Kompenzacija je najrašireniji oblik obračunskog plaćanja.
Kompenzacija (prijeboj) je oblik obračunskog plaćanja kojim obveza dužnika prema vjerovniku prestaje obračunski, bez stvarne novčane transakcije.
Dvije vrste kompenzacija
Zakonska kompenzacija
Provodi se jednostranom izjavom volje u sudjeluju dvije strane (ne više strana) koja jedna prema drugoj imaju međusobna potraživanja u propisan Zakonom o obveznim odnosima (čl. 195. do 202.) u da bi se kompenzacija mogla obaviti tražbine moraju glasiti na novac ili druge zamjenjive stvari istog roda i kakvoće te obje moraju biti dospjele u kompenzacija ne nastaje sam po sebi – jedna strana drugoj mora izjaviti kompenzaciju u pisanom obliku u ako su zadovoljeni svi propisani uvjeti druga strana ne može odbiti kompenzaciju.
To što je jednoj ugovornoj strani "blokiran" račun, ne znači da se kompenzacija ne može provesti i da nije valjana!
Višestruka (ugovorna) kompenzacija
Odnosi subjekata u ugovornoj ili višestrukoj kompenzaciji, određeni su ugovornim odnosom – ne davanjem jednostrane izjave u među sudionicima višestruke kompenzacije ne postoji izravna uzajamnost, pa je stoga potrebno napraviti zatvoreni krug međusobnih tražbina i obveza u međusobne obveze sudionika prestaju na dogovoreni dan, ali ne prije potpisa zadnjeg sudionika u kompenzaciji u uputno je sačiniti izjavu (ugovor) o kompenzaciji koji svi potpisuju, čime se smatra da je kompenzacija obavljena u mogu se kompenzirati i neistovrsne i nedospjele tražbine.
Zabrana kompenzacije u uvjetima „blokade“ računa – ili ne…?
Prema odredbama Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, poslovni subjekti ne smiju obavljati obračunska plaćanja ako im je poslovni račun u „blokadi“. No, to ne znači da se kompenzacija ne može provesti ako je račun „blokiran“ jednoj od ugovornih strana.
Naime, prema čl. 322. st. 2. ZOO-a, zabrana obavljanja obračunskog plaćanja odnosi se samo na onog sudionika kojemu je blokiran račun, a ne na ostale sudionike u obračunskom plaćanju. Ugovor o kompenzaciji odnosno sama kompenzacija je pravovaljana i može se provesti, a sudionik koji je protuzakonito obavio kompenzaciju (onaj kojem je „blokiran“ račun) čini prekršaj za koji su novčane kazne propisane i za poslovni subjekt i za odgovornu osobu. Ako bi blokada računa postojala kod svih sudionika u kompenzaciji tada ona ne bi bila valjana odnosno bila bi ništetna, jer je obavljena suprotno propisanoj zabrani.
To što je jednoj ugovornoj strani „blokiran“ račun, ne znači da se kompenzacija ne može provesti i da nije valjana!
Mogu li se kompenzirati zastarjele tražbine?
Kompenzirati se mogu i zastarjele tražbine ako nisu zastarjele u času kada su se stekli propisani uvjeti za kompenzaciju. U slučaju kada su se uvjeti za kompenzaciju stekli tek nakon što je tražbina dospjela u zastaru, kompenzacija se i tada može obaviti pod uvjetom da dužnik ne istakne prigovor zastare.
Kojim redoslijedom kompenzirati više tražbina?
ZOO-om je određeno da ako ne postoji mogućnost sporazuma o redoslijedu tražbina, tada redoslijed tražbina određuje onaj subjekt koji daje izjavu o kompenzaciji. Ako subjekt ne odredi redoslijed, tada se tražbine kompenziraju prema dospijeću. Kada su sve tražbine istog dospijeća prvo se kompenziraju one koje su najmanje osigurane. Ako su sve tražbine jednako ili nisu osigurane tada se prvo kompenziraju one koje su dužniku na najvećem teretu. Ako su tražbine u svemu jednake prvo se kompenziraju one koje su prvo nastale. Ako su sve nastale u isto vrijeme, tražbine se kompenziraju razmjerno.
Natrag