Piše: Josip Šaban

Prijedlog Zakona prihvaćen je na prvom čitanju 13.7.2012. u Saboru RH. Zakon se donosi radi teškog stanja nenaplaćenosti potraživanja.


Poduzetnici su ostvarili ''privid'' velikog prometa, ali nema rezultata jer je ukupno nenaplaćeno 44 milijardi kuna potraživanja!

Prema Zakonu, poduzetnici mogu između sebe ugovoriti rok plaćanja do 60 dana. Taj rok može biti i dulji u slučaju trgovačkog kredita sve do 360 dana ukoliko je dužnik izdao sredstvo osiguranja tražbine koje ima učinak ovršne isprave.

Između poduzetnika (kao vjerovnika) i osobe javnog prava (kao dužnika) može se ugovoriti rok plaćanja do 30, a najviše do 60 dana.

Veliki dio Zakona odnosi se na obveze poduzetnika u slučajevima nelikvidnosti i insolventnosti. Nelikvidan je poduzetnik koji ne može ispuniti plaćanja koja dospijevaju – kada više od 30 dana kasni u plaćanju obveza čiji iznos prelazi 20% od iznosa svojih obveza objavljenih u financijskom izvješću protekle godine, te ako više od 30 dana kasni s isplatom plaća za radnike i plaćanjem pripadajućih poreza i doprinosa. Insolventan je poduzetnik kod nastanka trajne nesposobnosti za ispunjenje svojih novčanih obveza -  dakle, postao je prezadužen i nesposoban za plaćanje.

U stanju nelikvidnosti poduzetnik ne smije obavljati nikakva plaćanja, osim onih koja su nužna za redovito poslovanje – ista su definirana u Zakonu. No, od trenutka otvaranja postupka predstečajne nagodbe poduzetnik može obavljati i druga plaćanja ali samo na temelju prethodno pribavljene suglasnosti povjerenika predstečajne nagodbe. 

Od trenutka nastanka nelikvidnosti poduzetnik mora poduzeti mjere financijskog restrukturiranja, međutim ukoliko u tome ne uspije dužan je u roku od 30 dana od nastanka nelikvidnosti/insolventnosti pokrenuti postupak predstečajne nagodbe.

Svrha ovog postupka je da se dužniku koji je postao nelikvidan/insolventan omogući financijsko restrukturiranje na temelju kojeg će postati opet likvidan/solventan, a da se istodobno vjerovnicima omoguće povoljniji uvjeti namirenja njihovih tražbina od uvjeta koje bi vjerovnik ostvario da je protiv dužnika pokrenut stečajni postupak.

Propisani su maksimalni rokovi plaćanja i sankcije za neplaćanje, te brza i jeftina predstečajna nagodba kao upravni postupak.

Cijeli postupak provodi se pred Regionalnim centrom Fine prema sjedištu dužnika, on je hitan i mora biti dovršen najkasnije u roku od 120 dana. Zakon predviđa i skraćeni postupak predstečajne nagodbe kada iznos obveza dužnika ne prelazi 500.000 kuna i ne zapošljava se više od 10 radnika.

Zakonom se propisuje prekršajni postupak, gdje u prvom stupnju odlučuje ovlašteni službenik Ministarstva financija, a u slučaju žalbe konačno rješenje donosi Visoki prekršajni sud RH. Utvrđene su kazne za poduzetnika u visini od 10.000 do 1,000.000 kuna, kao i za odgovornu osobu u visini od 1.000 do 50.000 kuna.

Ukoliko su rokovi plaćanja u ugovorima sklopljenim prije stupanja na snagu ovog Zakona drugačije ugovoreni, isti se moraju uskladiti u roku od 180 dana od navedenog datuma.

Zakon će biti usvojen na sljedećoj sjednici Sabora RH i očekuje se njegovo stupanje na snagu u listopadu ove godine, kojim se ukida važenje Zakona o rokovima ispunjenja novčanih obveza.

Natrag