Piše: Nikolina Bičanić
Obavljanje popisa imovine i obveza krajem godine - sa stanjem na dan bilance, obaveza je koju propisuje Pravilnik o proračunskom računovodstvu i Računskom planu (u nastavku: Pravilnik), za sve proračune i proračunske korisnike. Svrha popisa je utvrđivanje stvarnog stanja imovine i obveza i svođenje knjigovodstvenog stanja na stvarno stanje utvrđeno popisom.
Popisom se mora obuhvatiti sva imovina i obveze, a ne samo primjerice oprema (dugotrajna proizvedena nefinancijska imovina). Na popisnim listama treba se nalaziti sva imovina i sveukupne obveze i to njihova popisna stanja, knjigovodstvena stanja i razlike.
Rokovi i datumi
- Pravilnik ne propisuje rok obavljanja godišnjeg popisa, ali popis treba završiti prije sastavljanja financijskih izvještaja za proračunsku godinu, tako da rezultati popisa budu sadržani u tim izvještajima. Financijske izvještaje za 2012. treba sastaviti i prezentirati tijekom veljače 2013. godine.
- Popis se obavlja sa stanjem na dan 31. prosinca. Imovinu materijalnog oblika (građevinske objekte, opremu, novac itd.) treba popisati prije ili najkasnije 31. prosinca, sa stanjem na dan 31. prosinca i nakon toga na popisnim listama pridodati knjigovodstvene vrijednosti te utvrditi popisne razlike. Ostalu imovinu (nematerijalnu imovinu, potraživanja itd.) kao i obveze treba popisati prema knjigovodstvenom stanju na dan 31. prosinca 2012. početkom sljedeće proračunske godine, nakon što se u poslovnim knjigama evidentiraju svi poslovni događaji i transakcije koji se odnose na razdoblje do 31. prosinca 2012.
Pravovremene pripreme i organizacija popisa preduvjet su za obavljanje popisa.
Čelnici su obvezni:
- donijeti odluku o obavljanju godišnjeg popisa (u kojoj treba imenovati povjerenstvo za popis (ili više njih), odrediti datum(e) i rokove obavljanja popisa, dostavljanja izvještaja s priloženim popisnim listama) te
- odluku o postupanju s rezultatima popisa (načinu likvidacije utvrđenih manjkova, postupanju s viškovima, rashodovanju sredstava, opreme i sitnog inventara, otpisu potraživanja i obveza te mjerama protiv osoba odgovornih za manjkove, oštećenja, neusklađenost knjigovodstvenog i stvarnog stanja, zastaru i nenaplativost potraživanja i slično).
Povjerenstvo za popis utvrđuje stvarna i knjigovodstvena stanja imovine i obveza, sastavlja izvješće o popisu, a čelnik odlučuje o popisnim razlikama. Odluke čelnika o popisnim razlikama dostavljaju se u računovodstvo na evidentiranje.
Natrag