Mora li na računu biti navedeno ime kupca?

FOTO: FREEPIK

Poduzetnici i druge pravne osobe nerijetko se susreću s računima za parkiranje, cestarinu, smještaj i druge nabavke, koji su najčešće plaćeni gotovinom, a koji ne sadrže podatak o poduzetniku odnosno drugoj pravnoj osobi kupcu. Mogu li se takvi računi priznati odnosno evidentirati u poslovnim knjigama?

Izdavanje računa u Republici Hrvatskoj propisano je poreznim, računovodstvenim i posebnim propisima koji uređuju određenu djelatnost.

Izdavanje i sadržaj računa izdanog drugom poreznom obvezniku ili pravnoj osobi koja nije porezni obveznik temeljno je propisano Zakonom o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 73/13 - 152/24; u nastavku: Zakon o PDV-u). Prema čl. 79. Zakona o PDV-u, račun mora, uz podatke o prodavatelju i ostale propisane podatke,  sadržavati ime i prezime odnosno naziv, adresu, osobni identifikacijski broj ili PDV identifikacijski broj poreznog obveznika kome su isporučena dobra ili obavljene usluge (kupca). Također treba reći da porezni obveznik ima pravo odbiti pretporez po ulaznom računu ako mu je isporuka dobara odnosno usluga obavljena u svrhu njegove oporezive gospodarske djelatnosti i ako ima račun u vezi s isporukom koji sadrži podatke propisane čl. 79. Zakona o PDV-u.

Prema čl. 7. st. 3. Zakona o računovodstvu (Nar. nov., br. 85/24 i 145/24; u nastavku: ZOR), poduzetnik je dužan organizirati prikupljanje i sastavljanje knjigovodstvenih isprava, vođenje poslovnih knjiga te sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja na način da je moguće provjeriti poslovne događaje, financijski položaj i uspješnost poslovanja poduzetnika. Prema st. 6. istoga članka, poduzetnik je dužan osigurati da računovodstvena dokumentacija bude točna, potpuna, provjerljiva, razumljiva i zaštićena od oštećenja i promjena. Člankom 8. st. 2. i 3. ZOR-a, propisano je da knjigovodstvena isprava na temelju koje se podaci unose u poslovne knjige mora nedvojbeno i istinito sadržavati sve podatke o poslovnom događaju, a između ostalog mora sadržavati: opis sadržaja poslovnog događaja i identifikaciju sudionika poslovnog događaja, uzimajući u obzir da osobni podaci moraju biti primjereni, bitni i ograničeni na ono što je nužno za postizanje svrhe Zakona.

Nadalje, knjigovodstvena isprava mora biti vjerodostojna, uredna i sastavljena na način da osigurava pravodobni nadzor (čl. 9. st. 1. ZOR-a). Prema čl. 9. st. 4. ZOR-a vjerodostojna knjigovodstvena isprava pisana je isprava, elektronički zapis ili zapis knjigovodstvene pisane isprave ili elektroničkog zapisa na nositelju mikrografske obrade čiji sadržaj samostalno ili povezan sa sadržajem drugih vjerodostojnih knjigovodstvenih isprava navedenih u toj ispravi točno, jasno i potpuno odražava činjenično stanje relevantno za određeni poslovni događaj koji ima kao posljedicu knjigovodstvene promjene te ako sadržava sve elemente iz čl. 8. st. 3. ovoga Zakona. Nadalje, knjigovodstvena isprava mora biti takva da stručna osoba može u razumnom roku iz nje nedvojbeno spoznati poslovni događaj.

Načelno iste odredbe sadržane su i u Pravilniku o proračunskom računovodstvu i Računskom planu (Nar. nov., br. 158/23 i 154/24) i Zakonu o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija (Nar. nov., br. 121/14 i 114/22).

Slijedom navedenog, računi koje poduzetnik ili druga pravna osoba primi za dobra i usluge nabavljene za potrebe poslovanja trebali bi sadržavati podatke o poduzetniku odnosno proračunskom korisniku odnosno neprofitnoj organizaciji (naziv, adresu i OIB). Samo iznimno, kada od prodavatelja nije moguće dobiti račun na kojem su navedeni podaci o primatelju dobra ili usluge, račun bi mogao služiti kao knjigovodstvena isprava ako sadrži dovoljno ostalih podataka koji povezani sa sadržajem drugih vjerodostojnih isprava dokazuje da je trošak nastao u obavljanju djelatnosti. Međutim, za pravo na odbitak pretporeza račun obvezno mora sadržavati podatke iz čl. 79. Zakona o PDV-u.

----------

Osigurajte jednostavnu, brzu i praktičnu primjenu računovodstvenih, poreznih i ostalih propisa u praksi kroz neograničeno telefonsko savjetovanje, popuste na TEB-ovim seminarima i webinarima, stručne, aktualne i praktične članke, jedno pisano mišljenje i ostale pogodnostiDetaljne informacije o svim pogodnostima koje ostvarujete odabirom TEB-ovog sustava usluga i pretplatom na časopis „Financije, pravo i porezi“ pogledajte na:

Natrag