Poduzetnici često raspolažu osnovnim sredstvima i sitnim inventarom koji ne koriste te zalihama sirovina i materijala, gotovih proizvoda i robe koje su oštećene, zastarjele ili im je protekao rok upotrebe. Neupotrebljivost ove imovine najčešće se utvrđuje pri inventuri, ali i tijekom godine.
Ovu imovinu poduzetnici ne mogu jednostavno baciti već moraju voditi računa o računovodstvenim i poreznim propisima kao i zbrinjavanju otpada.
Za imovinu koja više nije za upotrebu ovlaštena osoba poduzetnika mora donijeti pisanu odluku o daljnjem postupanju (uništenju, prodaji, darovanju i dr.).
Za imovinu za koju je poduzetnik utvrdio da se ne može prodati ili pokloniti, jer je neispravna i/ili više nema nikakve upotrebne vrijednost, te donio odluku o uništenju, potrebno je pozvati ovlaštenog službenika Porezne uprave da prisustvuje njenom uništenju kako bi otpis iste bio priznati rashod glede poreznih propisa. Također poduzetnik za ovu imovinu mora raspolagati vjerodostojnom dokumentacijom o uništenju iste, tj. potvrdu ovlaštenog skupljača otpada po vrsti i količini preuzete imovine na uništenje (zbrinjavanje). U protivnom će biti obvezan na tržišnu vrijednost imovine koju uništava obračunati PDV. Ukoliko se ovlašteni službenik porezne uprave ne odazove pozivu, a poduzetnik raspolaže vjerodostojnom dokumentacijom o uništenju otpis imovine biti će porezno priznati rashod.
Imovina za koju je donesena odluka o uništenju ne može se temeljem odluke o uništenju isknjižiti iz poslovnih knjiga budući se ista još uvijek nalazi u prostoru poduzetnika. Ovu imovinu poduzetnik će isknjižiti iz svojih poslovnih knjiga tek kad istu preda na uništenje (zbrinjavanje), temeljem potvrde društva (skupljača otpada) koje je imovinu preuzelo.
Na navedeni način poduzetnik treba postupiti neovisno o tome o kojoj vrsti materijalne imovine se radi, osnovnim sredstvima, sitnom inventaru ili zalihama, kao i neovisno o tome imaju li osnovna sredstva i sitan inventar knjigovodstvenu vrijednost ili su amortizirana (otpisana) u cijelosti.
Od navedenog postupanja izuzet je samo kalo, rastep, kvar i lom materijala, robe ili gotovih proizvoda do visine utvrđene odlukom Hrvatske gospodarske komore (za obrtnike Obrtničke komore) i manjak nastao djelovanjem više sile (poplave, požara, potresa i sl.).
Ako poduzetnik imovinu koju ne koristi odluči prodati ili darovati, pri prodaji ili darovanju mora obračunati i platiti PDV na prodajnu odnosno procijenjenu tržišnu vrijednost imovine.
Uništenje imovine porezno je priznato samo ako poduzetnik raspolaže odgovarajućom dokumentacijom.
Natrag