FOTO: UNSPLASH
Obveznci zakonske revizije godišnjih financijskih izvještaja (GFI) propisani su Zakonom o računovodstvu (ZOR). Prema novom ZOR-u, koji je stupio na snagu koncem srpnja 2024. godine, obvezi zakonske revizije GFI podliježu:
1) GFI i godišnji konsolidirani financijski izvještaji subjekta od javnog interesa (SJI) i velikog i srednjeg poduzetnika koji nije SJI,
2) poduzetnik koji je matično društvo velike i srednje grupe (matično društvo male grupe koje nema obvezu sastavljanja godišnjih konsolidiranih financijskih izvještaja nije obveznik zakonske revizije),
3) GFI i godišnji konsolidirani financijski izvještaji poduzetnika koji je podnio zahtjev za uvrštavanje svojih vrijednosnih papira na uređeno tržište,
4) GFI poduzetnika koji je sudjelovao u statusnim promjenama kao preuzimatelj ili novoosnovano društvo,
5) GFI i godišnji konsolidirani financijski izvještaji svih ostalih dioničkih društava, komanditnih društava i društva s ograničenom odgovornošću čiji pojedinačni odnosno konsolidirani podaci u godini koja prethodi zakonskoj reviziji prelaze propisane pokazatelje (u najmanje 2 od 3 uvjeta).
Pregled pokazatelja za tu skupinu obveznika prema starom i prema novom ZOR-u prikazujemo u tablici:
Iako se u novom ZOR-u obveznici zakonske revizije nisu promijenili, iz tablice je vidljivo da su značajno povećani iznosi za njihovo određivanje, što će već za 2024. godinu utjecati na smanjenje broja obveznika zakonske revizije.
Na daljnje smanjenje broja obveznika revizije utjecati će također značajno povećani pokazatelji za razvrstavanje poduzetnika i grupa poduzetnika po veličini, radi čega će biti manji broj većih i veći broj manjih poduzetnika. Neki veliki postati će srednji, srednji mali, a mali mikro poduzetnici.
Ministarstvo financija je posebnom Uputom pojasnilo da se obveza zakonske revizije primjenjuje od stupanja na snagu novog ZOR-a, a da se obveza ugovaranja revizije za 2024. godinu zasniva na razvrstavanju poduzetnika i na primjeni pokazatelja iz novog ZOR-a.
S druge strane, poduzetnici i grupe poduzetnika kojima je poslovna godina započela prije stupanja na snagu novog ZOR-a, a završava nakon njegovog stupanja na snagu, za GFI za 2024. godinu trebaju se razvrstati na mikro, male, srednje i velike poduzetnike prema pokazateljima iz starog ZOR-a, a odredbe novog ZOR-a primijenit će se tek kod razvrstavanja za 2025. godinu.
To znači da će poduzetnici za potrebu utvrđivanja da li su obveznici revizije za 2024. godinu ili ne, trebati izračunati svoju veličinu prema novim, povećanim pokazateljima iz novog ZOR-a, iako će se za istu tu godinu razvrstati po veličini prema pokazateljima iz starog ZOR-a.
Pokazatelji za razvrstavanje po veličini prikazani su sljedećom tablicom:
Radi tih promjena pojedini poduzetnici već za 2024. godinu više neće biti obveznici revizije, pa će htjeti raskinuti ugovor o reviziji. Pitanje raskida ugovora regulira čl. 40. Zakona o reviziji koji propisuje da ako revidirani subjekt prestane biti obveznik zakonske revizije, može raskinuti ugovor o reviziji u dijelu koji se odnosi na zakonsku reviziju GFI-a za razdoblja koja ne podliježu obvezi zakonske revizije. Raskidom ugovora o reviziji ugovorne strane oslobađaju se svojih obveza, osim obveze poduzetnika da plati naknadu revizoru u visini razmjernog dijela za djelomično ispunjenje ugovorne obveze.
----------
Osigurajte jednostavnu, brzu i praktičnu primjenu računovodstvenih, poreznih i ostalih propisa u praksi kroz besplatno neograničeno telefonsko savjetovanje, popuste na TEB-ovim seminarima i webinarima, stručne, aktualne i praktične članke, besplatno pisano mišljenje i ostale pogodnosti. Detaljne informacije o svim pogodnostima koje ostvarujete odabirom TEB-ovog sustava usluga i pretplatom na časopis „Financije, pravo i porezi“ pogledajte na:
Natrag