojedinim predmetima utvrdio Europski sud pravde.
Kroz svoju praksu, brojne presude i odluke donijete u nizu sudskih predmeta Europski sud pravde utvrdio je opća načela prava kao i brojna načela i postupke koja nacionalna zakonodavstva moraju primjenjivati.
Pa tako Europski sud pravde kroz svoju praksu:
-
priznaje izravni učinak direktive u postupcima pred nacionalnim sudovima;
-
u slučajevima u kojima odredbe iz pravnih izvora prava EU daju izravna prava građanima EU, ali pri tome dolaze u sukob s propisima iz nacionalnog zakonodavstva, prednost daje pravu EU;
-
smatra da su nacionalni sudovi obvezni primjenjivati i tumačiti nacionalno pravo u skladu s propisima EU;
-
zaključuje da ako su odredbe direktiva (u smislu sadržaja) bezuvjetne i dovoljno precizne i ako nedostaje implementacija istih u domaćem zakonodavstvu u odgovarajućem roku moguće je pozvati se na odredbe direktiva protiv bilo kojeg domaćeg propisa koji je u suprotnosti s istima;
-
donosi i presudu prema kojoj se domaća tijela vlasti ne mogu pozivati na odredbe direktive koje im idu u prilog, a čija obvezna implementacija u domaće zakonodavstvo još nije bila učinjena;
-
utvrđuje i načelo prema kojem država članica kojoj je upućena određena direktiva ima obvezu istu prenijeti u svoje nacionalno zakonodavstvo, odnosno smatra propustom države članice ako to ne učini u zadanom vremenskom okviru. Prema navedenom načelu država članica je dužna nadoknaditi štetu koja je nastala zbog njezinog propusta da prenese direktivu u cijelosti ili djelomično u svoj nacionalni pravni poredak.
Primjena prava kroz presude i odluke Europskog suda pravde obvezujuća su za tijela zemalja članica.
Izvore prava EU dijelimo na primarne, sekundarne, međunarodne ugovore, opća načela te sporazume između država članica. Sekundarni izvor prava uključuju uredbe, direktive, odluke, preporuke i mišljenja.
Uredbe su u potpunosti obvezujući pravni akti koje su sve zemlje članice dužne primjenjivati iako isti ne moraju biti preneseni u nacionalno zakonodavstvo.
Direktive su pravni akti koji se u predviđenom roku moraju uvesti u nacionalni pravni sustav, ali na način da se postigne cilj propisan direktivom. Odabir mjera, sredstava, metoda kojima će država članica postići zadani cilj nisu propisane.
Odluke su u cijelosti obvezujući i izravno primjenjivi pravni akti, a preporuke i mišljenja su pravni akti koji nemaju obvezujuću snagu već kroz njih institucije daju ocjene o određenim okolnostima, pozivaju adresate na određena ponašanja i slično.
I područje PDV-a regulirano je Direktivom kao pravnim aktom čije ciljeve su države članice obvezne inkorporirati u svoj pravni sustav. U ovom trenutku područje PDV-a reguliraju sljedeći propisi:
-
Direktiva 2006/112/EC kao osnovni propis, te
-
Direktiva 2008/9/EC koja regulira povrat PDV-a EU poduzetnicima,
-
Direktiva 86/560/EEC koja regulira povrat PDV-a poduzetnicima koji nemaju sjedište na području jedne od zemalja članica EU,
-
Direktiva 2009/132/EC koja regulira uvoz oslobođen PDV-a,
-
Direktiva 2006/79/EC koja regulira oslobođenja privatnih pošiljaka male vrijednosti,
-
Direktiva 2007/74/EC koja regulira oslobođenja u putničkom prometu- Uredba Vijeća (EU) 282/2011 za provedbu PDV-a kao provedbeni propis koji je u cijelosti obvezujući za države članice i izravno primjenjiv.
Bitno je zaključiti da Europski sud pravde kroz svoju praksu ukazuje da većina odredaba sadržanih u Direktivi ispunjava kriterije neposredne primjene što znači da će hrvatske institucije morati tumačiti odredbe domaćih propisa o PDV-u u skladu sa zahtjevima Direktive, odnosno zajedničkog sustava PDV-a.
Natrag