Zapošljavanje i plaća osobe s invaliditetom

Zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom uređeno je, između ostalih, Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom te Zakonom o radu. Osobe s invaliditetom mogu se zaposliti na otvorenom tržištu rada:

  • bez korištenja financijske potpore ili stručne podrške,
  • uz korištenje određene financijske potpore,
  • uz korištenje određene stručne podrške,
  • uz korištenje određene financijske potpore i stručne podrške

ili pod posebnim uvjetima (npr. u ustanovi ili trgovačkom društvu osnovanom radi zapošljavanja osoba s invaliditetom koje se ne mogu zaposliti na otvorenom tržištu rada).

Svi poslodavci koji zapošljavaju najmanje 20 radnika dužni su zaposliti određeni broj osoba s invaliditetom na primjerenom radnom mjestu prema vlastitom odabiru. Broj osoba s invaliditetom koje treba zaposliti (kvota) ovisi o ukupnom broju zaposlenih radnika (na neodređeno i određeno vrijeme) i djelatnosti poslodavca koju obavlja (ona djelatnost koja je navedena u Obavijesti o razvrstavanju poslovnog subjekta prema NKD-u 2007. izdanoj od Državnog zavoda za statistiku). Kvota se određuje s obzirom na djelatnost i njihova područja u postotku (ili 2% ili 3% ili 6%), a propisana je odredbama Pravilnika o utvrđivanju kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Poslodavci koji zapošljavaju manje od 50 radnika mogu smanjiti postotak kvote za 1 postotni bod, ali ukupan postotak kvote ne može biti niži od 2%.

Obvezu zapošljavanja osoba s invaliditetom nemaju predstavništva stranih osoba, strana diplomatska i konzularna predstavništva, integrativne radionice i zaštitne radionice te novoosnovani poslodavac u vremenu uvođenja u rad ali ne duže od 24 mjeseca od dana početka rada.

Tijela državne uprave, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, javne službe, javne ustanove, pravne osobe u vlasništvu ili u pretežitom vlasništvu Republike Hrvatske ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave itd., dužni su prilikom zapošljavanja dati prednost osobi s invaliditetom pod jednakim uvjetima. Da bi ostvarila pravo prednosti pri zapošljavanju, osoba s invaliditetom se mora pozvati na to pravo u prijavi/ponudi na javni natječaj ili oglas te priložiti sve dokaze o ispunjavanju traženih uvjeta kao i dokaz o invaliditetu (javna isprava o invaliditetu na temelju kojih se osoba može upisati u očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom).

Poslodavci koji do 1.1.2015. ne ispune obvezu kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom postaju obveznici obračunavanja i plaćanja novčane naknade (iznos minimalne plaće x 30%). Za obvezno osiguranje u slučaju nezaposlenosti obračunava se doprinos za zapošljavanjepo stopi od 1,7%.

Obračun plaće osobe s invaliditetom
Obračun plaće osobe s invaliditetom obavlja se na istovjetan način kao i za osobu bez invaliditeta, a specifičnost obračuna plaće osobe s invaliditetom ogleda se u korištenju povećanog osnovnog osobnog odbitka zbog invalidnosti samog poreznog obveznika i/ili članova njegove uže obitelji i djece.

Osobni odbitak po osnovi invalidnosti
Osnovni osobni odbitak za poreznog obveznika iznosi 2.200,00 kn do 31.12.2014., a od 1.1.2015. iznosi 2.600,00 kn za svaki mjesec poreznog razdoblja za koji se utvrđuje porez. Osobni odbitak rezidenta po osnovi uzdržavanja članova uže obitelji i/ili djece i/ili po osnovi invalidnosti poreznog obveznika i/ili invalidnosti uzdržavanih članova uže obitelji i/ili djece izračunava se od 2.200,00 kn odnosno od 2.600,00 kn za svaki mjesec poreznog razdoblja za koji se utvrđuje porez, primjenom propisanih faktora ili 0,3 ili 1,0. Pravo na uvećanje osobnog odbitka po osnovi invalidnosti ili tjelesnog oštećenja od 0,3 ili 1,0 može se priznati djetetu ili poreznom obvezniku koji uzdržava dijete i na temelju vjerodostojnih isprava nadležnih tijela prema posebnim propisima kojima se utvrđuje potpuna (100%-tna) ili djelomična invalidnost ili tjelesno oštećenje djeteta.

Osobama s invaliditetom smatraju se fizičke osobe – porezni obveznik i/ili uzdržavani članovi njegove uže obitelji i uzdržavana djeca kojima je rješenjem donesenim prema propisima o mirovinskom osiguranju, zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, socijalnoj skrbi, odgoju i obrazovanju te prema drugim posebnim propisima utvrđena invalidnost ili tjelesno oštećenje.

Olakšice i poticaji pri zapošljavanju invalidnih osoba
Poslodavci mogu ostvariti olakšice i poticaje pri zapošljavanju invalidnih osoba na način i pod uvjetima propisanim Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom i Pravilnikom o poticajima pri zapošljavanju osoba s invaliditetom.
Poslodavac koji zapošljava osobu s invaliditetom na otvorenom tržištu rada te osoba s invaliditetom koja se samozapošljava može ostvariti sljedeće poticaje:

  • subvenciju plaće osobe s invaliditetom,
  • sufinanciranje troškova obrazovanja osobe s invaliditetom,
  • sufinanciranje troškova prilagodbe mjesta rada osobe s invaliditetom,
  • sufinanciranje troškova prilagodbe uvjeta rada za osobu s invaliditetom,
  • sufinanciranje kamata na kreditna sredstva namijenjena nabavi strojeva, opreme, alata ili pribora potrebnog za zapošljavanje osobe s invaliditetom,
  • sufinanciranje troškova stručne podrške,
  • posebna sredstva za inovativne programe zapošljavanja osoba s invaliditetom.
Natrag