Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom, osim same obveze fiskalizacije gotovinskih računa, ponovo je u poslovanje poduzetnika uveo ograničenje u gotovinskom plaćanju računa između obveznika fiskalizacije, te propisao visinu blagajničkog maksimuma. Te odredbe Zakona stupile su na snagu s 1. siječnjem 2013. za sve obveznike fiskalizacije, neovisno o tome što za pojedine skupine obveznika obveza fiskalizacije računa započinje na neki od kasnijih datuma – 1. travnja ili 1. srpnja 2013. godine.
Plaćanje računa u gotovini – do 5.000,00 kn!
Od 1. siječnja 2013., obveznik fiskalizacije može drugom obvezniku fiskalizacije, ako drugačije nije propisano posebnim poreznim propisom, plaćati gotovim novcem:
- za nabavu proizvoda i usluga do iznosa 5.000,00 kn po jednom računu,
- za potrebe opskrbe ovlaštenih mjenjača gotovim novcem,
- za namjene na temelju posebne odluke ministra financija.
Međutim, budući je za primitke koji se smatraju dohotkom Zakonom o porezu na dohodak, kao posebnim propisom, propisana obveza isplate na žiroračun, to znači da se obveznicima poreza na dohodak (obrtnici, slobodna zanimanja i dr.) i nadalje ne može plaćati u gotovini, pa ni do iznosa od 5.000,00 kn.
Blagajnički maksimum
Obveznici fiskalizacije dužni su samostalno internim aktom, sukladno potrebama i uvjetima sigurnosti, odrediti svoj blagajnički maksimum, odnosno najviši iznos gotovog novca koji može ostati u blagajni na kraju dana. Pritom, blagajnički maksimum mogu odrediti najviše do propisanih iznosa ovisno o veličini obveznika prema Zakonu o poticanju razvoja malog gospodarstva. Blagajnički maksimum, osim za propisane izuzetke, određuje se za obveznika kao cjelinu, a u okviru tog iznosa obveznik određuje blagajnički maksimum svojim organizacijskim dijelovima.
Malim gospodarstvom smatraju se subjekti u poduzetništvu i obrtu koji zapošljavaju prosječno godišnje manje od 250 radnika, te ostvaruju godišnji poslovni prihod do 50.000.000 eura, ili imaju aktivu odnosno dugotrajnu imovinu ako su obveznici poreza na dohodak, do 43.000.000 eura.
Obveznici fiskalizacije koji prelaze navedene kriterije za malo gospodarstvo, odnosno koji se smatraju velikim poduzetnicima, blagajnički maksimum mogu odrediti ili u iznosu od 100.000,00 kn za cjelinu ili u iznosu od 15.000,00 kn po pojedinom poslovnom prostoru. Pritom, prema uputi Porezne uprave o blagajničkom maksimumu obveznika fiskalizacije , to može biti i pojedini naplatni uređaj. Mjenjači, neovisno o veličini, blagajnički maksimum mogu utvrditi u iznosu od 100.000,00 kn i to za svaki organizacijski dio koji obavlja mjenjačku djelatnost.
Svi obveznici fiskalizacije, iznos gotovog novca koji prelazi iznos blagajničkog maksimuma, primljen po bilo kojoj osnovi, dužni su istog, a najkasnije idućeg radnog dana uplatiti na svoj račun u banci. Oni obveznici koji na računima u banci imaju evidentirane neizvršene obveze za plaćanje, ne mogu plaćati gotovim novcem, i dužni su sav primljeni gotovi novac u cijelosti uplatiti na svoj račun za redovno poslovanje odmah, a najkasnije idući radni dan.
Za ne pridržavanje navedenih odredbi o obvezi polaganja gotovog novca na račun u banci te odredbi o plaćanju gotovim novcem, propisane su novčane kazne i to u iznosu od 10.000,00 do 500.000,00 kn za obveznika fiskalizacije, te u iznosu od 1.000,00 do 50.000,00 kn za odgovornu osobu
Natrag