Izmjene i dopune Zakona o strancima – od 15.3.2025.

FOTO: FREEPIK

U Nar. nov., br. 40/25 od 7.3.2025. objavljen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o strancima, (u nastavku: Zakon) koji stupa na snagu 15.3.2025. godine, osim odredaba koje se odnose na provjeru prekršajnopravnih sankcija za poslodavca odnosno subjekta domaćina za najteže prekršaje protiv radnih odnosa, socijalnog osiguranja ili zaštite na radu. Te odredbe stupaju na snagu 1.1.2026. godine.

Ove, treće po redu, izmjene i dopune Zakona o strancima velike su i opsežne, sadrže 96 članaka, od kojih pojedini zasebno uvode i više novih članaka, te općenito govoreći u bitnome mijenjaju rad državljana trećih zemalja u RH.

U nastavku se daj osvrt na vremenske granice važenja izmjena i dopuna Zakona i pregled najznačajnijih novina, dok ćemo detaljnije o primjeni novih odredaba pisati u sljedećim brojevima našeg časopisa Financije, pravo i porezi.

Vremenske granice važenja Zakona

Privremeni boravci, dozvole za boravak i rad, potvrde o prijavi rada i dozvole boravka izdane na temelju odredbi dosad važećeg Zakona o strancima (Nar. nov., br. 133/20 – 151/22) važe do isteka roka na koji su izdani.

Također, svi postupci koji su započeti do stupanja na snagu novih odredaba dovršiti će se prema odredbama dosad važećeg Zakona o strancima Zakona o strancima.

Za zatečene državljane trećih zemalja koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona nemaju važeću dozvolu za boravak i rad odnosno nije u postupku zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad sukladno odredbama dosad važećeg Zakona o strancima, može se iznimno podnijeti zahtjev za dozvolu za boravak i rad, ali pod uvjetom:

  • da na dan 15.3.2025. nije prošlo više od 2 mjeseca od prestanka važenja prethodne dozvole za boravak i rad (znači za dozvole za boravak i rad koje su prestale važit 15.1.2025. ili kasnije) i
  • ako je zahtjev za dozvolu za boravak i rad podnesen u roku od 60 dana od stupanja na snagu ovoga Zakona tj. najkasnije do 14.5.2025.

Pitanja koja se Zakonom rješavaju

U obrazloženju Konačnog prijedloga izmjena i dopuna Zakona o strancima navode se sljedeća pitanja se njime uređuju:

  • preuzimanje Direktive (EU) 2021/1883 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. listopada 2021. o uvjetima za ulazak i boravak državljana trećih zemalja u svrhu zapošljavanja visokokvalificiranih radnika te stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 2009/50/EZ
  • odredbe koje se odnose na podnošenje zahtjeva za privremeni boravak članovima uže obitelji osoba koje imaju odobrenu međunarodnu zaštitu u Republici Hrvatskoj te u dijelu odobravanja privremenog boravka u svrhu useljavanja i povratka hrvatskog iseljeništva
  • odredbe u dijelu zapošljavanja državljana trećih zemalja
  • uvjeti koje mora ispunjavati poslodavac radi dobivanja mišljenja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje
  • povoljnije stjecanje stalnog boravka za studente koji su imali pet godina neprekidno odobren privremeni boravak u Republici Hrvatskoj, od čega najmanje tri godine u svrhu studiranja, ako su stekli kvalifikaciju razine visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj i zaposleni su u Republici Hrvatskoj
  • stjecanje dugotrajnog i stalnog boravka uzimajući u obzir dužinu izbivanja iz Republike Hrvatske za državljane treće zemlje koji zbog prirode posla koji obavljaju duže izbivaju iz Republike Hrvatske (upućeni radnici u drugu državu članicu EGP-a ili Švicarske Konfederacije, koji radi obavljanja osobnih poslovnih aktivnosti borave u inozemstvu, kao što su poslovi pomorca, brodarca, pilota i vozača u međunarodnom prijevozu), a posebno je prepoznata kategorija člana obitelji službenika tijela javne vlasti Republike Hrvatske koji službenik je u okviru obavljanja svoje dužnosti upućen u inozemstvo prema posebnim propisima
  • prekršajne odredbe vezano za novi raspon i iznose novčanih kazni, te dodatno usklađivanje s materijalnim odredbama.

Donošenjem ovih izmjena i dopuna nastoji se smanjiti administrativno opterećenje svih dionika postupka, na način da je omogućeno da se dozvole za boravak i rad izdaju do 3 godine (a ne do godine dana), ovisno o trajanju ugovora o radu, a dozvola za boravak i rad za sezonski rad do 9 mjeseci (umjesto 6 mjeseci).

