Poduzetnici mogu predujmiti dobit, ali uz ograničenja.
Društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) mogu isplatiti predujam dobiti za 2012. svojim vlasnicima već tijekom 2012. godine. No, za dionička društva Zakon o trgovačkim društvima propisuje određena ograničenja. Dioničko društvo (d.d.) može isplatiti predujam dividende za 2012. godinu tek poslije 1.1.2013., i to: ê ako privremeni račun dobiti i gubitka za 2012. godinu pokazuje dobit i ê ako je društvo ostvarilo dobit u 2011. godini. U zadovoljenje ovih uvjeta dioničko društvo može isplatiti predujam dividende najviše u visini ½ dobiti umanjene za iznose koje mora unijeti u zakonske i/ili druge rezerve društva, a najviše do iznosa 50% dobiti ostvarene u 2011. godini.
U kojem iznosu društvo može predujmiti dobit?
Društvo mora pri isplatiti dobiti postupati s pažnjom dobrog gospodarstvenika i u dobroj vjeri. Da bi moglo isplatiti predujam dobiti, mora sastaviti privremeni račun dobiti i gubitka, te ukoliko on pokazuje pozitivan rezultat (dobit) d.o.o. može isplatiti predujam dobiti do iznosa iskazanog u tom računu dobiti i gubitka.
Treba li platiti porez?
Isplata predujma dividende odnosno udjela u dobiti, od 1. ožujka ove godine, oporezuje se porezom na dohodak od kapitala, odnosno porezom po odbitku.
To znači da društvo pri isplati predujma dividende/udjela u dobiti:
- fizičkoj osobi rezidentu mora obračunati i uplatiti predujam poreza na dohodak od kapitala po stopi od 12% uvećano za prirez.
- fizičkoj osobi nerezidentuporez na dohodak od kapitala po stopi od 12% ili po stopi iz ugovora ako RH sa zemljom u kojoj je primatelj rezident ima potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja,
- pravnoj osobi nerezidentu obračunava i uplaćuje porez na dobit po odbitku po stopi od 12%. Ukoliko RH ima sa zemljom u kojoj je primatelj rezident u primjeni međunarodni ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja porezna stopa može se smanjiti ili izuzeti pod uvjetom da primatelj dostavi društvu isplatitelju ovjereni Zahtjev za umanjenje porezne obvezena dividende.
Oprez: Predujmljena dobit nema pokrića?
Ako je vlasniku isplaćen predujam dobiti, a po isteku godine utvrđena je dobit u manjem iznosu, više predujmljena dobit ne može se pretvoriti u neki drugi oblik potraživanja (npr. pozajmicu vlasniku, predujam dobiti za 2013. i sl.). Naime, nastala razlika smatra se dohotkom od kapitala po osnovi izuzimanja vlasnika-fizičke osobe te podliježe oporezivanju po stopi 40% uvećano za prirez.
Natrag