Dužnost pokretanja postupka, razlozi i rokovi
Razlozi za pokretanje postupka predstečajne nagodbe su: nelikvidnost ili insolventnost. Nelikvidnost nastaje kad poduzetnik ne može u određenom vremenskom razdoblju ispuniti novčane obveze koje dospijevaju u tom razdoblju. Smatra se da je poduzetnik nelikvidan ako:
-
više od 60 dana kasni u ispunjenju jedne ili više novčanih obveze, čiji iznos prelazi 20% od iznosa svojih obveza objavljenih u godišnjem izvješću za proteklu financijsku godinu,
-
više od 30 dana kasni s isplatom plaće u visini ugovorene plaće te plaćanjem pripadajućih poreza i doprinosa koje je dužan obračunati i uplatiti zajedno s plaćom.
Insolventnost nastaje kad poduzetnik postane nesposoban za plaćanje ili prezadužen. Poduzetnik je nesposoban za plaćanje ako ne može trajnije ispunjavati svoje dospjele novčane obveze, a presumira se da je poduzetnik nesposoban za plaćanje ako su mu računi blokirani dulje od 60 dana. Također, presumpcija je da je poduzetnik prezadužen ako vrijednost njegove imovine ne pokriva postojeće obveze. Svaki dužnik koji je postao nelikvidan ili insolventan ima dužnost pokrenuti postupak predstečajne nagodbe. Dužnik može biti pravna osoba ili dužnik pojedinac (obrtnik ili trgovac pojedinac). Ako dužnik ne pokrene postupak, može prekršajno odgovarati i dužnik i odgovorna osoba dužnika. Osim toga, ako dužnik ne pokrene postupak, vjerovnik i nadalje ima ovlaštenje pokrenuti stečajni postupak, ali samo iz razloga insolventnosti. Iznimno, dužnik koji nema imovine ili je male ili neznatne vrijednosti i nema zaposlenih, može ali ne mora pokrenuti postupak.
Dužnik mora podnijeti prijedlog za otvaranje postupka u roku od 60 dana od dana nastanka nelikvidnosti odnosno u roku od 21 dan od dana nastanka insolventnosti. Iznimno od ovih rokova, dužnici koji u trenutku stupanja Zakona na snagu ispunjavaju uvjete za pokretanje postupka, dužni su u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu Zakona, pokrenuti postupak predstečajne nagodbe. Ako se u tom roku dužnik ipak uspije dovesti u stanje likvidnosti odnosno solventnosti, na njega će se primjenjivati prethodno navedeni rokovi.
Tko vodi postupak?
Postupak se vodi pred nagodbenim vijećem u regionalnim centrima Fine (Osijek, Rijeka, Split i Zagreb) prema sjedištu dužnika kojima se i podnosi prijedlog za otvaranje postupka. Iznimno, ako ukupan iznos dužnikovih obveza naveden u izvješću o financijskom stanju i poslovanju dužnika prelazi iznos od 10.000.000,00 kuna, isključivo su nadležna nagodbena vijeća regionalnog centra u Zagrebu. Ako dođe do prihvaćanja plana financijskog restrukturiranja, dolazi do sklapanja nagodbe pred trgovačkim sudom također mjesno nadležnom prema sjedištu dužnika.
Od 1. listopada 2012. na snazi je Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi. Svrha postupka predstečajne nagodbe je omogućiti dužnicima koji su zapeli u probleme financijsko restrukturiranje i oporavak, a vjerovnicima ostvariti povoljnije uvjete ostvarenja njihovih tražbina od onih koje bi ostvarili u stečajnom postupku.
Ovlasti i dužnosti vjerovnika?
Vjerovnici su dužni prijaviti svoje tražbine u roku od 30 dana od otvaranja postupka. U tom smislu, potrebno je pratiti web stranice Fine, obzirom se rješenje o otvaranju postupka i sva pismena u postupku objavljuju na tim stranicama, a dostava se vrši javnim priopćenjem.
Posljedica propuštanja prijave tražbine za vjerovnika koji raspolaže ovršnom ispravom nastalom prije otvaranja postupka ogleda se u tome da te isprave za vrijeme trajanja predstečajne nagodbe gube u odnosu na dužnika pravnu snagu do proteka roka za izvršenje nagodbe, ali za to vrijeme ipak ne teče zastara.
Vjerovnicima je oportuno prijaviti tražbinu i aktivno sudjelovati u postupku iz razloga što je jedna od dužnosti dužnika osigurati pravodoban i nesmetan pristup podacima i dokumentaciji od značaja za financijsko restrukturiranje, a koji se odnose na njegovu imovinu, kapital, obveze, poslovanje i poslovne planove. Tako će, ako ne dođe do sklapanja nagodbe, vjerovnici imati uvida u svu potrebnu dokumentaciju pa će odmah i znati koje su im mogućnosti naplate i/ili pobijanja radnji dužnika u kasnijem stečajnom postupku.
O planu restrukturiranja vjerovnici odlučuju propisanom većinom glasova.
Natrag