Promjena zanimanja kod istog poslodavca i promjena poslodavca neće nužno dovoditi do potrebe izdavanja nove dozvole za boravak i rad i provođenja cjelokupnog upravnog postupka, već je navedeno moguće unutar važenja dozvole za boravak i rad bez dodatnog administrativnog tereta. Nadalje, u slučaju prestanka radnog odnosa neće doći do ukidanja dozvole za boravak i rad, već se omogućava da državljanin treće zemlje ostane u Republici Hrvatskoj i traži novog poslodavca za vrijeme dopuštene nezaposlenosti, čime se štite strani radnici i čime se omogućava poslodavcima zapošljavanje stranih radnika koji već borave u Republici Hrvatskoj.

Kako bi poslodavac imao stranog radnika koji je osposobljen za obavljanje poslova u deficitarnom zanimanju, propisana je obveza prilaganja dokaza o kompetencijama za rad u tom zanimanju u postupku izdavanja dozvole za boravak i rad. Od navedene obveze propisana je iznimka za pomoćna zanimanja koja se nalaze na Listi deficitarnih zanimanja. Kako bi se garantiralo da se radi o poslodavcu koji uredno posluje u Republici Hrvatskoj, zapošljava domaće radnike te doprinosi gospodarskom razvitku, dopunjene su odredbe za izdavanje pozitivnog mišljenja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za poslodavce, koje se odnose na podmirene obveze po osnovi javnih davanja, uvjet kontinuiranog zaposlenja najmanje jednog radnika državljanina Republike Hrvatske odnosno državljanina države članice EGP-a ili Švicarske Konfederacije na neodređeno i puno radno vrijeme na području Republike Hrvatske (u zadnjih godinu dana, umjesto šest mjeseci kao do sada), zatim novi uvjet ostvarenog prometa u određenom iznosu. Od 1.1.2026. stupit će na snagu odredbe o neizdavanju dozvole nza boravak i rad poslodavcu kojem je pravomoćno izrečena ne samo pravomoćna presuda za kaznena djela već i prekršajnopravna sankcija za najteže prekršaje protiv radnih odnosa te prekršajnopravna sankcija protiv socijalnog osiguranja te zaštite na radu.

Za hrvatske iseljenike i njihove potomke uvodi se nova svrha odobrenja privremenog boravka – u svrhu useljavanja i povratka hrvatskog iseljeništva, čime su hrvatski iseljenici i potomci hrvatskih iseljenika zasebno prepoznati kao posebna primarna ciljana skupina. Na temelju novog čl. 79.a hrvatski iseljenici, članovi obitelji hrvatskih iseljenika, potomci hrvatskih iseljenika ili članovi obitelji potomaka hrvatskih iseljenika mogu regulirati privremeni boravak u svrhu useljavanja i povratka hrvatskog iseljeništva (umjesto iz humanitarnih razloga kao dosad). Ovaj privremeni boravak odobrava se do 2 godine (umjesto do jedne kao dosad) te ne moraju ispunjavati uvjet osiguranih sredstava i zdravstvenog osiguranja za odobrenje privremenog boravka. Navedenim osobama osigurava se pravo zapošljavanja i samozapošljavanja bez dozvole za boravak i rad odnosno potvrde o prijavi rada, pravo na programe obrazovanja, strukovne izobrazbe, obrazovanje i studiranje. Navedeno bi trebalo pridonijeti stvaranju pozitivnijeg i poticajnijeg okruženja za povratak i useljavanje hrvatskog iseljeništva u RH te omogućiti ostvarenje trajne kulture dolazaka svih naraštaja hrvatskog iseljeništva.

Navedene i brojne druge novosti prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o strancima tema su TEB-ovog webinara koji se održava 13.3.2025. Detaljnije informacije o programu, kotizaciji i predavačima dostupne su ovdje.

----------

Osigurajte jednostavnu, brzu i praktičnu primjenu računovodstvenih, poreznih i ostalih propisa u praksi kroz neograničeno telefonsko savjetovanje, popuste na TEB-ovim seminarima i webinarima, stručne, aktualne i praktične članke, jedno pisano mišljenje i ostale pogodnostiDetaljne informacije o svim pogodnostima koje ostvarujete odabirom TEB-ovog sustava usluga i pretplatom na časopis „Financije, pravo i porezi“ pogledajte na:

Natrag