Hrvatski zavod za mirovinsko
osiguranje (HZMO) i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO)
uspostavili su razmjenu, odnosno preuzimanje, podataka u
elektroničkom obliku, koji se odnose na činjenice o radnopravnom
statusu osiguranika, odnosno o statusu osiguranja i za one koji u
obveznom mirovinskom osiguranju nisu na temelju radnog
odnosa.
Povezivanjem sustava HZMO-a i HZZO-a, te preuzimanjem podataka,
olakšava se postupak prijavljivanja u zdravstveni sustav tako da
obveznici više ne moraju podnositi dvije prijave u dva sustava,
nego samo jednu prijavu u mirovinski sustav.
Svaki obveznik podnošenja prijave u roku od 24 sata dužan je
činjenicu o početku mirovinskog osiguranja dostaviti u Hrvatski
zavod za mirovinsko osiguranje.
Prijavom u sustav mirovinskog osiguranja poslodavci više nisu
obvezni osobno podnositi prijavu u sustav obveznog zdravstvenog
osiguranja.
Racionalizacija u poslovanju dvaju Zavoda, razmjena, odnosno
preuzimanje podataka, kao i smanjenje obveza poslodavcima za
podnošenje prijava, primjenjuje se od 17. srpnja 2014.
Tekst preuzet sa stranice Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje: www.mirovinsko.hr