Izravna naplata na temelju obračuna poslodavca

Od 15.10.2012. na snazi je novi Ovršni zakon. Njime je u hrvatsko ovršno pravo uveden postupak izravne naplate. Tom novinom ovlašćuje se vjerovnik bez traženja sudskog rješenja o ovrsi na temelju ovršne isprave podnijeti takvu ispravu Fini izravno na naplatu. Vjerovnikom se u ovom slučaju smatra i radnik sa obračunom neisplaćenog dijela plaće, naknade plaće ili otpremnine, a dužnik je poslodavac. Naime, u situaciji u kojoj poslodavac na dan dospjelosti radniku ne isplati plaću, naknadu plaće ili otpremninu, dužan mu je do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata, dostaviti obračun iznosa koje je bio dužan isplatiti. Obračun koji je poslodavac dužan uručiti radniku, ovršna je isprava i na temelju iste radnik može ostvarivati svoju tražbinu protiv poslodavca u postupku izravne naplate po računima poslodavca. 

Kad poslodavac izda radniku obračun neisplaćenog iznosa plaće ili otpremnine, radnik već idući dan može dostavom tog obračuna Fini zaplijeniti račune poslodavca.

Posljedice propuštanja dostave obračuna neisplaćenog iznosa plaće

Ako poslodavac radniku u propisanom roku ne dostavi obračun iz kojeg je vidljivo kako je utvrđen iznos plaće, naknade plaće ili otpremnine ili ako isti nema propisani sadržaj, poslodavac može odgovarati za najteži prekršaj iz radnog odnosa. Osim toga, radnik radi naplate svoje tražbine može pokrenuti i parnični postupak koji će doduše duže trajati, no radnik će od poslodavca potraživati i zakonske zatezne kamate koje teku od dospijeća do isplate, kao i troškove postupka, a može i zatražiti inspekcijski nadzor u kojem će se utvrditi navedeni prekršaj. Stoga je poslodavcu preporučljivo radniku uvijek izdati obračun i eventualno u dogovoru s radnikom postići sporazum o odgodi plaćanja dospjelog iznosa plaće, jer će u suprotnom kad-tad isti biti dužan isplatiti s kamatama i troškovima parničnog postupka, a može i dobiti novčanu kaznu za prekršaj koja u pravilu iznosi znatno više od samog iznosa dospjelog duga.

Način dostave obračuna plaće, naknade plaće ili otpremnine radniku

Zakonska je obveza poslodavca radniku dostaviti obračune plaće ili otpremnine koji imaju propisani sadržaj. Međutim, način dostave tih obračuna nije propisan ni Pravilnikom ni Zakonom o radu.Stoga se u praksi provedbe inspekcijskih nadzora nerijetko javljaju slučajevi kad inspektori traže podatak o potvrdi primitka tih obračuna, a poslodavci koji ne vode takvu evidenciju imaju zbog toga dodatne probleme pa makar su radniku i uručili obračun. Zbog navedenog, poslodavcima je u svrhu pravne sigurnosti i izbjegavanja eventualnih prekršajnih postupaka svakako preporučljivo od radnika uvijek tražiti potvrdu primitka obračuna plaće, naknade plaće ili otpremnine, neovisno o tome radi li se o isplaćenom ili neisplaćenom iznosu. O tome je svoje mišljenje dalo i ministarstvo nadležno za rad. Iz tog mišljenja od 30.05.2011. proizlazi da se obračun isplaćene plaće može dostaviti radniku u bilo kojem obliku pa i u elektroničkom, dok se obračun neisplaćene plaće ili otpremnine mora radniku uručiti osobno, a što znači da o dostavi ovog obračuna poslodavac mora raspolagati potvrdom primitka od strane radnika. Za kraj je potrebno napomenuti da ovaj obračun mora sadržavati pečat i potpis ovlaštene osobe.

Natrag